captcha

Jūsų klausimas priimtas

IS perspėjimas Vakarams: jūs niekur nebesijausite saugūs

Vienas iš „Islamo valstybės“ naujosios strategijos punktų – su pabėgėlių srautais sistemingai siųsti į Europą džihadistus. Chaosui sukelti Europoje vykdant teroro išpuolius pasitelkiami ir Vakaruose gimę, augę bei mokslus ėję radikalūs musulmonai. Po Tuniso teroristinio išpuolio Amerikos Karo studijų institutas (ISW) perspėja: „Islamo valstybės“ teroristai ramadano mėnesį planuoja naujus kruvinus išpuolius Europoje.

AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

Vienas iš „Islamo valstybės“ naujosios strategijos punktų – su pabėgėlių srautais sistemingai siųsti į Europą džihadistus. Chaosui sukelti Europoje vykdant teroro išpuolius pasitelkiami ir Vakaruose gimę, augę bei mokslus ėję radikalūs musulmonai. Po Tuniso teroristinio išpuolio Amerikos Karo studijų institutas (ISW) perspėja: „Islamo valstybės“ teroristai ramadano mėnesį planuoja naujus kruvinus išpuolius Europoje.

Dar nepraėjus šokui po birželio 26 d. Tuniso pajūrio kurorte įvykdyto išpuolio, nusinešusio 38 žmonių, daugiausia užsienio turistų, gyvybes, pasigirdo nauji „Islamo valstybės“ rėmėjų grasinimai vakariečiams.

Šveicarų laikraščiui „Blick“ interviu davęs džihadistas Abu Hamsa šlovino Tunise, Prancūzijoje ir Kuveite įvykdytus teroro aktus ir skelbė, esą, panašių išpuolių netrukus sulauks ir Italijoje, Ispanijoje, Graikijoje besiilsintys europiečiai.

Vokiečių švabų dialektu kalbantis Abu Hamsa yra Vokietijos pilietis, chemijos mokslų daktaras. Tikintis musulmonas pamažu tapo radikalu, paliko Vokietiją ir dabar kovoja Artimuosiuose Rytuose už „Islamo valstybę“.

„Tunise, Egipte, Turkijoje, Ispanijoje, Italijoje, Graikijoje, – jokioje atostogų šalyje nebesijausite saugūs“, – grasino vokiečių džihadistas, savo žodžius patvirtindamas salafistų pasisveikinimo gestu: dešinės rankos smiliumi rodydamas į dangų.

Jis liaupsino birželio 26-ąją, kai buvo įvykdyti trys teroro aktai. Juos Abu Hamsa vadina „neregėta Alacho malone“: „Mūsų narsūs jauni liūtai šį palaimingą penktadienį Tunise ir Prancūzijoje įvykdė pelnytą bausmę.“

„Mūsų broliai ir seserys yra pasirengę ir be konkretaus nurodymo žudyti netikinčius, – grasino islamistas. – Mes esame kare prieš jus, kare, vedančiame į jūsų sunaikinimą.“

Saugumo tarnybos sunerimusios

Tokie ir panašūs vieši pareiškimai – dalis „Islamo valstybės“ karo prieš Vakarus strategijos, kuria siekiama kurti baimės atmosferą saugiuose Vakarų kraštuose.

Tuniso išpuoliu „Islamo valstybės“ rėmėjams jau pavyko pasiekti, kad žodis „turizmas“, gerovės visuomenėse ligi šiol asocijavęsis su poilsiu ir maloniais įspūdžiais, skambėtų su šiurpiu terorizmo aidu.

Juoda kalifato vėliava, ateities kalifato žemėlapiai, kuriuose juoda „Islamo valstybės“ spalva užlietos didžiulės Europos teritorijos, brutalių egzekucijų vaizdai – visa tai yra vizualinio karo strategijos dalis, įspėjimas Vakarams.

Džihadistai tokiu būdu atakuoja psichologiškai pažeidžiamą visuomenės psichiką, – aiškina modernių karo formų tyrinėtojas profesorius Herfriedas Münkleris.

Vis dėlto būtų naivu tikėtis, kad teroro išpuolis Tunise buvo vienkartinė akcija. Ar negalėtų islamistas mirtininkas surengti panašių žudynių ir kitame Europos turistų pamėgtame paplūdimyje, įsinešęs skėtyje paslėptą automatinį ginklą? Arba dideliu greičiu atskriejęs į paplūdimį motorine valtimi?

