captcha

Jūsų klausimas priimtas

Irano branduolinės programos derybos baigtos

Galingosios pasaulio valstybės ir Iranas formaliai baigė rengti istorinį susitarimą, kuriuo siekiama užtikrinti, kad Teheranas nepasigamins atominės bombos, antradienį paskelbė Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini.
Xinhua/Sipa USA/Scanpix nuotr.
Xinhua/Sipa USA/Scanpix nuotr.

Galingosios pasaulio valstybės ir Iranas formaliai baigė rengti istorinį susitarimą, kuriuo siekiama užtikrinti, kad Teheranas nepasigamins atominės bombos, antradienį paskelbė Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini.

„Irano derybos baigtos. Turime susitarimą“, – parašė F. Mogherini socialiniame tinkle „Twitter“ netrukus po to, kai Vienoje baigėsi paskutinis derybose dalyvavusių šalių – vadinamosios P5+1 grupės ir Irano – užsienio reikalų ministrų posėdis.

Tuo metu ES nuo trečiadienio šešiais mėnesiais pratęsė sankcijų Iranui sustabdymą, pasaulio galingosioms valstybėms ir Iranui pasiekus istorinį susitarimą dėl jo branduolinės programos.

Turėtų smarkiai suvaržyti Irano programą

Kaip pranešė aukšto rango diplomatas, susitarimas dėl Teherano branduolinės programos buvo pasiektas, kai pašalintos paskutinės kliūtys.

Jis nurodė, kad susitarime numatytas Vašingtono ir Teherano pasiektas kompromisas, leisiantis Jungtinių Tautų inspektoriams reikalauti leidimų apsilankyti Irano kariniuose objektuose – tai būtų dalis jų stebėjimo misijos pareigų.

Tačiau prieiga prie bet kurio objekto nebūtinai bus suteikta, o jei toks leidimas ir bus duotas, inspektorių apsilankymas gali būti atidėtas – ši sąlyga neabejotinai bus aršiai kritikuojama susitarimo priešininkų kaip suteikianti Teheranui laiko paslėpti bet kokius prisiimtų įsipareigojimų nevykdymo pėdsakus.

Pagal susitarimą, Teheranas turės teisę užginčyti JT inspektorių prašymą, o galutinį sprendimą turės priimti arbitražo komisija, kurią sudarys Iranas ir šešios derybas vedusios galingosios šalys.

Iranas taip pat turėtų smarkiai suvaržyti savo branduolinę programą ir sutikti su griežtomis JT inspekcijomis, kad bet kokie jo mėginimai pasigaminti branduolinį ginklą taptų neįmanomi ir nesunkiai susekami.

Mainais palaipsniui bus atšauktos Iranui taikomos JT ir Vakarų sankcijos, smaugiančios Irano naftos eksportą ir 78 mln. gyventojų turinčios šalies ekonomiką.

Persilaužimas buvo pasiektas 18-ąją derybų tarp Irano ir vadinamosios P5+1 grupės, kurią sudaro JAV, Rusija, Kinija, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Vokietija, maratono dieną.

Diplomatinės pastangos dėl šiitiškos respublikos branduolinės programos prasidėjo 2013 metais, kai į valdžią Irane atėjo prezidentas Hassanas Rouhani. Tų metų lapkritį buvo suderinta laikinoji sutartis, bet pernai buvo praleisti du galutiniai terminai, iki kurių ketinta pasirašyti ilgalaikę sutartį.

Balandį derybų šalys pasiekė didelį proveržį, susitarusios dėl galutinės sutarties gairių ir tikėjosi ją užbaigti derinti iki birželio 30 dienos, bet galutinis terminas buvo dar dukart atidėtas.

Nuo balandžio daug teisinių ir techninių ekspertų dėjo dideles pastangas, kurpdami itin sudėtingą ir techninių detalių gausią sutartį, kad ji būtų veiksminga.

Vėliau derybos įstrigo dėl sankcijų švelninimo tikslaus kalendoriaus ir Irano noro, kad būtų atšauktas jam Jungtinių Tautų paskelbtas įprastinės ginkluotės embargas.

adienį sakė Izraelio gynybos ministras Moshe Yaalonas.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pasiektą sutartį pavadino istorine klaida ir teigė, kad darys viską, ką gali, siekdamas blokuoti Irano branduolines ambicijas.

„Iranas ketina gauti tiesų kelią prie branduolinio ginklo. Dauguma suvaržymų, kurie buvo specialiai pritaikyti, bus panaikinti“, – prieš prasidedant susitikimui su Nyderlandų užsienio reikalų ministru Bertu Koendersu, Jeruzalėje sakė B. Netanyahu, pridūręs, kad Iranas ir toliau sės agresiją ir baimę regione bei visame pasaulyje.

Iranas sutinka suteikti JT inspektoriams „valdomą prieigą“ prie savo karinių objektų

Iranas sutiko suteikti Jungtinių Tautų inspektoriams griežtai kontroliuojamą prieigą prie savo karinių bazių pagal istorinę sutartį su galingosiomis šalimis dėl Teherano branduolinės programos, pranešė vienas Irano pareigūnas.

