captcha

Jūsų klausimas priimtas

Susitarimas su Iranu – Vakarų nuolaidžiavimas?

Susitardamos su Iranu dėl branduolinės programos JAV ir jų tarptautiniai partneriai nepasiekė pergalės, o tiesiog nusipirko laiko, sako politologas Tomas Janeliūnas. „Vakarai eilinį kartą nusipirko laiko. [...] Iranui tai neužkerta kelio kažkada grįžti prie branduolinės programos atnaujinimo“, – sako T. Janeliūnas.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Susitardamos su Iranu dėl branduolinės programos JAV ir jų tarptautiniai partneriai nepasiekė pergalės, o tiesiog nusipirko laiko, sako politologas Tomas Janeliūnas. „Vakarai eilinį kartą nusipirko laiko. [...] Iranui tai neužkerta kelio kažkada grįžti prie branduolinės programos atnaujinimo“, – sako T. Janeliūnas.

Vašingtonas Irano ir šešių galingųjų valstybių susitarimą dėl branduolinės programos laiko sėkme, tiki, kad šis susitarimas ilgam užtikrino, jog Iranas neturės branduolinio ginklo.

„Po dvejų metų derybų JAV kartu su tarptautine bendruomene pasiekė tai, ko nebuvo pasiekta priešiškumo dešimtmečiais. Užtikrintas ilgalaikis sandėris su Iranu, kuris neleis jam įgyti branduolinio ginklo“, – antradienį kalbėjo Barackas Obama.

Savo ruožtu Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad pasiektas susitarimas dėl Teherano branduolinės programos yra „istorinė klaida visam pasauliui“.

„Iranui bus duotas aiškus kelias įgyti branduolinių ginklų. Daug suvaržymų, kurie turėjo užkirsti tam kelią, bus atšaukti. [...] Iranas laimės aukso puodą, praturtės šimtais milijardų dolerių, kurie leis jam toliau tęsti savo agresiją ir terorą regione bei pasaulyje“, – tikino B. Netanyahu.

Irano žiniasklaida: „Iranas tęs branduolinį sodrinimą“

Išsyk po susitarimo Iraną apniko džiugios nuotaikos – buvo džiaugiamasi sankcijų panaikinimu bei tuo, kad visi branduoliniai objektai Irane ir toliau veiks.

Irano naujienų agentūra „Mehr News“ susitarimą pateikė kaip Irano pergalę. Jos pranešime atkreipiamas dėmesys į tai, kad visos ekonominės ir finansinės sankcijos prieš Iraną bus panaikintos, tačiau jokia branduolinė infrastruktūra nebus sunaikinta.

„Politika, kuria buvo siekiama užkirsti kelią Irano branduolinei veiklai, žlugo. Iranas tęs branduolinį sodrinimą. Infrastruktūra nebus naikinama, jos vystymas bus tęsiamas. Visos sankcijos ir branduolinių medžiagų importo bei eksporto apribojimai bus panaikinti.

[...] Bus panaikintas ginklų embargas, kurį penkeriems metams pakeis tam tikri apribojimai. Irano milijardai užsienio bankuose bus iššaldyti“, – susitarimo detales pateikia Irano naujienų agentūra.

B. Obama: sankcijos gali būti grąžintos be derybų

Trečiadienį per spaudos konferenciją JAV prezidentas patikino, kad tarptautinės institucijos itin atidžiai stebės, kaip Iranas vykdo savo įsipareigojimus, kaip vykdoma branduolinių objektų veikla.

„Visa žinoma branduolinė infrastruktūra bus stebima 24 valandas per parą, septynias dienas per savaitę. Jei Iranas bandys vykdyti branduolinę programą slaptai, Tarptautinė energetikos agentūra, stebinti radiacijos lygį, branduolinę veiklą visame pasaulyje, gali tai pastebėti ir pranešti apie įtartiną veiklą. Iranas turi suteikti jai teisę įvykdyti tyrimą. Jei Iranas nesutiks, jo nesutikimo galime nepaisyti – ši mūsų galimybė yra įrašyta į susitarimą.

Mums nereikia Rusijos ar Kinijos pritarimo, kad tokio Irano nesutikimo nepaisytume. Jei Iranas toliau prieštarautų, galėtume grąžinti sankcijas, motyvuodami tuo, kad Iranas sukčiavo, nevykdė susitarimo“, – žiniasklaidai kalbėjo B. Obama.

Atsakinėdamas į susitarimo kritiką JAV prezidentas pabrėžė, kad galima sakyti, jog neįmanoma užtikrinti pakankamos Irano branduolinės veiklos stebėsenos, tačiau tai reikštų, kad su Iranu apskritai nebuvo galima derėtis. „Iš tiesų tai reikštų, kad karinė jėga būtų vienintelė galimybė užtikrinti branduolinio ginklo Irane nebuvimą. Jei kas nors nori apie tai diskutuoti – respublikonų lyderiai, ponas Netanyahu ar kiti, jie gali tai daryti, bet tai neįtikinama“, – kalbėjo B. Obama.

T. Janeliūnas: Vakarams nėra ko džiaugtis pergale

„Vakarams džiaugtis kažkokia pergale dar nėra ko: jie eilinį kartą nusipirko laiko. Pagrindinis susitarimo akcentas – gerokai ištęstas laikotarpis, per kurį Iranas, pažeisdamas visus susitarimus, galėtų pasigaminti branduolinį ginklą.

Manoma, kad šiuo metu bombos pagaminimas Iranui užtruktų keletą mėnesių, įvykdžius susitarimą, sumažinus technologines galimybes, Iranui prireiktų maždaug metų. Tačiau apskritai tai neužkerta kelio Iranui kažkada grįžti prie branduolinės programos atnaujinimo“, – kalba Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas politologas T. Janeliūnas.

Tačiau pašnekovas neabejoja, kad sankcijų atšaukimas buvo tikrai reikalingas, priešingu atveju net nebūtų leidžiamasi į derybas ir kompromisus.

„Greičiausiai tai galima pavadinti Vakarų nuolaidžiavimu, tačiau tai lemia pakankamai sudėtinga situacija. Vakarai turi pripažinti, kad Iranas yra pasiekęs aukštą technologinį lygį, ir pristabdyti jį be jo paties noro iš esmės yra neįmanoma.

Iranas – suvereni šalis, kuri gali rinktis, ar turėti branduolinį ginklą, mokant pakankamai didelę tarptautinės izoliacijos ir sankcijų kainą, ar leistis į tam tikras nuolaidas ir pristabdyti šią programą mainais už palankesnes ekonomines ir prekybos sąlygas“, – pažymi T. Janeliūnas.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close