Juk vos kelios dienos prieš Tuniso įvykius poilsiautojai matė, kaip vidury baltos dienos tokia iš Maroko atplaukusi prekeivių narkotikais valtis netrukdoma prisišvartavo Playa de La Atunera, netoli Gibraltaro uolų.

Po Suso įvykių Ispanijos ir Maroko saugumo tarnybos susirūpino saugumo lygiu. „Negalime leisti sau jokių klaidų“, – sakė vienas iš pareigūnų. Su „Islamo valstybe“, be kita ko, užsimojusia ir vėl užkariauti Andalūziją, juokauti negalima. Reikia būti viskam pasiruošusiems, taip pat ir migrantų valtyse infiltruotiems teroristams.

Po minėtųjų teroro aktų Vokietijos federalinė konstitucijos gynimo tarnyba perspėja dėl galimo teroro Europoje. Tarnybos ataskaitoje rašoma: „Karinė „Islamo valstybės“ sėkmė ir kalifato paskelbimas teroro grėsmę padidino iki naujo lygio“.

Saugumo tarnybų vertinimu, gyvename nuolatinio teroristinių išpuolių pavojaus sąlygomis. Vis dėlto Europos politikai ragina nepasiduoti panikai, nesileisti įbauginamiems.

EU saugumo ir gynybos politikos klausimams skirtame viršūnių susitikime Briuselyje, vykusiame kaip tik lemtingąjį teroristinių išpuolių penktadienį, Angela Merkel islamistinį terorą įvardijo kaip vieną iš didžiųjų ES iššūkių, susiedama jį ir su pabėgėlių problematika: „Mums aišku, jog ir spręsdami migracijos politikos klausimus, privalome būti itin atidūs, kad islamo kovotojai neįsiskverbtų į ES.“

Teroristų keliai į Europą

JAV slaptosios tarnyboms dar 2014 metų rugsėjį pavyko iššifruoti koduotą „Islamo valstybės“ vadovų komunikaciją, kurioje aptariami džihadistų siuntimo į Europą keliai.

Džihadistai privalo vengti oro linijų – dėl griežtų patikrinimų oro uostuose. Apsimetę pabėgėliais, jie turi grupelėmis po keturis kirsti Sirijos-Turkijos sieną, o iš Turkijos su įsigytais suklastotais dokumentais toliau vykti į Europą.

Retkarčiais viešuomenę vis pasiekia informacija apie teroristus, sulaikytus pakeliui į Europą. Antai gegužės pabaigoje Norvegijos slaptosios tarnybos PST sutrukdė įvažiuoti į šalį pabėgėliais apsimetusiems vadinamosios „Islamo valstybės“ ir Al-Nusra fronto teroristams.

Abiem teroristinėms organizacijoms priklausantys asmenys buvo įsimaišę tarp kandidatų, kurie kaip Jungtinių Tautų pagalbos organizacijos pabėgėliai turėjo atvykti į Norvegiją.

Maždaug tuo pat metu netoli Milano buvo sulaikytas asmuo, atsakingas už Tuniso sostinėje Bardo muziejuje įvykdytą teroristinį išpuolį, per kurį žuvo 24 žmonės. Pasirodo, jis atvyko į Siciliją vasario mėnesį kaip pabėgėlis gumine valtimi, o po to vėl išvyko į Tunisą vykdyti teroro išpuolio.

„International Business Times“ rašė apie du pabėgėlių kontrabandininkus, kurie per Viduržemio jūrą sėkmingai perkelia „Islamo valstybės“ kovotojus, planuojančius teroristines akcijas Vakaruose. O neseniai interviu BBC kanalui vienas iš Libijos vyriausybės patarėjų Tobruke teigė žinąs, jog „Islamo valstybės“ kovotojai išties plukdomi valtimis į Europą.

Graikija – teroristų stotelė kelyje į Europą

Vis dėlto, saugumo tarnybų duomenimis, teroristai kur kas dažniau renkasi kitus tris maršrutus į Europą: per Graikiją, per buvusios Jugoslavijos valstybes ir per Bulgariją.

Pasak graikų eksperto terorizmo ir organizuoto nusikalstamumo klausimais Ioannio Michaleto, Graikija „Islamo valstybės“ teroristams – pagrindiniai vartai į Europą.

Čia jie gali puikiai pasislėpti milžiniškame Sirijos pabėgėlių sraute. Saugumo ekspertas įsitikinęs, kad tarp 200 000 sirų pabėgėlių yra įsimaišę ir daug džihadistų. Graikų saugumo tarnybos praėjusiais metais šioje teroro tranzito zonoje demaskavo ne vieną teroristų tinklą, konfiskavo daugybę ginklų ir šaudmenų.

