Pasaulyje

2015.10.17 16:44

B. Obama ragina reformuoti „nesąžiningą“ JAV baudžiamojo teisingumo sistemą

BNS2015.10.17 16:44

JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį paragino pertvarkyti šalies baudžiamojo teisingumo sistemą, sakydamas, kad didelė jos dalis „tebėra nesąžininga“ ir kad bausmių griežtumas turi atitikti nusikaltimų sunkumą.

„Jungtinės Valstijos yra 5 proc. pasaulio gyventojų, tačiau 25 proc. pasaulio kalinių namai, – B. Obama sakė savo savaitiniame kreipimesi per radiją. – Kiekvienais metais išleidžiame 80 mlrd. dolerių (70,48 mlrd. eurų) kalinamų žmonių išlaikymui.“

Prezidentas sakė, kad JAV kalinių skaičius padidėjo iki 2,2 mln., nes pastaraisiais dešimtmečiais už grotų buvo siunčiama itin daug žmonių, įvykdžiusių nesmurtinių nusikaltimų.

Nors šią problemą stengtasi spręsti, „didelė dalis mūsų baudžiamojo teisingumo sistemos išlieka nesąžininga“, pabrėžė B. Obama.

„Pastaraisiais metais mūsų akys vis labiau atsiverdavo šiai tiesai. Nebegalime jų užmerkti“, – perspėjo jis.

Šalies vadovas paragino respublikonų kontroliuojamą Kongresą siųsti jam reformų įstatymų projektus, taip pat žadėjo per savo keliones po Jungtines Valstijas ateinančiomis savaitėmis atkreipti dėmesį į šį klausimą.

Be kita ko, „teisingumas reiškia, kad bausmė turi atitikti nusikaltimą“, pažymėjo B.Obama.

„Teisingumas taip pat reiškia, kad mūsų tėvynainiams amerikiečiams, kurie padarė klaidų, būtų leista sumokėti savo skolą visuomenei ir vėl sugrįžti į savo bendruomenę aktyviais, reabilituotais piliečiais“, – aiškino jis.

B. Obama šiuo komentarus išsakė, kai Jungtinės Valstijos ruošiasi paleisti tūkstančius kalinių, pripažintų nelinkusiais vėl nusikalsti, stengiantis sumažinti naštą perpildytiems kalėjimams ir sušvelninti pernelyg griežtus nuosprendžius.

Ši amnestija bus naudinga smulkiems nusikaltėliams ir narkotikus vartojantiems asmenims, kurie buvo nuteisti ilgai kalėti dėl nedidelių nesmurtinių nusikaltimų.

Visa tai daroma JAV Nuosprendžių komisijai, nustatančiai federalinių nusikaltimų bylų sprendimo strategiją, rekomendavus skirti švelnesnes bausmes asmenims, suimtiems dėl narkotikų laikymo.

Nuo 1980 metų JAV gyventojų padaugėjo 30 proc., bet kalėjimuose laikomų žmonių skaičius per tą patį laikotarpį išaugo 800 procentų.

Dėl to Jungtinės Valstijos pagal kalinamų gyventojų dalį tapo rekordininkėmis tarp išsivysčiusių šalių, tad tokia padėtis tapo nepakeliama našta federalinei kalėjimų sistemai.