captcha

Jūsų klausimas priimtas

Izraeliui teks prisitaikyti prie Irano susitarimo

Izraelis įnirtingai priešinosi branduoliniam susitarimui su Iranu ir daug kartų grasino smogti šiitiškai respublikai, tačiau dabar žydų valstybė turi išmokti gyventi šios sutarties, kurią Teheranas antradienį pasirašė su galingosiomis pasaulio valstybėmis, sąlygomis.
B. Netanyahu, Reuters/Scanpix nuotr.
B. Netanyahu, Reuters/Scanpix nuotr.

Izraelis įnirtingai priešinosi branduoliniam susitarimui su Iranu ir daug kartų grasino smogti šiitiškai respublikai, tačiau dabar žydų valstybė turi išmokti gyventi šios sutarties, kurią Teheranas antradienį pasirašė su galingosiomis pasaulio valstybėmis, sąlygomis.

Izraelis turi priežasčių nerimauti

Izraelio vyriausybės vadovas Benjaminas Netanyahu per ilgą laikotarpį, kai vyko sunkios derybos dėl susitarimo, pateikė ne vieną bauginantį scenarijų, tvirtindamas, kad sutartis neužkirs kelio Iranui įgyti branduolinį ginklą.

Vadinamoji P5+1 grupė, kurią sudarė Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Rusija, Jungtinės Valstijos bei Vokietija, vis dėlto sudarė susitarimą su Iranu, kurio tikslas – smarkiai suvaržyti Teherano branduolinę programą.

Susitarimas numato griežtas Jungtinių Tautų inspekcijas, kad bet kokie Irano mėginimai pasigaminti branduolinį ginklą taptų neįmanomi ir nesunkiai susekami.

Izraelis, akivaizdu, turi daugybę priežasčių nerimauti, turint galvoje Irano lyderių priešiškumą jo atžvilgiu ir jų teikiamą finansinę paramą kovotojų grupuotėms, kurios kelia grėsmę žydų valstybei.

Tačiau analitikai pabrėžia, kad net jei Iranui visgi pavyktų apeiti susitarimą ir galiausiai pasigaminti atominį ginklą, jis sulauktų sunkių pasekmių, jei mėgintų smogti Izraeliui.

Be galingų sąjungininkių Vakaruose, Izraelis, kaip manoma, yra vienintelė šalis Artimuosiuose Rytuose, turinti branduolinių ginklų, nors pati žydų valstybė to nėra viešai patvirtinusi.

Pareiškė, kad susitarimas – „istorinė klaida visam pasauliui“

Dabar Izraelio vyriausybei teks keisti kursą ir sutelkti dėmesį į diplomatiją, kad jo būgštavimai būtų girdimi, nes dabar vienašalio jėgos panaudojimo tikimybė atrodo labai menka, ypač jei nebus jokių sutarties pažeidimų, sako analitikai.

„Jei (susitarimas) keliaus į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą ir Izraelis nuspręs „pamiršti“ P+1 grupę... tai iš esmės būtų agresija ne tik prieš Iraną, bet ir prieš JT rezoliuciją“, – sakė Londone įsikūrusio „Chatham House“ instituto ekspertas Yossi Mekelbergas.

Pastarosiomis savaitėmis B. Netanyahu dažnai pliekė susitarimo sąlygas, dėl kurių buvo deramasi, teigdamas, kad jos „atvers Iranui tiesų kelią įgyti atominių bombų – ne bombą, bet atomines bombas“.

Kovą Izraelio premjeras supykdė JAV prezidentą Baracką Obamą, kai pasakė kalbą JAV Kongrese, kurioje pasmerkė rengiamą susitarimą su Iranu.

Antradienį B. Netanyahu pareiškė, kad pasiektas susitarimas tarp Irano ir šešių galingųjų pasaulio valstybių yra „istorinė klaida visam pasauliui“ ir vėl užsiminė apie galimą karinės jėgos panaudojimą.

O trečiadienį kalbėdamas savo šalies parlamente B. Netanyahu dar kartą patikino, jog Izraelis nėra įpareigotas laikytis naujosios sutarties, ir leido suprasti, kad žydų valstybė bus pasiruošusi imtis karinių veiksmų prieš Irano branduolinę programą, net jeigu sutartis būtų įgyvendinama.

„Pasiliksime teisę gintis nuo visų savo priešų, – pabrėžė B. Netanyahu. – Turime jėgą, kuri yra didelė ir galinga.“

Izraelis ieškos bet kokių pažeidimų

Dabar pirmoji žydų valstybės užduotis tikriausiai bus imtis lobizmo JAV Kongrese, mėginant įtikinti įstatymų leidėjus balsuoti prieš sutartį su Iranu. Kongresas turi 60 dienų susitarimui apsvarstyti ir patvirtinti.

Beveik neabejotina, kad po to Izraelis ieškos galimybių atskleisti bet kokius galimus susitarimo sąlygų pažeidimus ir energingai dirbs užkulisinį darbą, siekdamas užsitikrinti ryžtingą JAV ir kitų šalių atsaką, jei pažeidimų bus, sako analitikai.

Uzi Dayanas, buvęs žydų valstybės patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, pritarė, kad jo šalis savo tikslų turi siekti diplomatinėmis priemonėmis, tačiau pridūrė, kad ji taip pat negali atmesti karinės jėgos panaudojimo galimybės kaip paskutinės priemonėmis.

Kalbėdamas dar prieš tai, kai buvo paskelbta apie sudarytą galutinį susitarimą, U. Dayanas sakė manantis, jog svarstomos sutarties sąlygos atves prie blogo susitarimo.

„Neturėtume atmesti (karinės jėgos panaudojimo galimybės)“, – sakė jis interviu naujienų agentūrai AFP.

„Jei nebus nukreipto užtaisyto ginklo, iraniečiai sau sakys: „OK, galime išsisukti. Pakentėsime metelius kitus, o kai jau įgysime branduolinius pajėgumus, visi mus gerbs“, – sakė U. Dayanas.   

B. Netanyahu taip pat tvirtina, kad be tiesioginės grėsmės, kurią Izraeliui keltų branduolinį ginklą turintis Iranas, susitarime numatytas Teheranui taikomų tarptautinių sankcijų atšaukimas leis jam toliau finansuoti šiitų kovotojus.

Be to, sankcijų atšaukimas ir Irano sugrįžimas į tarptautinę areną gali sustiprinti jo įtaką kitais būdais, o tai gali pakeisti jėgų pusiausvyrą regione.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...