Pasaulyje

2013.02.11 16:20

Popiežiaus atsistatydinimą pasaulis sutiko su pagarba

LRT.lt2013.02.11 16:20

Pasaulio politiniai ir religiniai vadovai popiežiaus Benedikto XVI pranešimą apie pasitraukimą sutiko su nuostaba ir pagarba. 

Pasaulio politiniai ir religiniai vadovai popiežiaus Benedikto XVI pranešimą apie pasitraukimą sutiko su nuostaba ir pagarba.

Prancūzijos ir Vokietijos vadovai sureagavo praėjus vos kelioms minutėms po žinios, kad vasario 28 dieną 85 metų pontifikas pasitraukia iš 1,1 mlrd. tikinčiųjų vienijančios Romos katalikų Bažnyčios vadovo pareigų, nes amžius neleidžia jam tinkamai vykdyti pareigų.

Jo sprendimą vadindamas „itin gerbtinu“, Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as teigė, kad šalis „sveikina popiežių, priėmusį tokį sprendimą“.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel, kuri pati yra pastoriaus duktė, teigė „didžiai gerbianti“ iš Vokietijos kilusio popiežiaus „sunkų“ sprendimą.

„Jis yra ir liks vienu reikšmingiausių visų laikų religinių mąstytojų“, – pridūrė A. Merkel.

Kanclerės atstovas anksčiau teigė, kad popiežius nusipelno dėkingumo už beveik aštuonerius popiežiaujant praleistus metus, teigdamas, kas jis Bažnyčioje paliko labai asmeninę žymę ir kaip mąstytojas, ir kaip ganytojas.

„Federacinė vyriausybė reiškia didžiausią įmanomą pagarbą Šventajam Tėvui už jo pasiekimus, viso gyvenimo darbą Katalikų Bažnyčiai“, – per spaudos konferenciją sakė Steffenas Seibertas.

„Kad ir kokios būtų šio sprendimo priežastys, jas reikia gerbti ir jų paisyti. Jis nusipelno dėkingumo už tai, kaip aštuonerius metus vadovavo Bažnyčiai“, – pridūrė jis.

Josephas Ratzingeris 1927 metais gimė daugiausiai katalikiškame pietų Vokietijos Bavarijos žemėje. Jos premjeras Horstas Seehoferis teigė, kad toks popiežiaus sprendimas nusipelno didžiulės pagarbos, nors asmeniškai jis dėl to labai gailisi.

Tėvas Adamas Bonieckis, artimas Benedikto XVI pirmtako Jono Pauliaus II draugas, sakė, kad Benediktas atkreipė dėmesį į Jono Pauliaus II pontifikato pabaigą.

„Manau, kad jis nenorėjo, jog pasikartotų tie paskutinieji dramatiški mėnesiai, kai popiežius užėmė savo postą, tačiau praktiškai savo funkcijų vykdyti negalėjo“, – kalbėjo jis.

Lenkijos katalikų bažnyčios vadovas vyskupas Wojciechas Polakasteigė, kad atsistatydimas visiems buvo didelė staigmena.

„Tačiau popiežius Benediktas XVI jau keletą kartų svarstė, ar, turint omenyje jo amžių, jis turi jėgų tinkamai atlikti šv. Petro įpėdinio pareigas“, – pastebėjo jis.

Anglikoniškos Britanijos, kur katalikai sudaro mažumą, premjeras Davidas Cameronas teigė, kad popiežiaus, kaip dvasinio vadovo, pasiges milijonai.

„Jis nepailstamai bandė sustiprinti Britanijos ryšius su Šventuoju Sostu“, – pareiškime teigė jis.

Izraelio vyriausiasis rabinas Yona Metzgeris gyrė pontifiką už tai, kad jis pagerino santykius tarp judaizmo ir krikščionybės, o tai visame pasaulyje padėjo sumažinti antisemitizmo apraiškų.

„Jo valdymo metu ryšiai tarp Vyriausiojo rabinato ir Bažnyčios, judaizmo ir krikščionybės, tapo artimesni, o dėl to visame pasaulyje sumažėjo antisemitizmo“, – naujienų agentūrai AFP teigė Y. Metzgerio atstovas.

Rusijos ortodoksų bažnyčios atstovas teigė nemanantis, kad popiežiaus atsistatydinimas gali atnešti reikšmingų pokyčių.

„Nėra pagrindo tikėtis radikalių Vatikano politikos pokyčių ortodoksų bažnyčių atžvilgiu“, – Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ citavo Dimitrijų Sizonenką.

2005 metais popiežiumi tapęs Benediktas XVI per tą laiką surengė 24 oficialius vizitus, lankėsi Meksikoje, Benine, Sidnėjuje ir Brazilijoje.

Rugsėjį lankydamasis Libane, jis pasmerkė religinį fundamentalizmą, paragino siekti taikos Vidurio Rytuose ir baigti tiekti ginklus abiems Sirijos pilietinio karo pusėms.