Pasaulyje

2015.12.08 08:25

JAV ragina stabdyti klimato šiltėjimą, bet vengia įsipareigojimų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.12.08 08:25

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) valstybės sekretorius Johnas Kerry sugrįžo į Paryžių ir ten praleis visą šią savaitę, per kurią turi būti susiderėta dėl oro taršos ribojimų, kurie sustabdytų potencialai pavojingą žemės klimato šiltėjimą. Vis dėlto įpareigojančios sutarties su konkrečiais skaičiais JAV greičiausiai nepasirašys ir tai pripažino pats J. Kerry.

Klimato atšilimas jau virsta realybe – speiguotąją Norvegiją gruodį semia potvyniai. Daugelio pasaulio šalių diplomatinių ir gamtosaugos  tarnybų vadovams ši savaitė bus tikrai nelengva, nes per likusias penkias dienas Paryžiuje teks susitarti dėl anglies dvideginio ir kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų ribojimo, o tai didelis iššūkis ir išsivysčiusių ir dar tik augančių šalių pramonei.

Be to, JAV – šalis padariusi šiam pasauliniam klimato kaitos procesui turbūt didžiausią įtaką – dėl politinių problemų greičiausiai nenorės, kad Paryžiaus forumas priimtų teisiškai įpareigojančią sutartį su konkrečiais skaičiais.

„Manu, kad Paryžiaus forumo svarba, net ir be konkrečių skaičių ir teisinio apvalkalo, pasireikš dideliais postūmiais ir tai leis išvengti politinių kliūčių, kurios trukdo pasiųsti tokį signalą“, – teigė J. Kerry.

JAV valstybės sekretorius čia turi omenyje, kad tokį reikšmingą, bet demokratų administracijos pasiektą susitarimą vargu ar patvirtins opozicinės respublikonų daugumos kontroliuojamas Kongresas. Bet J. Kerry nepraranda optimizmo.

„Kitas Elonas Muskas ar Steve‘as Jobsas ras būdų kaip sukaupti alternatyvią ir atsinaujinančią energiją baterijose, o gal rasime būdą kaip švariai deginti dujas, o gal būt ta svajonė apie branduolinę sintezę bus įgyvendinta ir įgaus komercinės prasmės? – aš nežinau atsakymo. Bet esu užtikrintas dėl kapitalo sugebėjimo plūstelėti ten, kur po Paryžiaus nurodys pasaulinė rinka“, – kalbėjo J. Kerry.

Siekiant išvengti pavojingo klimato šiltėjimo ir visų kitų atmosferos taros sukeliamų problemų – pavyzdžiui, rekordinio Kinijos sostinę Pekiną pralyžiuojančio smogo, reikės susitarimo, kuris radikaliai apribotų anglių deginimą ir smarkiai paskatintų alternatyvią atsinaujinančią energetiką visame pasaulyje.

Beje, globalūs meteorologiniai duomenys jau parodė, kad tai padėtų.

Šie metai – pirmieji moderniais industriniais laikais, kai anglies dvideginio išmetimas į atmosferą šiek tiek sumažėjo. Tai įvyko dėl dviejų priežasčių – Kinijoje sulėtėjo ekonomikos augimas, kitos panašios šalys sudegino mažiau anglių, o Europoje ir Amerikoje labai paspartėjo atsinaujinančių energijos šaltinių plėtra.