captcha

Jūsų klausimas priimtas

NATO neigia didinanti karo Europoje tikimybę

NATO trečiadienį gynė didelį skaičių karinių pratybų, kurias ji surengė atsakydama į „augančią Rusijos agresiją“, ir atmetė pareiškimus, esą jos didina karo Europoje tikimybę.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

NATO trečiadienį gynė didelį skaičių karinių pratybų, kurias ji surengė atsakydama į „augančią Rusijos agresiją“, ir atmetė pareiškimus, esą jos didina karo Europoje tikimybę.

Taip Aljansas reagavo į Londone įsikūrusio tyrimų centro perspėjimą dėl pavojų, kuriuos kelia gerokai suaktyvėjusios Rusijos ir ir NATO karo pratybos nuo Ukrainos vyriausybės ir prorusiškų separatistų konflikto pradžios praėjusių metų balandžio mėnesį.

„NATO karinės pratybos nedidina, kaip tai teigiama studijoje, karo Europoje tikimybės“, – NATO atstovė Carmen Romero sakė po Europos lyderystės tinklo (European Leadership Network, ELN) paskelbtos ataskaitos.

„Jomis kaip tik siekiama priešingo poveikio: stiprinti saugumą ir stabilumą Europoje, atsakant į augančią Rusijos agresiją“, – sakoma C. Romero pareiškime.

„Visos NATO karinės pratybos yra suderintos, gynybinės ir visiškai atitinka mūsų tarptautinius įsipareigojimus“, – pridūrė jinai, aptardama Londone įsikūrusio ELN centro studiją, pavadintą „Ruošiantis blogiausiam. Ar Rusijos ir NATO karinės pratybos didina karo Europoje tikimybę?“

ELN direktorius Ianas Kearnsas sakė, kad kariniai manevrai „skatina nepasitikėjimo atmosferą“, kuri „retkarčiais tapdavo pagrindu kai kuriems gana artimiems NATO ir Rusijos karinių pajėgų susidūrimams“.

I. Kearnsas yra vienas iš autorių, paskelbusių ELN studiją, kurioje nuodugniai išanalizuotos šiais metais Rusijos ir NATO surengtos dvejos pratybos.

Pasak ELN, tokios pratybos „gali skatinti netikrumą“ ir didinti „pavojingų karinių susidūrimų“ riziką.

Rusijos ir Vakarų šalių santykiai smarkiai pašlijo po to, kai Maskva pernai aneksavo Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį. ELN studijoje sakom, kad NATO planuoja šiais metais surengti apie 270 pratybų, o Rusija paskelbė apie 4 000 visų lygių karinių mokymų.

Kovą surengtuose Rusijos kariniuose manevruose dalyvavo 80 tūkst. karių, o per birželį vykusias NATO pratybas „Sąjungininkų skydas“ buvo mobilizuoti 15 tūkst. karių iš 19 Aljanso narių ir trijų šalių partnerių.

ELN studijoje sakoma, kad tie manevrai atskleidžia, kurias savo gynybos vietas abi pusės laiko labiausiai pažeidžiamomis. NATO Achilo kulnas yra Lenkija ir Baltijos šalys, tuo tarpu Rusija pažeidžiamų vietų turi dar daugiau – įskaitant Arktį, Krymą ir sienas su NATO narėmis Estija bei Latvija.

ELN pateikė kelis pasiūlymus, kaip būtų galima sumažinti įtampą – pavyzdžiui, kad vyriausybės turėtų būti santūresnės, planuodamos būsimų pratybų mastą ir scenarijus.

„Istorijoje apstu pavyzdžių, kai lyderiai mano esantys pajėgūs kontroliuoti įvykius, o įvykiai turi įprotį įgyti savą pagreitį ir dinamiką“, – pabrėžė I. Kearnsas.

Anot C. Romero, „ataskaita klaidingai sugretina NATO ir Rusijos pratybas“.

„Negana to, Rusija į pastarąsias pratybas įtraukė branduolinius pajėgumus“, – sakė C. Romero ir pažymėjo, kad 4 tūkst. pratybų, apie kurias paskelbė Maskva, daugiau kaip dešimt kartų viršija pratybų, kurias yra numatęs Aljansas, skaičių.

Pasak jos, NATO jau padarė daugiau nei rekomenduojama ELN studijoje, imdamasi „naujų iniciatyvų“ siekiant palaikyti atvirus politinius ir karinius kanalus su Rusija.

C. Romero pridūrė, jog NATO, kitaip nei Rusija, apie savo pratybas skelbia prieš kelis mėnesius ir jose gali dalyvauti stebėtojai, taip pat ir iš Rusijos, kalbėjo Aljanso atstovė. 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close