captcha

Jūsų klausimas priimtas

Sprogimo nuniokotame Kinijos uostamiestyje spartinami darbai, sujudo ir gyventojai

Gelbėtojai pirmadienį skubėjo pašalinti šimtus tonų natrio cianido iš didžiulių sprogimų epicentro Kinijos šiauriniame uostamiestyje, o valstybinė žiniasklaida kritikavo pareigūnus dėl jų atsako per katastrofą, nusinešusią bent 114 žmonių gyvybes. Kritikos sulaukta ir iš maždaug 100 žmonių, kurių būstus apgadino sprogimai – jie surengė protestą.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Gelbėtojai pirmadienį skubėjo pašalinti šimtus tonų natrio cianido iš didžiulių sprogimų epicentro Kinijos šiauriniame uostamiestyje, o valstybinė žiniasklaida kritikavo pareigūnus dėl jų atsako per katastrofą, nusinešusią bent 114 žmonių gyvybes. Kritikos sulaukta ir iš maždaug 100 žmonių, kurių būstus apgadino sprogimai – jie surengė protestą.

Rugpjūčio 12 dieną driokstelėję sprogimai pavojingų medžiagų sandėlyje į pietryčius nuo Pekino esančiame Tiandzino uoste nuniokojo didžiulę teritoriją ir sukėlė nuogąstavimų dėl galinčių pasklisti itin nuodingų teršalų –natrio cianido, kuris gali sudaryti sprogius junginius paveikus vandeniu.

Bendrovė, kuriai priklausė tie sandėliai, laikė šimtus tonų šios medžiagos. Šis kiekis esą beveik 30 kartų viršijo leistiną normą. Nors pareigūnai tvirtino, kad oras ir vanduo mieste yra švarus, gyventojai ir aukų artimieji tokius pareiškimus vertino skeptiškai.

„Apie 700 tonų natrio cianido buvo laikoma sandėlyje, kuriame driokstelėjo sprogimai“, – teigė Tiandzino vicemeras He Shushengas.

Transliuotojas „Beijing News“, remdamasis savo gautais sandėliavimo planais, tvirtino, kad ta bendrovė turėjo leidimą laikyti tik 24 tonas tos medžiagos.

Pirmadienį buvo vykdoma milžiniško masto, „labai komplikuota ir sunki“ valymo operacija, sakė He Shushengas. Gelbėtojų pastangas sunkina faktas, kad tuose sandėliuose buvo laikoma 16,5 tūkst. tuščių jūrinių konteinerių, o galintys prapliupti lietūs kelia pavojų, kad nelaimės epicentre pasklis mirtinai nuodingos vandenilio cianido dujos.

Darbuotojai statė smėlio ir grunto pylimus aplink 0,1 kv. km ploto „centrinę zoną“, turinčius apsaugoti nuo cianido ir kitų teršalų pasklidimo, pridūrė vicemeras.

Arčiausiai epicentro paimtame vandens mėginyje cianido koncentracija sekmadienį 27,4 karto viršijo leistiną kiekį, sakė pareigūnai, neįvardydami konkretaus skaičiaus. Tačiau tarša už uždarytos zonos ribų buvo gerokai mažesnė.

Kariuomenės cheminių ir branduolinių medžiagų ekspertai buvo įtraukti į katastrofos likvidavimo pastangas, kaip ir natrio cianido gamybos įmonių ekspertai. JAV Ligų kontrolės centrai nurodė, kad patekusi į žmogaus organizmą ta medžiaga gali sukelti „staigią mirtį“.

Žaliųjų organizacija „Greenpeace“ sekmadienį paskelbė patikrinusi cianido koncentraciją paviršiniuose vandens šaltiniuose keturiose miesto vietose, bet didesnių tos cheminės medžiagos kiekių neaptiko.

