captcha

Jūsų klausimas priimtas

Ukrainos sostinėje – protestai prieš vyriausybę

Šimtai ukrainiečių ultradešiniųjų aktyvistų antradienį surengė protestą Kijeve prieš vyriausybės politiką po žmonių gyvybių nusinešusios priešpriešos tarp radikalių nacionalistų ir policijos šalies vakaruose.
Sipa USA/Scanpix nuotr.
Sipa USA/Scanpix nuotr.

Šimtai ukrainiečių ultradešiniųjų aktyvistų antradienį surengė protestą Kijeve prieš vyriausybės politiką po žmonių gyvybių nusinešusios priešpriešos tarp radikalių nacionalistų ir policijos šalies vakaruose.

Dar prieš prasidedant protestams, antradienį, kalbėdamas „Dešiniojo sektoriaus“ nacionaliniame suvažiavime, šio judėjimo lyderis Dmytro Jarošas paragino surengti nacionalinį referendumą, kad prezidentui Petro Porošenkai ir jo vyriausybei būtų surengta apkalta.

D. Jarošas taip pat ragino pripažinti savanorių batalionus ir jų kovotojų teisę nešiotis ginklus, taip pat įvesti karo padėtį, kuri, anot jo, padėtų įveikti maištininkus rytuose.

„Tai klausimai, kurie turėtų būti pateikti per referendumą: pirma – nepasitikėjimas valdžia; antra – mes reikalaujame, kad karas būtų vadinamas karu, o ne antiteroristine operacija – būtent to reikalauja Ukrainos žmonės. Trečia, reikalaujame visiškos okupuotų teritorijų blokados. Ketvirta – prašome liaudies palaikymo savanorių dalinių įteisinimui“, – teigė D. Jarošas.

„Dešiniojo sektoriaus“ lyderis pridūrė, kad jo judėjimas nuo trečiadienio pradės įrenginėti referendumo balsavietes visuose rajonų ir apskričių centruose.

Ultradešiniųjų judėjimo šalininkai antradienio vakarą susirinko Kijevo pagrindinėje aikštėje, demonstruodami palaikymą D. Jarošo pasiūlymams. Dauguma jų buvo civiliai, kurie veikiausiai buvo neginkluoti, bet tarp jų taip pat buvo slepiamuosius drabužius dėvinčių vyrų. Mitingas truko apie dvi valandas, o po D. Jarošo kalbos žmonės pradėjo skirstytis.

D. Jarošas sakė savo šalininkams aikštėje, kad naujosios vyriausybės, kuri pakeitė D. Janukovyčiaus režimą, atėjimas į valią tebuvo „vardų pasikeitimas“, bet nebuvo pakeista politinė sistema.

„Mes esame organizuota revoliucinė jėga, kuri atveria naują fazę Ukrainos revoliucijoje“, – „Dešiniojo sektoriaus“  vadovas sakė mitingo dalyviams.

D. Jarošas surinko tik apie 1 proc. balsų per pernai gegužę vykusius prezidento rinkimus. Jo radikali antirusiška pozicija tapo pagrindu Kremliui įvardyti Maidano sukilimą Kijeve neonacių perversmu.

Ukrainos vyriausybė stengėsi kontroliuoti savanorių batalionus, kurie dažnai užimdavo priešakines pozicijas konflikto zonoje Rytų Ukrainoje, kur vyriausybės reguliariųjų pajėgų veiksmai buvo vangūs. Kijevas ragino tuos dalinius tapti Nacionalinės gvardijos arba Vidaus reikalų ministerijos pajėgų dalimi, tačiau vyriausybės kontroliuojamose Rytų Ukrainos teritorijose faktiškai be jokių įgaliojimų tebeveikia šimtai ginkluotų kovotojų.

Du „Dešiniojo sektoriaus“ nariai anksčiau šį mėnesį žuvo per susirėmimą su VRM pajėgomis vakariniame Mukačevės mieste. Policijos pajėgos vėliau apsupo dalį tų kovotojų miškuose netoli Mukačevės ir mėgino susitarti, kad jie pasiduotų.

„Dešinysis sektorius“ tvirtina, kad tie kovotojai stengėsi duoti atkirtį vietos policijos pareigūnams, esą įsitraukusiems į tame pasienio regione klestintį rūkalų kontrabandos verslą.

D. Jarošas kaltino vyriausybę siunčiant karius ir ginkluotę į operaciją prieš „Dešiniojo sektoriaus“ narius, užuot telkus juos karui rytuose.

„Mūsų vyrai liejo savo kraują Rytų Ukrainoje, bet dabar jie yra baudžiami užnugaryje“, – aiškino jis.

Rodydamas, kad nekontroliuoja prie Mukačevės užspeistų kovotojų, D. Jarošas sakė tiksliai nežinantis, kiek žmonių ten tebėra, bet tikriausiai jų yra devyni. Jis taip pat neigė pranešimus, kad kiti „Dešiniojo sektoriaus“ kovotojai bastosi po šalį su ginklais, kurie jiems buvo duoti, kad kautųsi su separatistais Rytų Ukrainoje.

Konfliktas Mukačevėje sukėlė skilimą judėjimo viduje: kelios dešimtys kovotojų protestuodami pasitraukė iš vieno savanorių bataliono ir perėjo į kitus.

Radikalus judėjimas „Dešinysis sektorius“ buvo viena iš karingiausių grupių per gausius protestus Ukrainos sostinėje, kurie praeitų metų vasarį privertė ankstesnį prorusišką prezidentą Viktorą Janukovyčių pabėgti iš šalies. Šalies rytuose po poros mėnesių prasidėjus susirėmimams su prorusiškais separatistais, „Dešiniojo sektoriaus“ kovotojai tapo svarbia vyriausybės pajėgų dalimi.

Tačiau ultradešinieji kovotojai nuolat įsiveldavo į ginčus su vietos valdžia, o žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ kaltino šį judėjimą civilių kalinimu ir kankinimu. Aktyvistai tvirtina, kad jie tik stengiasi pažaboti korupciją ir nepotizmą, bet Ukrainos lyderiai kaltina „Dešinįjį sektorių“ naudojant smurtą savo politiniams tikslams pasiekti.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...