captcha

Jūsų klausimas priimtas

Turkijoje – derybos dėl pabėgėlių krizės

Penktadienį Europos Tarybos prezidentas Donaldas Tuskas Stambule surengs derybas su Turkijos prezidentu. Būtent nuo Turkijos apsisprendimo priklausys viso Europos sąjungos plano, kaip išspręsti pabėgėlių krizę, sėkmė.
Xinhua/Sipa USA/Scanpix nuotr.
Xinhua/Sipa USA/Scanpix nuotr.

Europos tarybos prezidentas susitikimais Turkijoje baigia diplomatinių vizitų seriją po šalis, tiesiogiai susijusias su migrantų krizės sprendimu. Pirmadienį šį svarbų klausimą vėl bandys spręsti Europos Sąjungos lyderiai, kartu su į Briuselį atvyksiančiu Turkijos premjeru. Po derybų Ankaroje premjeras Ahmetas Davutoglu pabrėžė paliaubų Sirijoje svarbą, bet, kita vertus, Europą užplūdo ne vien pabėgėliai iš Sirijos – didelę dalį pabėgėlių sudaro per tą pačią Turkiją tranzitu plūstantys afganai, Irano ir Pakistano gyventojai. Juos Europa laiko ekonominiais migrantais ir labai norėtų sugražinti atgal.         

„Sutarėme, kad pabėgėlių srautas vis dar per didelis ir todėl reikia papildomų veiksmų. Pati Turkija turi nuspręsti, kaip būtų geriausia tai padaryti. Europos nuomone, daugiausiai vilčių teikiantis metodas būtų plataus masto, spartus nereguliarių į Graikiją atvykstančių migrantų parplukdymas atgal“, – teigia D. Tuskas.

Ir Turkija, ir Graikija – abi NATO narės. Pati Europos Sąjunga su jos sienų apsaugos agentūra „Fronteks“ turi ganėtinai priemonių, kurios galėtų greitai sustabdyti šį žmonių kontrabandininkams itin pelningą verslą.

„Per savaitę užfiksuota apie 900 bandymų mažomis valtimis perplaukti iš Turkijos į Graikiją. Graikijos pakrančių apsauga išgelbėjo apie 8 tūkstančius žmonių. Taigi mūsų laivas su 190 žmonių įgula, budėdamas visą parą, tikrai padeda susidaryti realų vaizdą apie migrantų srautą“, – sako leitenantas Konstantinos Chouzouris.

Taigi, viskas priklauso nuo politinio Turkijos valdžios sprendimo. Būtent dėl šio sprendimo, o iš esmės – dėl migrantų sugražinimo ir apgyvendinimo Turkijoje kainos, bus pirmadienį deramasi Briuselyje. Europos Sąjunga yra pažadėjusi turkams daugiau kaip tris milijardus eurų, bet galiausiai viskas priklausys nuo konkrečių susitarimo sąlygų.   

„Mano nuomone, turkai padarys tai, ko iš jų reikalaujama, nes jiems reikia mūsų paramos kituose reikaluose, – tvirtina Europos Komisijos prezidentas Jeanas Claude`as Junckeris.

Kol derybos nesibaigė, migrantai ir toliau plaukia guminėmis valtimis Graikijos link. Tai – apie pusantro tūkstančio žmonių per dieną. Graikijos kaimynės faktiškai jau uždarė sienas ir pabėgėlių skaičius Graikijoje pradėjo sparčiai augti. Nepaisant ekonominės krizės, Graikija sako sugebėsianti juos apgyvendinti, bet pabrėžia, kad tik labai trumpam – neilgiau kaip mėnesiui, tikintis, kad po bendrų ES ir Turkijos sprendimų padėtis pagaliau pradės taisytis.  

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...