captcha

Jūsų klausimas priimtas

Kuboje po 54 metų iškelta JAV vėliava

Jūrų pėstininkų garbės sargyba virš naujai atidarytos JAV ambasados Kubos sostinėje po 54 metų pertraukos iškėlė savo šalies vėliavą, simboliškai užbaigdami Šaltojo karo priešpriešą tarp šalių.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Jūrų pėstininkų garbės sargyba virš naujai atidarytos JAV ambasados Kubos sostinėje po 54 metų pertraukos iškėlė savo šalies vėliavą, simboliškai užbaigdami Šaltojo karo priešpriešą tarp šalių.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry davė ženklą iškelti vėliavą, kurią naujajai sargybai perdavė trys į atsargą išėję jūrų pėstininkai, nuleidę vėliavą, kai Vašingtonas 1961 metų sausio 3 dieną nutraukė santykius su Havana.

Žvaigždėta ir dryžuota vėliava diplomatinėje atstovybėje šalia Floridos sąsiaurio buvo pakelta aidint sveikinimo šūksniams ir skambant JAV valstybės himnui.

Prieš ceremoniją J. Kerry paragino komunistinę Kubą siekti tikros demokratijos ir įspėjo, kad Vašingtonas nesiliaus spausti Havaną įgyvendinti permainas.

„Kubos žmonėms labiausiai pasitarnautų tikra demokratija, kurioje žmonės laisvi pasirinkti savo lyderius“, – sakė jis.

Tačiau amerikiečių diplomatijos vadovas pridūrė, jog ankstesnė JAV politika neatvedė prie demokratijos, ir pareiškė, jog „kubiečiai turi keisti Kubos ateitį.“

„Nereikia GPS suprasti, kad abipusės izoliacijos ir atitolimo kelias, kuriuo keliavo Jungtinės Valstijos ir Kuba, nėra teisingas ir jog atėjo metas mums judėti perspektyvesne kryptimi“, – sakė valstybės sekretorius.

„Įstrigę šaltojo karo gintare“

„Daugiau nei pusę amžiaus JAV ir Kubos santykiai buvo įstrigę Šaltojo karo politikos gintare. Tuo tarpu visa amerikiečių ir kubiečių karta užaugo ir paseno. Jungtinės Valstijos turėjo dešimt naujų prezidentų. Suvienytoje Vokietijoje Berlyno siena tėra blėstantis prisiminimas. Išsivadavusioje iš sovietinių pančių Centrinėje Europoje vėl klesti demokratija“, – sakė jis.

Per vėliavos pakėlimo ceremoniją naujoje ambasadoje į svečius taip pat kreipėsi JAV aukščiausio rango diplomatas Havanoje Jeffrey DeLaurentis, kuris pareiškė, jog ši diena žymi „naują skyrių“ kelyje į diplomatinių santykių tarpo Vašingtono ir Havanos normalizavimą.

„Laukia ilgas ir sunkus kelias, bet tai yra teisingas kelias“, – pabrėžė jis.

Trys buvę jūrų pėstininkai, kurie paskutinįkart nuleido savo šalies vėliavą Amerikos ambasadoje Havanoje, kai JAV ir Kuba 1961 metais nutraukė diplomatinius santykius, sugrįžo į šią salą, kad pamatytų, kaip ji vėl iškeliama.

Mike‘as Eastas buvo vienas jų.

„Tai buvo jautrus momentas, – apie vėliavos nuleidimą sakė M. Eastas, kurio žodžiai cituojami Valstybės departamento tinklalapyje. – Paskutinįkart pamatyti „Senąją Šlovę“ (JAV vėliavą) plevėsuojant Kuboje, tai buvo... Tiesiog tai neatrodė teisinga“.

Larry Morrisas pasakojo, kad tarnavo šioje saloje tik puspenkto mėnesio, bet jam „Kuba ir jos žmonės patiko labiausiai iš visų vietų, kuriose teko būti“.

Kubos televizija nutraukė animacinius filmukus ir tiesiogiai transliavo vėliavos iškėlimo ceremoniją, taip pat rodė, kaip J. Kerry lėktuvas nusileido Jose Marti tarptautiniame oro uoste Havanoje bei pateikė išsamią valstybės sekretoriaus biografiją.

Buvo pažymėta, kad jis tarnavo Vietname, kandidatavo į prezidentus, o šiuo metu užima valstybės sekretoriaus postą.

