captcha

Jūsų klausimas priimtas

P. Porošenka priverstas gesinti naują saugumo krizę šalies vakaruose

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ėmėsi spręsti naują krizę, tęsiantis pražūtingai priešpriešai tarp Vidaus reikalų ministerijos pajėgų ir ginkluotų ukrainiečių ultranacionalistų viename vakariniame anklave netoli sienos su Vengrija.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ėmėsi spręsti naują krizę, tęsiantis pražūtingai priešpriešai tarp Vidaus reikalų ministerijos pajėgų ir ginkluotų ukrainiečių ultranacionalistų viename vakariniame anklave netoli sienos su Vengrija.

Europos Sąjungos palaikomas lyderis sušaukė savo „karinį kabinetą“ – aukščiausio rango generolus – mėgindamas išsklaidyti įtampą tarp abiejų stovyklų, kurios yra gyvybiškai svarbios, siekiant užgniaužti prorusiškų separatistų sukilimą kitoje šalies pusėje – Rytų Ukrainoje.

Nacionalistų judėjimas „Pravyj sektor“ („Dešinysis“ arba „Teisusis sektorius“) atliko nedidelį, bet itin svarbų vaidmenį per tris mėnesius vykusį proeuropietišką Maidano sukilimą, kuris 2014 metų vasarį galiausiai nuvertė ankstesnę Kremliaus palaikomą Ukrainos vadovybę.

Vėliau šio judėjimo nariai sudarė vienus iš geriausiai aprūpintų ir, kaip pranešama, vienus negailestingiausių kovinių batalionų, prasidėjus kautynėms su separatistais, užėmusiais dalį Ukrainos rytinio išvystytos pramonės regiono po Maidano revoliucijos Kijeve.

Vidaus reikalų ministerijos batalionai taip pat buvo vienos iš pagrindinių pajėgų jau 15 mėnesių besitęsiančiame konflikte su separatistais, nusinešusiame jau daugiau negu 6,5 tūkst. žmonių gyvybių.

Tačiau nepasitikėjimas tarp savanorių dalinių ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų didėjo, P. Porošenkai stengiantis laikytis vasarį pasirašytos paliaubų sutarties, kurios sąlygos, įskaitant dalinės autonomijos suteikimą separatistams, yra visiškai nepriimtinos ultranacionalistams.

„Pravyj sektor“ nariai taip pat stengėsi vaizduoti save „svieto lygintojais“, ginančiais visuomenę nuo korupcijos, įsigalėjusios Ukrainos valdžios ir policijos struktūrose nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo 1991 metais.

Praeitą savaitgalį prasidėjusią konfrontaciją įžiebė „Pravyj sektor“ paskelbtas užmojis sustabdyti kontrabandinių cigarečių srautą į Vengriją ir Slovakiją, iš kurio esą pelnosi vietos politikai ir saugumo pajėgų vadovai.

Nacionalistai pranešė, kad du jų nariai žuvo per susišaudymą su priešininkais, tarp kurių, kaip nurodoma, buvo saugumo pajėgų narių ir ginkluotų vietos „banditų“.

Vidaus reikalų ministerija, kuri į incidento vietą pasiuntė šarvuotųjų transporterių ir karinių sunkvežimių, sakė, kad taip pat žuvo vienas civilis – neaiškiomis aplinkybėmis.

Susirėmimas įsiplieskė, kai keliolika „Pravyj sektor“ narių atvyko į planuotas derybas, ginkluoti raketiniais granatsvaidžiais ir kulkosvaidžiais.

Abi pusės kaltina viena kitą pradėjus šaudyti. „Pravyj sektor“ grupės tvirtina prasmukusios per saugumo užtvaras ir įsitvirtinusios naujose pozicijos aplinkiniuose miškuose.

„Tvarka per jėgą“

„Pravyj sektor“ lyderis Dmytro Jarošas – pompastiško būdo parlamento deputatas, sužeistas per kautynes Rytų Ukrainoje, o Maskvos laikomas neonaciu – paragino elgtis ramiai.

„Šiuo metu dirbame su Ukrainos saugumo tarnyba (SBU), siekdami stabilizuoti padėtį“, – jis pirmadienį rašė „Facebook“ žinutėje.

Šios krizės pradžią žymėjęs susirėmimas įvyko Mukačevės mieste, esančiame nuo likusios Ukrainos dalies Karpatų kalnų atskirtame agrariniame regione, kurį sieja seni kultūriniai ryšiai su Vengrija.

Užkarpatės sritis dažnai palaikydavo prorusiškas partijas, nes daugelis vietos gyventojų taip pat nepasitiki ukrainiečių nacionalistais. Apie pusė to regiono gyventojų taip pat turi Vengrijos pasus ir palaiko mažai politinių ryšių su Maskva arba Kijevu.

Ukrainos vyriausybė naujausios krizės pradžios beveik nekomentavo, bet pirmadienį tylą nutraukė premjeras Arsenijus Jaceniukas, kuris tvirtai palaikė „Pravyj sektor“. Vyriausybės vadovas nurodė „atleisti visus Užkarpatės muitinės darbuotojus“, sakoma jo biuro pranešime. Politiškai atsargesnis P. Porošenka atrodė linkęs užimti tarpinę poziciją, kaltindamas abi puses.

Prezidentas pirmadienį surengto saugumo posėdžio pradžioje apkaltino „Užkarpatės kontrabandininkus, metusius iššūkį visai Ukrainai“. Tačiau jis taip pat kaltino „Pravyj sektor“ įsileidus į savo gretas „banalių nusikalstamų grupuočių“, nors apskritai tą judėjimą gyrė kaip „tikrus patriotus“.

Vienas Ukrainos saugumo tarnybos šaltinis sakė, kad dauguma vyriausybės narių mano, jog „Pravyj sektor“ nėra toks nekaltas, kokiu dedasi.

Tas judėjimas „pats stengiasi išsikovoti vietą kontrabandos versle“, sakė SBU šaltinis.

„Ukrainos problema – kad joje esama daug ginkluotų žmonių, kurie save laiko didvyriais ir mėgina jėga nustatyti savo tvarką, – pridūrė jis. – Kažkas tokio turėjo įvykti – ir įvyko.“

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...