Pasaulyje

2015.11.12 17:24

Streikas Graikijoje: policija griebėsi ašarinių dujų

Jurgita Montvydaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt, ELTA2015.11.12 17:24

Ketvirtadienį Graikiją paralyžavo visuotinis streikas, kuriame dalyvauja ir valstybinis, ir privatusis sektorius. Tai – didžiausias streikas šiais metais, po to, kai sausio mėnesį į valdžią grįžo kairiųjų radikalų partija „Syriza“.

Atėnų policija panaudojo ašarines dujas prieš protestuotojus. Policija ryžosi tokiam žingsniui po to, kai grupė anarchistų sostinės centrinėje Konstitucijos aikštėje ėmė mėtyti į policininkus butelius su padegamuoju skysčiu.

Netoli aikštės chuliganai padegė keletą automobilių ir sudaužė ten esančių parduotuvių vitrinas. Kitame Graikijos sostinės rajone protestuotojai užpuolė tris policininkus.

Šalyje neveikia metro, geležinkelio stotys, uostai, likusio viešojo transporto darbo laikas ribotas, stabdomi lėktuvų skrydžiai Graikijos viduje. Taip pat streikuoja ligoninės, švietimo įstaigos, bankai, masinės informavimo priemonės, o tai reiškia, kad šalyje nebus transliuojamos žinios ir laidos.

Graikai surengė visuotinį streiką protestuodami prieš trečiosios euro zonos finansinės paramos Graikijai sąlygas. Mainais į 86 mlrd. eurų finansinę paramą šalies vyriausybė sutiko padidinti mokesčius ir sumažinti išlaidas. Šalies parlamentas jau pritarė siūlymui ilginti pensinį amžių ir atsisakyti daugumos išankstinės senatvės pensijos lengvatų. Tačiau pagrindinės šalies profsąjungos ADEDY ir GSEE ryžtingai pasisakė prieš pasiūlymus sumažinti papildomas pensijas ir sujungti pensijų fondus. Prie šių dviejų profsąjungų prisijungė ir komunistinė profsąjunga PAME.

Graikai labiausiai nepatenkinti tuo, kad bus keliamas PVM mokslui, vėl mažinamos pensijos, atlyginimai ir socialinės išmokos, apjungiamos kai kurios socialinio draudimo kasos. Dėl griežto taupymo plano su didelėmis problemomis susidurs bedarbiai arba mažas pajamas gaunantys graikai, kurie skolingi bankams ir dėl to gali netekti savo namų.

Stebėtojų duomenimis, šiuo metu demonstracijose Graikijos sostinėje dalyvauja per 30 tūkst. žmonių.