captcha

Jūsų klausimas priimtas

Krymo medaus mėnuo su Rusija baigėsi: prasidės antrasis invazijos etapas

Praėjus daugiau nei metams po aneksijos, Krymo gyventojams teks patirti, ką reiškia tikroji Rusijos invazija, Laisvosios Europos radijo svetainėje rašo „The Power Vertical“ skilties redaktorius Brianas Whitmore`as. Šįkart tai nebus „malonūs žmonės“, atvykstantys su aiškinimais, kad pusiasalį nori išvaduoti nuo mitologinių Ukrainos fašistų.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Praėjus daugiau nei metams po aneksijos, Krymo gyventojams teks patirti, ką reiškia tikroji Rusijos invazija, Laisvosios Europos radijo svetainėje rašo „The Power Vertical“ skilties redaktorius Brianas Whitmore`as. Šįkart tai nebus „malonūs žmonės“, atvykstantys su aiškinimais, kad pusiasalį nori išvaduoti nuo mitologinių Ukrainos fašistų.

Kaip rašo „Kommersant“, Kremlius rengiasi į Krymą išsiųsti armiją politikų ir valdininkų, kurie de facto valdys pusiasalį ir prižiūrės vietos pareigūnus. 

„Vicepremjeras Dmitrijus Kozakas nurodė federaliniams departamentams iš aukšto rango pareigūnų sukurti sąrašą kandidatų, kurie bus skiriami į pusiasalio vykdančiosios valdžios aukščiausius postus“, – rašo leidinys, cituodamas neįvardintą Kremliaus pareigūną. 

Kažin ar visi tie promaskvietiškai nusiteikę Krymo gyventojai, kurie praėjusiais metais šventė aneksiją, žinojo, kas jų laukia. Tačiau dabar sužinos – medaus mėnuo tikrai baigėsi.

„Realiai mes kalbame apie komisarų institucijos atkūrimą“, – pasakojo šaltinis, turėdamas omenyje Sovietų Sąjungos laikų instituciją, kuri Komunistų partijos politinius pareigūnus siuntinėdavo po visą Sąjungą tam, kad jie užtikrintų ideologinę discipliną.

„Visi sprendimai dėl esminių klausimų Kryme bus priimami tik bendradarbiaujant su pareigūnais, atsiųstais iš Rusijos“, – „Kommersant“ cituoja pareigūną.

Kitaip sakant, rašo B. Whitmore`as, Krymo elitas tuoj patirs, kaip sugniuždyti gali Vladimiro Putino valdžios vertikalė, ir supras, ką reiškia būti kolonizuotiems V.Putino šalininkų.

Prasidėjo valymai

Dar prieš atvykstant naujiesiems komisarams, Maskva pradėjo valymus. Per pastarąjį mėnesį Rusijos Federacijos federalinė saugumo tarnyba (FST) ir Tyrimų komitetas pradėjo baudžiamąsias bylas dėl korupcijas prieš tris aukštus Krymo pareigūnus: industrijos ministrą Andrejų Skryniką, Mokesčių inspekcijos vadovą Nikolajų Kočanovą ir Jaltos uosto vadovą Dmitrijų Petrovą.

Pareigūnai taip pat apkaltino Krymo Statybų ministeriją neteisingai panaudojus maždaug du trečdalius lėšų, skirtų pusiasalio keliams. 

Rusijos žiniasklaida, žinoma, tai pristatė kaip įrodymus, kad Kremlius ryžtingai kovoja su korupcija. Tačiau korupcijos tyrimai Rusijoje beveik niekada nėra susiję su korupcija. Beveik visada jie yra kovos dėl valdžios ir mūšiai dėl išteklių.

Politikos analitikė Jekaterina Šulmann „The Moscow Times“ sakė, kad šie atvejai rodo, jog Krymas nebėra „šventas“ ir dabar taps tokia pačia klanų kovų vieta, kaip ir kiti Rusijos regionai.

„Krymo elitas turi mažai šansų šioje kovoje, nes jis susikūrė visiškai kitoje sistemoje – prie Ukrainos valdžios“, – aiškina ji.

„Klausti reikia ne to, ar Ukrainos valdžia buvo labiau ar mažiau korumpuota nei Rusija. Jos korupcijos sistema buvo pastatyta kitaip – remiantis kitais ryšiais, jie vedė prie kitų žmonių ir struktūrų. Dabar šie ryšiai neturi jokios naudos ir nesukuria apsaugos nuo nieko“, – teigia J. Šulmann.

„Prie Ukrainos valdžios Krymas buvo neįtikėtinai korumpuotas, džiaugėsi plačia autonomija, o vietos klanams buvo palikta tvarkyti pusiasalio reikalus. O dabar Maskva nori savo kąsnio“, – sako analitikė.

„Prieš Krymą pradėta rimta ataka“

Sergejus Aksionovas, buvęs banditas, kurį Maskva įtaisė Krymo vadovu, iš pradžių atrodė linkęs priimti naująją tvarką. Oficialioje vyriausybės svetainėje paskelbtame pranešime rašoma, kad Krymo pareigūnai neturi imuniteto ir turi būti laikomi atsakingais už savo veiksmus.

Tačiau vos po kelių dienų jo tonas pasikeitė – jis pradėjo aiškinti, kad bylos yra sufabrikuotos, o FST vadino provokatoriais, kurie mėgina diskredituoti Krymo valdžią. 

„Kai kurie asmenys iš žemyninės Rusijos atvyko čia ir aiškina, kad Krymo gyventojai yra niekam tikę idiotai, o jie yra didvyriai, kurie viską pakeis. Garantuoju jums – to nebus“, – pareiškė S. Aksionovas. 

Panašiai kalba ir Krymo parlamento pirmininkas Vladimiras Konstantinovas: „Prieš Krymą pradėta rimta ataka“.

Ne tik Krymo elitas netrukus išmoks skaudžią pamoką, ką reiškia priklausyti Rusijos Federacijai. Rusijos karinės pajėgos planuoja rudenį į kariuomenę pašaukti 2,5 tūkst. Krymo vyrų, praneša „Novye Izvestia“. Tai – penkis kartus daugiau nei per pavasario šaukimą. 

Leonidas Grachas, buvęs Krymo parlamento vadovas, teigia, kad pusiasalyje vis labiau stiprėja antimaskvietiškos nuotaikos, o Kremlius, jeigu nebus atsargus, sulauks sukilimo. 

Galbūt, pažymi B. Whitmore`as, ir tuomet jis būtų numalšintas taip pat nuožmiai, kaip ir bet kur kitur Rusijoje. Jeigu Krymo gyventojai jau ima gailėtis, tai šiek tiek per vėlai. Ypač, kai tuoj atvyks komisarai.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close