Gyventojai piktinasi

Kinijos darbo saugos taisyklės reikalauja, kad objektai, kur saugomos pavojingos medžiagos, būtų ne arčiau negu už kilometro nuo gyvenamųjų ir viešųjų pastatų bei didelių automagistralių. Tačiau interneto žemėlapiai rodo, kad bendrovės „Ruihai International Logistics“ sandėliai yra tik už 500 metrų nuo automagistralės ir 100 tūkst. kvadratinių metrų ploto gyvenamojo komplekso, kas padarė įtaką, kad natrio cianido buvo aptikta net už 1 kilometro nuo sprogimo epicentro.

Be to, aplink įmone esančiuose butuose sutrūkinėjo sienos ir išdužo langai, o visi gyventojai buvo evakuoti, kas sukėlė didžiulį gyventojų pyktį.

„Mes, nukentėjusieji, reikalaujame: vyriausybe, išpirk mūsų namus“, – rašoma viename transparante, kurį nešė protestuotojai prie vieno Tiandzino viešbučio, kur pareigūnai kasdien rengia spaudos konferencijas, informuodami apie padėtį po katastrofos.

„Vaikai klausia: kaip galime užaugti sveiki?“ – skelbė kitas plakatas.

Tiandzino pareigūnai buvo griežtai spaudžiami atsakyti, kodėl pavojingų medžiagų sandėliams buvo leista įsikurti toje vietoje. Taip pat keliami klausimai dėl to logistikos centro valdymo, o Kinijos generalinė prokuratūra sekmadienį paskelbė sudarysianti darbo grupę tirti galimiems pažeidimams, susijusiems su tais sprogimais, įskaitant pareigų nevykdymą ir įgaliojimų viršijimą. „Ruihai“ generalinis direktorius šiuo metu yra ligoninėje, saugomas policijos.

Netoli epicentro esančiame gyvenamajame rajone gyvenantis Bian Jiangas sakė miegojęs, kai pirmasis sprogimas driokstelėjo trečiadienio vakarą, prieš vidurnaktį.

„Dar po 20 sekundžių išgirdau antrą sprogimą ir pamačiau kylantį grybo pavidalo debesį. Tuomet sprogimo banga išvertė mane iš lovos. Abejojau, ar liksime gyvi“, – pasakojo vyras, pridūręs, kad jo namas dabar smarkiai nuniokotas.

„Nebeliko jokių langų“, – sakė Bian Jiangas.

Itin pavojinga medžiaga

Sekmadienį pareigūnai patvirtino, kad tame komplekse buvo laikoma „keli šimtai“ tonų nuodingo natrio cianido, nors teigiama, kad tos medžiagos į aplinką pateko nedaug. Pareigūnai sakė uždarę visus kelius vandeniui nutekėti į jūrą iš sprogimų epicentro.

Natrio cianidas yra itin nuodinga medžiaga, kuriai reaguojant su vandeniu gali išsiskirti degių dujų. Faktas, kad ten buvo laikoma keli šimtai tonų šios medžiagos, atrodo šiurkščiai pažeidžiantis saugos taisykles, kurias citavo valstybinė žiniasklaida, nurodančias, kad sandėlyje vienu metu negali būti daugiau negu 10 tonų natrio cianido.

Sprogimai Tiandzine buvo viena iš daugiausiai žmonių gyvybių nusinešusių pramonės katastrofų Kinijoje per kelerius pastaruosius metus. 2013 metų birželį kilus gaisrui vienoje paukštienos perdirbimo įmonėje šiaurės rytinėje Dzilino provincijoje žuvo 121 žmogus. Pernai rugpjūtį užsiliepsnojus dulkėms vienoje metalurgijos įmonėje rytinėje Dziangsu provincijoje žuvo 97 žmonės.

Pareigūnai pirmadienį sakė, kad katastrofos aukų skaičius padidėjo iki 114, o dar 70 žmonių laikomi dingusiais– tarp jų 64 ugniagesiai ir šeši policininkai, – bet perspėjo, kad kai kurie iš dingusiųjų gali būti tarp 60 dar neatpažintų lavonų. 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close