captcha

Jūsų klausimas priimtas

Rusija priešinasi JT tribunolui, turinčiam teisti Malaizijos lainerio numušimo kaltininkus

Rusija ketvirtadienį pareiškė nepritarsianti siūlomai Jungtinių Tautų rezoliucijai, pagal kurią būtų įkurtas tarptautinis tribunolas, turintis persekioti atsakinguosius už Malaizijos keleivinio lėktuvo numušimą virš Ukrainos.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

Rusija ketvirtadienį pareiškė nepritarsianti siūlomai Jungtinių Tautų rezoliucijai, pagal kurią būtų įkurtas tarptautinis tribunolas, turintis persekioti atsakinguosius už Malaizijos keleivinio lėktuvo numušimą virš Ukrainos.

Rusijos ambasadoriaus prie JT pavaduotojas Piotras Iljičiovas, kalbėdamasis su žurnalistais, patvirtino, kad Maskva nusistačiusi prieš tokius planus, sakydamas: „Tam nėra tinkamas laikas ir tai duotų priešingų rezultatų.“

Paklaustas, ar Rusija prieštaraus tam pasiūlymui, P. Iljičiovas atsakė: „Taip“.

Ankstesnę dieną Malaizija pateikė JT Saugumo Tarybos narėms rezoliucijos projektą, pagal kurį numatoma įkurti tribunolą dėl oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo katastrofos pernai liepą. Taip pat buvo surengti susitikimai su Rusija ir Kinija, siekiant išsiaiškinti, ar tos šalys linkusios palaikyti šį pasiūlymą.

Visi 298 keleiviai ir įgulos nariai, skridę Malaizijos laineriu, žuvo, kai tas lėktuvas praeitų metų liepos 17 dieną buvo numuštas virš Rytų Ukrainos. Dauguma aukų buvo Nyderlandų piliečiai.

Po tos tragedijos iškart buvo įtarti tame regione veikiantys prorusiški separatistai, kurie galėjo numušti lėktuvą, panaudoję iš Rusijos gautą raketą „žemė–oras“.

Rusija neigė tuos kaltinimus ir kėlė kitą prielaidą – kad lėktuvas buvo numuštas Ukrainos vyriausybės pajėgų raketa.

Naujienų agentūros AFP gautame rezoliucijos projekto tekste raginama įkurti tribunolą pagal JT chartijos 7-ąjį straipsnį, o tai reiškia, kad tokio teismo pastangos patraukti atsakomybėn kaltuosius gali būti stiprinamos sankcijomis.

Saugumo Taryba turėtų „įsteigti tarptautinį tribunolą vieninteliam tikslui – kad būtų teisiškai persekiojami asmenys, atsakingi už nusikaltimus, susijusius su „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo numušimu 2014 metų liepos 17 dieną“, sakoma projekto tekste.

Rezoliucijos juodraštyje taip pat numatoma, kad Saugumo Taryba taip pat turėtų priimti naujojo tribunolo statutą, pagrįstą kitų JT specialiųjų teismų, įpareigotų vykdyti persekiojimą dėl sunkių nusikaltimų, nuostatais.

Nyderlandų premjeras Markas Rutte sakė, kad tarptautinis teismas būtų „geriausias pasirinkimas“ vykdyti baudžiamajam persekiojimui, bet taip pat turėtų būti numatytas „atsarginis planas“, jeigu Rusija blokuotų tą pasiūlymą.

Tikimasi, kad Olandijos vadovaujamo tyrimo galutinė ataskaita bus paskelbta spalį.

Malaizija bendradarbiauja su Australija, Belgija, Nyderlandais ir Ukraina, kurios visos yra Jungtinės tyrimų grupės (Joint Investigation Team, JIT) narės, siekdama, kad būtų įkurtas tarptautinis tribunolas.

Trečiadienį Malaizijos ir Nyderlandų ambasadoriai prie JT susitiko su Rusijos pasiuntiniu Vitalijumi Čiurkinu, norėdami aptarti siūlomą rezoliuciją, bet jiems buvo pasakyta, kad reikėtų sulaukti tyrimų rezultatų ir tik tuomet siekti įkurti tribunolą, vienas diplomatinis šaltinis pasakojo AFP.

Pasak jo, V. Čiurkinas sakė pasiuntiniams, kad būtų nerealu tikėtis Saugumo Tarybos balsavimo dėl tos rezoliucijos šį mėnesį, kai bus minimos katastrofos Rytų Ukrainoje pirmosios metinės.

Kinija pareiškė Malaizijos ir Olandijos pasiuntiniams, kad palaikytų tribunolo įkūrimą tik tuo atveju, jeigu būtų pasiektas visų 15 Saugumo Tarybos narių sutarimas šiuo klausimu, pridūrė diplomatas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...