Valstybinė televizija taip pat informavo savo žiūrovus, kad J. Kerry yra „katalikas, mėgsta važinėti dviračiu, plaukioti banglente, yra „The Beatles“ ir „The Rolling Stones“ gerbėjas“.

Johnas Kerry tapo pirmuoju nuo 1945 metų Havaną aplankiusiu Amerikos diplomatijos vadovu.

„Tai jo kaltė“

Pažymėtina, kad jokie disidentai nebuvo pakviesti į ceremoniją ambasadoje kartu su Kubos lyderiais, bet jis galės pabendrauti su valstybės sekretoriumi per privatų renginį atstovybės vadovo rezidencijoje.

„Į renginį atstovybėje bus pakviesti įvairių Kubos visuomenės sluoksnių atstovai“, – J. Kerry sakė „Telemundo“.

„Bet jie nėra kviečiami – visiškai atvirai – į pačią vėliavos iškėlimo ambasadoje ceremoniją, nes tai yra tarpvyriausybinis renginys – be kita ko, labai ribotoje erdvėje. Štai kodėl mes surengsime tą priėmimą vėliau tą pačią dieną“, – aiškino jis.

Vienas aukšto rango JAV diplomatas tikino, kad toks žingsnis neturėtų būti laikomas akibrokštu disidentams, kurie dešimtmečius rizikavo tapti represijų taikiniais, mesdami iššūkį autoritariniam režimui, o dabar atnaujina ryšius su savo draugais Vašingtone.

Tačiau atmosfera Havanoje įkaito. Apie 90 disidentų, kurių dalis buvo užsidėję sarkastiškas JAV lyderį Baracką Obamą vaizduojančias kaukes, buvo suimti sekmadienį, kai susirinko protestuoti dėl JAV ambasados atidarymo.

„Tai jo kaltė dėl to, kas vyksta“, – per tą protestą sakė buvęs politinis kalinys Angelis Moya, kaltindamas B. Obamą. Tuojau po to jis buvo suimtas.

„Kubos valdžia taps dar akiplėšiškesnė ... Todėl užsidėjome šias kaukes. Tai jo kaltė“, – piktinosi jis.

„Gimtadienio dovana Fideliui“

JAV ir Kubos santykiuose vykstančiu atšilimu yra nepatenkinti ir prezidento B. Obamos politiniai oponentai konservatoriai.

J. Kerry vizitas į Havaną sulaukė aštrių komentarų iš įtakingiausių respublikonų, įskaitant kandidatus į prezidento postą Marco Rubio ir Jebą Bushą.

Floridai atstovaujantis senatorius M. Rubio, kuris yra imigrantų iš Kubos sūnus, griežtai supliekė Baltuosius rūmus už tai, kad vėliavos pakėlimo ceremonijoje nebuvo Kubos disidentų.

„Visi už demokratiją Kuboje kovojantys žmonės, kai jie protestuoja, yra apsupami, areštuojami ir mušami. Nė vienas iš jų nebuvo pakviestas į šį renginį“, – piktinosi senatorius interviu „Fox News“.

Kitas respublikonų kandidatas J.Bushas valstybės sekretoriaus vizitą į Kubą pavadino „gimtadienio dovana Fideliui Castro ir B. Obamos administracijos tylaus pritarimo jo negailestingam politiniam palikimui simboliu“. Fideliui Castro ketvirtadienį sukako 89 metai.

Pasak J. Busho, jei jis būtų prezidentu, „pakeistų B. Obamos taikstymosi ir nuolaidžiavimo strategiją ir įsipareigotų padėti Kubos žmonėms atgauti jų laisvę“.

Diplomatinių santykių atkūrimas yra svarbus žingsnis normalizavimo procese, apie kurį pernai gruodį pirmąkart paskelbė B. Obama ir Kubos lyderis Raulis Castro.

Kubos užsienio reikalų ministras Bruno Rodriguezas praeito mėnesio pabaigoje vadovavo savo šalies ambasados pakartotinio atidarymo ceremonijai Vašingtone, o R. Castro ir B. Obama buvo susitikę balandį Panamoje vykusio Amerikos šalių viršūnių susitikimo kuluaruose.

JAV administracija taip pat pašalino Kubą iš „terorizmą remiančių šalių“ sąrašo, atverdama kelią tolesniam prekybos ir diplomatinių sankcijų švelninimui.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...