captcha

Jūsų klausimas priimtas

MH17 metinės: stiprėja teisingumo reikalavimai

Žmonių, kurie prieš metus žuvo per Malaizijos lėktuvo katastrofą Ukrainos rytuose, artimieji penktadienį dalyvavo atminimo renginiuose, garsėjant reikalavimams įkurti Jungtinių Tautų vadovaujamą tribunolą, kuris persekiotų kaltuosius dėl to lainerio numušimo.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Žmonių, kurie prieš metus žuvo per Malaizijos lėktuvo katastrofą Ukrainos rytuose, artimieji penktadienį dalyvavo atminimo renginiuose, garsėjant reikalavimams įkurti Jungtinių Tautų vadovaujamą tribunolą, kuris persekiotų kaltuosius dėl to lainerio numušimo.

Visi 298 keleiviai ir įgulos nariai, daugiausiai olandai, žuvo pernai liepos 17 dieną, kai oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvas „Boeing 777“, skridęs iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, buvo numuštas virš Ukrainos teritorijos, kurioje vyko įnirtingi susirėmimai tarp Kijevo ginkluotųjų pajėgų ir prorusiškų separatistų.

Kijevas ir Vakarų šalys dėl tos tragedijos kaltina separatistus, sakydami, kad jie tikriausiai numušė lainerį, panaudoję zenitinį raketų kompleksą „Buk“, veikiausiai gautą iš Rusijos. Tačiau Maskva neigia esanti kaip nors susijusi su tuo incidentu ir kaltina Ukrainos kariuomenę.

Kai sielvarto prislėgti aukų artimieji keliose šalyse minėjo tragedijos metines, Ukrainos prezidentas Petro Porošenka sakė jaučiantis „moralinę pareigą“ nubausti MH17 keleivių ir įgulos narių „žudikus“.

Vėliavos taip pat buvo nuleisto iki pusės stiebo Nyderlanduose, kur apie 2 000 žuvusiųjų artimųjų ir draugų susirinko pagerbti katastrofos aukų. Be to, nacionalinė atminimo ceremonija buvo surengta Australijos sostinėje Kanberoje.

Olandijos premjeras Markas Rutte prieš atminimo ceremoniją sakė visuomeniniam transliuotojui NOS: „Iki šiol kiekvieną dieną apie tai galvoju.“

Australijos premjeras Tony Abbottas savo ruožtu atidengė Kanberoje memorialinę lentą, pagerbiančią aukas, tarp kurių buvo 38 Australijos piliečiai ir gyventojai.

„Šiandien prisimename žuvusiuosius; dėkojame tiems, kas pargabeno juos namo. Tačiau labiausiai suvokiame sielvarto prislėgtų žmonių kentėjimą“, – jis sakė klausytojams, tarp kurių buvo 120 aukų artimųjų.

Per tą jaudinamą ceremoniją žmonės verkė, kai didžiuliuose ekranuose buvo rodomos katastrofos aukų nuotraukos, o galiausiai įsižiebė užrašas „Prisiminkite“.

Australas Paulas Guardas, netekęs savo tėvų Rogerio ir Jill, atvyko į Australijos sostinę su devyniais savo šeimos nariai.

„Ši diena bus sunki, bet, tikėkimės, naudinga gijimo proceso dalis“, – jis sakė žurnalistams prieš ceremoniją.

Žuvusių Malaizijos piliečių artimieji taip pat buvo susirinkę jaudinamoje atminimo ceremonijoje Kvala Lumpūre praeitą savaitę, reikalaudami atsakymų, kas atsakingas už tą tragediją.

Nyderlandai, bendradarbiaudami su Malaizija, Australija, Belgija ir Ukraina, siekia įkurti tarptautinį tribunolą, kuris persekiotų kaltininkus, bet Rusijos, turinčios veto teisę JT Saugumo Taryboje, prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį sakė, kad pirmiausiai turi būti baigti katastrofos tyrimai.

Europos Sąjunga pabrėžė palaikanti pastangas įkurti tokį tribunolą, o Bendrijos išorės politikos vadovė Federica Mogherini sakė, kad „tie, kurie yra tiesiogiai arba netiesiogiai atsakingi už MH17 numušimą, turi būti patraukti atsakomybėn ir sulaukti teisingumo“.

Nyderlandams buvo patikėta vadovauti aukų palaikų surinkimui ir katastrofos priežasčių tyrimui, taip pat tikėtinų kaltininkų paieškai ir teisiniam persekiojimui.

Visų aukų, išskyrus du keleivius olandus, palaikai buvo rasti ir atpažinti.

Olandijos saugumo taryba (OVV) tikisi spalio pirmąją savaitę paskelbti nekantriai laukiamą galutinę ataskaitą dėl katastrofos priežasčių.

Tačiau OVV atstovė Sara Vernooij pabrėžė, kad tame dokumente bus įvardyta tik katastrofos priežastis, o ne numanomi kaltininkai.

„Didžiausias klausimas išlieka tas pats – kas atsakingas?“ – naujienų agentūrai AFP sakė MH17 aviakatastrofos fondo, įkurto atstovauti žuvusiųjų artimiesiems, pirmininkas Dennisas Schoutenas.

Pasak D. Schouteno, aukų artimieji kantriai laukia tyrimų rezultatų.

„Norime užtikrinti, kad tai būtų atlikta tinkamai ir pačiu geriausiu būdu, – sakė jis. – Tačiau viena aišku: kad ir kas tai padarė, jie turi būti susekti ir nubausti. Teisingumas turi būti įvykdytas.“

Kai kurių MH17 katastrofos aukų artimieji trečiadienį pateikė beveik 900 tūkst. dolerių ieškinį JAV teismui, kaltindami dėl tos tragedijos vieną buvusį Ukrainos separatistų lyderį.

Ieškinyje sakoma, kad Rusijos pilietis Igoris Strelkovas, dar žinomas kaip Igoris Girkinas, veikė pagal „faktinius arba numanomus“ Rusijos prezidento Vladimiro Putino vyriausybės įgaliojimus, kai buvo numuštas tas laineris.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...