captcha

Jūsų klausimas priimtas

Japonijos parlamento priimtas saugumo priemonių paketas kursto visuomenės pasipiktinimą

Japonijos parlamento žemieji rūmai ketvirtadienį priėmė su saugumo politika susijusių teisės aktų paketą. Šio balsavimo rezultatai tapo pergale nacionalistinių pažiūrų premjerui Shinzo Abe ir kitiems dešiniosios stovyklos veikėjams, kurie ignoravo visuomenės pyktį, sakydami, kad stengiasi išvaduoti šalį nuo JAV primestos konstitucijos pančių.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Japonijos parlamento žemieji rūmai ketvirtadienį priėmė su saugumo politika susijusių teisės aktų paketą. Šio balsavimo rezultatai tapo pergale nacionalistinių pažiūrų premjerui Shinzo Abe ir kitiems dešiniosios stovyklos veikėjams, kurie ignoravo visuomenės pyktį, sakydami, kad stengiasi išvaduoti šalį nuo JAV primestos konstitucijos pančių.

Pasak jų, iki šiol pagrindinis įstatymas neleido Japonijai turėti visaverčių ginkluotųjų pajėgų ir trukdė Tokijui imtis priemonių, reikalingų apsaugoti šalies piliečiams, taip pat padėti sąjungininkams ir draugams.

S. Abe valdančioji koalicija viena nubalsavo už naująjį paketą, kai visos pagrindinės opozicijos partijos paliko žemųjų parlamento rūmų salę, protestuodamos prieš šį žingsnį. Jų boikotas atspindi didelės visuomenės dalies nepritarimą siūlomoms pataisoms.

„Saugumo padėtis aplink Japoniją vis labiau aštrėja“, – S. Abe sakė žurnalistams po balsavimo, aiškiai turėdamas galvoje Kinijos stiprėjimą.

„Šie teisės aktai būtini, kad apsaugotų Japonijos žmonių gyvybes ir užkirstų kelią karui dar prieš jam įsiplieskiant“, – aiškino jis.

Antradienį apie 60 tūkst. žmonių dalyvavo mitinge prie parlamento, kurio žemuosiuose rūmuose vyko debatai dėl teisės aktų paketo, turinčio suteikti didesnius įgaliojimus Japonijos kariuomenei, kurios veikla yra griežtai ribojama.

Per tą demonstraciją įvyko protestuotojų susistumdymų su policija, o du apie 60 metų vyrai buvo suimti dėl pareigūnų užpuolimo, pranešė vietos žiniasklaida.

Demonstracijos Japonijoje paprastai būna mažos ir labai tvarkingos, bet pastarasis klausimas itin įaudrino didelę visuomenės dalį.

Be kita ko, siūlomas įvairių įstatymų pataisų paketas leis Japonijos kariuomenei dalyvauti ne pagal Jungtinių Tautų mandatą rengiamose taikos palaikymo misijose, jeigu jį patvirtins aukštieji parlamento rūmai.

S. Abe vadovaujama Liberalų demokratų partija (LDP) ir jos koalicijos partneriai turi daugumą aukštuosiuose rūmuose, bet apžvalgininkai perspėja, kad įstatymų leidėjai tą paketą gali atmesti arba pasiūlyti pataisų.

Kita vertus, žemieji parlamento rūmai bet kokius pakeitimus gali atšaukti, jeigu už tai balsuotų dviejų trečdalių dauguma, kurią S. Abe veikiausiai sugebėtų užsitikrinti. Tikėtina, kad šie teisės aktai įsigalios ateinantį rudenį.

Premjeras, kuris yra uolus nacionalistas, nori „normalizuoti“ Japonijos gynybos politiką, kuri iki šiol buvo smarkiai apribota konstitucijos, parašytos okupacinės JAV administracijos po Antrojo pasaulinio karo.

Negalėdamas užsitikrinti pakankamo palaikymo pakeisti konstitucijos straipsniams, įpareigojantiems vykdyti pacifistinę politiką, S. Abe pakeisti pagrindinio įstatymo interpretaciją papildomais teisės aktais, ignoruodamas teisės ekspertų perspėjimus, kad tokie įstatymai prieštarauja konstitucijai.

Chaotiški debatai

Ketvirtadienį vykęs balsavimas buvo S. Abe pergalė, bet daugėja ženklų, kad ši kampanija sukels didelių politinių padarinių. Apklausos rodo, kad visuomenės dauguma nusistačiusi prieš naujuosius teisės aktus, o anksčiau buvęs itin didelis S. Abe populiarumas blėsta.

Trečiadienį parlamento komitetų posėdžių salėje tvyrojo sumaištis, kai ją užplūdo opozicijos deputatai, nesėkmingai mėginę blokuoti svarstymą.

Dešimtys politikų laikė plakatus su užrašais, sakančiais, kad jie yra verčiami balsuoti už siūlomus teisės aktus – pasak jų, iš esmės prieštaraujančius pacifistinei konstitucijai.

Įstatymų leidėjai skandavo „Ne“ ir laikė plakatus su užrašais „Ne Abe politikai“, „Ne priverstiniam sprendimui“. Tuo metu LDP deputatai pasiekė, kad balsavimas įvyktų ir jį tvirtai laimėjo.

Esminė pataisa naujajame pakete leidžia Japonijos kariuomenei dalyvauti operacijose, turinčiose užtikrinti šalies sąjungininkų saugumą, vykdant „kolektyvinę gynybą“, net jeigu nebūtų iškilusi tiesioginė grėsmė Japonijai ir jos žmonėms. Tokią galimybę ankstesnės vyriausybės atmesdavo.

Protestuotojai, tarp kurių buvo daug vidutinio ir senyvo amžiaus žmonių, sakė, kad naujoji politika įtrauks Japoniją į Amerikos karus atokiuose pasaulio regionuose.

Tačiau reformos šalininkai pabrėžia, kad įsitraukimo į bet kokį konfliktą sąlygos išliks daug labiau suvaržytos negu daugelyje kitų šalių.

Jie tvirtina, kad šalies politika turi būti pakeista, atsižvelgiant į kintančią saugumo aplinką Azijoje, kur Šiaurės Korėja tradiciškai išlieka karinga ir nenuspėjama, o Kinijos tonas tampa vis labiau kategoriškas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...