Kitas džihadistų pamėgtas kelias į Europą veda per Bulgariją. Čia atvyksta teroristai su suklastotais ES piliečių, bulgarų, pasais, tuo būdu išvengdami pabėgėlių priėmimo stovyklų ir tapatybės patikrinimų. Be to, teroristai su bulgarų pasais gali nekliudomai keliauti po visą Europą. Įsigyti bulgariškus pasus džihadistams padeda bulgarų mafija, už vieną tokį pasą gaunanti nuo 20 000 iki 30 000 eurų.

Patys pabėgėliai iš Sirijos, palaikantys ryšius internetu su savo draugais ir pažįstamais Europoje, teigia, jog jiems jau teko čia susidurti su „Islamo valstybės“ džihadistais, nuo kurių bėgo iš savo šalies.

Vienas iš tokių pabėgėlių, iš Alepo kilęs Kamalis, „Welt“ korespondentui Alfredui Hackensbergeriui aiškino, jog teroristams, norintiems patekti į Europą, pakanka įsigyti sirišką pasą, o šis beveik automatiškai garantuojąs politinio pabėgėlio statusą.

Tokį Sirijos piliečio pasą esą galima nusipirkti juodojoje rinkoje maždaug už 1200 eurų. Bet veikiausiai IS gali ir patys tuos pasus pasidaryti, ypač nuo to laiko, kai užėmė provincijų sostines su jų registracijos biurais.

Kuriamas slaptas teroristinių grupelių tinklas Europoje

Pasak H. Münklerio, viena iš šio karo formų – islamistinių džihadistinių organizacijų kuriami tinklai toli nuo vadovaujančio centro, Vakarų teritorijoje. Ir tai nėra vien karo teorija. „Tokios užsimaskavusių džihadistų grupelės Europoje jau egzistuoja“, – tikina Graikijos saugumo ir gynybos analizės instituto ekspertas I.Michaletas.

Tai grupelės, o ir pavieniai asmenys, Europoje gyvenantys iš pažiūros normalų gyvenimą, bet tylomis ruošiantys teroro išpuolius, pasirengę kiekvienu momentu vykdyti vadovaujančio centro įsakymą.

Saugumo tarnybos kalba apie euforines džihadistų nuotaikas Europoje, ką įrodo neslūgstanti iš Europos į Artimuosius Rytus vykstančių „Islamo valstybės“ rėmėjų banga.

Paprašytas nurodyti jaunų Europos musulmonų radikalizavimosi priežastis, su jaunimu dirbantis šveicarų psichologas Ahmadas Mansouras aiškino, jog ekstremizmas yra tapęs jaunimo kultūra, savotišku popdžihadu.

Berlyne arba Kelne yra tiesiog madinga būti salafistu, kai kurie salafistai garbinami lyg popžvaigždės. Jaunimą patraukia „Youtube“ skelbiami salafistų pamokslai, kuriuose kalbama apie Europoje musulmonų patiriamą priespaudą bei rasizmą, jie jaučiasi pašaukti kovoti už musulmonų garbę.

 „Islamo valstybės“ propaganda pasiekia jaunų ekstremistų širdis, jie jaučiasi pašaukti vykdyti islamistinę utopiją, kurią neva įgyvendinsiąs kalifatas. Kas prisideda prie IS, tas yra įsitikinęs „dieviška misija“ su kardu rankose atkurti buvusią sunitiško islamo didybę, – kovoje prieš visus „netikinčius“.

Vokietijos dienraščiui „Welt“ į „Islamo valstybės“ gretas infiltruotas saugumo tarnybos darbuotojas aiškino, kokiais būdais ir tikslais islamizmas įsitvirtina Europoje.

Šio žvalgybininko duomenimis, „Islamo valstybė“ rengiasi karui Europoje. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo nelogiška, kadangi kovos Sirijoje ir Irake reikalauja didžiulių pastangų. Tačiau džihadistų kovos esminis principas skelbia: „Kuo daugiau priešų, tuo geriau.“

Tai nėra šaltas apskaičiavimas, tai – išganymo ideologija. Nes pagal radikalaus islamo skleidžiamą pasaulio pabaigos mokymą būtent totalus karas priartins žmoniją prie pasaulio pabaigos ir rojaus. „Pralaimėjimai – neišvengiama karo dalis, – tvirtina vienas vokiečių džihadistas. – Laikas parodys, ir galų gale mes būsime didieji nugalėtojai.“

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...