Pasaulyje

2015.11.18 12:43

Priešnuodis prieš IS yra, tačiau Vakarai jo vengia

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2015.11.18 12:43

„Islamo valstybei“ (IS) prisiėmus atsakomybę už Rusijos lėktuvo sprogdinimą ir išpuolius Paryžiuje, vis daugiau dėmesio kreipiama į Artimuosius Rytus, kur JAV ir jos sąjungininkai oro antskrydžiais bando palaužti šios teroristinės grupuotės valią. Anot VU TSPMI tyrėjo dr. Konstantino Andrijausko, prieš šią netikrą kvazi-valstybę kovoti reikia kitais būdais, kurių vienas yra čia pat, IS pašonėje. Tiesa, Vakarai juo pasinaudoti nenori.

Kalbėdamas apie IS, dr. K. Andrijauskas teigė, kad tai visiškai skirtinga teroristinė organizacija nei, pavyzdžiui, „al-Qaeda“, kuri pagarsėjo dėl 2001 metais rugsėjo 11 dieną JAV įvykdytų teroristinių išpuolių.

„IS pretenduoja į valstybingumą, konkrečią teritoriją ir tai ją daro visiškai skirtingą, lyginant, pavyzdžiui, su „al-Qaeda“. Be to, renkami mokesčiai, vykdomas jaunimo švietimas, yra įkurta sostinė Rakoje, teritorija padalinta į provincijas. Koraną IS interpretuoja labai viduramžiškai – tai yra fundamentalistinis ir literalistinis judėjimas, tad manoma, kad ideali visuomenė jau buvo sukurta – užtenka atsiversti Korano šventraščius ir pasižiūrėti, kaip tuomet gyveno pranašas“, – teigė VU TSPMI tyrėjas.

Pasak pašnekovo, IS įsigalėjimas dviejose valstybėse nutiko dėl to, kad tose teritorijose vyrauja arabų sunitų konfesinė grupė.

„IS atsirado ir sustiprėjo 2003 metais – JAV invazijos į Iraką metu. Ji įsigali tose Irako teritorijose, kurios turi bendrą sieną su Sirija. Ši siena buvo nubrėžta kolonijinio prancūzų ir britų valdymo laikotarpiu, tad realiai tokios sienos niekada ir nebuvo“, – teigė dr. K. Andrijauskas.

Pasak Vidurio Rytų eksperto, Vakarų valstybės nėra linkusios spręsti IS problemos įvedant sausumos karines pajėgas, kas ypač palengvintų problemos sprendimą, dėl joms tenkančio pavojaus. Tiesa, čia pat yra kurdų bendruomenė, kuri būtų efektyvi kovotoja, nes jos tikslams pasiekti IS ir trukdo. Tačiau, pasak dr. K. Andrijausko, toks galių suteikimas kurdams anksčiau ar vėliau iškeltų šių valstybingumo klausimą ir galiausiai reikėtų perbraižyti sienas, ko Vakarai mažiausiai nori.

Daugiau apie IS ir kovos prieš ją metodus žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.