Galimybė patikrinti karines bazes, atliekant tyrimą dėl numanomų Teherano pastangų pasigaminti atominių ginklų, buvo vienas iš pagrindinių reikalavimų, keltų per derybas galingųjų šalių. Tačiau Iranas nebuvo linkęs suteikti tokios prieigos, baimindamasis, kad tokios inspekcijos tebus priedanga šnipinėti jo karines paslaptis.

„Mūsų kariniai objektai nėra atviri lankytojams, kadangi kiekviena šalis turi teisę saugoti savo paslaptis... Tačiau Iranas taikys (Branduolinių ginklų neplatinimo sutarties) Papildomąjį protokolą, ir šiuo pagrindu suteiksime valdomą prieigą“, – sakė pareigūnas.

Izraelio premjeras: Irano branduolinis susitarimas yra istorinė klaida

Izraelio vyriausybės vadovas Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad antradienį pasiektas susitarimas tarp Irano ir šešių galingųjų pasaulio valstybių dėl Teherano branduolinės programos yra „istorinė klaida visam pasauliui“.

Premjeras taip pat pabrėžė, jog padarys viską, kad užkirstų kelią Iranui įgyvendinti savo branduolines ambicijas.

„Iranui bus duotas aiškus kelias įgyti branduolinių ginklų. Daug suvaržymų, kurie turėjo užkirsti tam kelią, bus atšaukti“, – sakė B. Netanyahu per susitikimą su Jeruzalėje viešinčiu Nyderlandų užsienio reikalų ministru Bertu Koendersu.

„Visose srityse, kuriose Iranui turėjo būti sutrukdyta įgyti branduolinių ginklų gamybai reikalingus pajėgumus, padaryta didžiulių kompromisų“, – pabrėžė žydų valstybės lyderis.

„Iranas laimės aukso puodą, praturtės šimtais milijardų dolerių, kurie leis jam toliau tęsti savo agresiją ir terorą regione bei pasaulyje. Tai istorinio masto klaida“, – sakė B. Netanyahu.

ES diplomatijos vadovė: Irano branduolinis susitarimas yra vilties ženklas visam pasauliui

Ilgai siektas susitarimas, kurį antradienį sudarė Iranas ir šešios galingosios pasaulio valstybės, yra „vilties ženklas visam pasauliui“, pareiškė Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė F. Mogherini.

„Tai sprendimas, galintis pradėti naują tarptautinių santykių istorijos skyrių ir rodantis, kad diplomatija, koordinavimas ir bendradarbiavimas gali įveikti dešimtmečius tvyrojusią įtampą ir konfrontaciją“, – sakė ji baigiamajame derybose dalyvavusių šalių posėdyje Vienoje.

Irano prezidentas: Dievas išgirdo mūsų maldas

Irano prezidentas Hassanas Rouhani antradienį per televiziją tiesiogiai kreipdamasis į tautą sakė, kad „Dievas išgirdo mūsų tautos maldas“.

Tai prezidentas pareiškė sveikindamas antradienį sudarytą susitarimą su šešiomis galingosiomis pasaulio valstybėmis, numatantį palaipsnį šaliai taikomų tarptautinių sankcijų atšaukimą.

H. Rouhani į tautą kreipėsi praėjus kelioms minutėms po to, kai Irano valstybinė televizija tiesiogiai transliavo JAV prezidento Baracko Obamos pareiškimą apie Vienoje pasiektą istorinį susitarimą.

B. Obama: branduolinė sutartis su Iranu grindžiama ne pasitikėjimu, o patikra

JAV prezidentas sveikino svarbią sutartį su Iranu dėl šios šalies branduolinės programos, tačiau pabrėžė, kad šis susitarimas grindžiamas ne pasitikėjimu, o patikra.

Jis taip pat sakė, kad šis susitarimas padės sustabdyti branduolinių ginklų plitimą Artimuosiuose Rytuose.

„Visi keliai įgyti branduolinį ginklą atkirsti“, – sakė B. Obama savo kreipimesi į tautą.

Prezidentui kalbant, greta jo stovėjo viceprezidentas Joe Bidenas.

„Šis susitarimas rodo, kad Amerikos diplomatija gali atnešti realių ir reikšmingų permainų“, – pabrėžė JAV lyderis.

F. Hollande`as: pasaulis daro pažangą

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as pasveikino antradienį Teherano ir galingųjų pasaulio valstybių pasiektą istorinį susitarimą dėl Irano branduolinės programos.

„Tai labai svarbus susitarimas, kuris buvo pasirašytas naktį“, – F. Hollande`as sakė kasmetiniame interviu Prancūzijos nacionalinės šventės – Bastilijos paėmimo dienos – proga, kurį transliavo televizija.

„Pasaulis daro pažangą“, – pridūrė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...