captcha

Jūsų klausimas priimtas

Sovietmečio pasididžiavimas virto istorine gėda

Rusijos archyvas paskelbė dokumentus, įrodančius, kad išaukštintą istoriją apie Sovietų Sąjungos herojus – 28 panfiloviečius – sugalvojo žurnalistai.
T. Urbelionio (BFL) nuotr.
T. Urbelionio (BFL) nuotr.

Rusijos archyvas paskelbė dokumentus, įrodančius, kad išaukštintą istoriją apie Sovietų Sąjungos herojus – 28 panfiloviečius – sugalvojo žurnalistai.

Rusijos Valstybinis archyvas liepos 7 dieną paskelbė sovietinės prokuratūros dokumentus, patvirtinančius, kad didvyrišką istoriją apie 28 panfiloviečius sugalvojo laikraščio „Krasnaja zvezda“ darbuotojai.

Archyvas paviešino 1948 metų gegužės 10 dienos vyriausiojo karinio prokuroro N. Afanasjevo pažymą – ataskaitą „Apie 28 panfiloviečius“, kuri buvo parengta pagal Vyriausiosios karinės prokuratūros atlikto tyrimo rezultatus, rašo unian.net

Anot oficialios versijos, 28 panfiloviečiai iš 1075-ojo šaulių pulko antrojo bataliono ketvirtosios kuopos 1941 metų lapkričio 16 dieną žuvo netoli Dubosekovo prie Maskvos, sunaikinę 18 vokiečių tankų iš 54. Po virtinės publikacijų spaudoje Sovietų Sąjungos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo nurodymu visiems 28 gvardiečiams, kurių pavardės buvo surašytos viename iš straipsnių, buvo suteikti Sovietų Sąjungos Didvyrių vardai.

Anot paviešinto prokuratūros dokumento, 1943 metų kovą buvo suimtas su vokiečiais bendradarbiavęs Ivanas Dobrobabinas, kuris buvo ne kas kita kaip didvyris iš 28 panfiloviečių sąrašo.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad gyvi liko dar keli tariamo mūšio dalyviai, o pačių pirmųjų ir detaliausių straipsnių apie šį mūšį autoriai prisipažino, kad šią istoriją išgalvojo.

„Taigi tyrimo medžiaga parodė, kad 28 panfiloviečių žygdarbis, nušviestas spaudoje, yra korespondento Korotejevo, „Krasnaja zvezda“ redaktoriaus Ortenbergo ir ypač laikraščio meno sekretoriaus Krivickio prasimanymas“, – teigiama ataskaitoje.

Šios versijos kritikai pažymi, kad tyrimas ir pačių laikraščio darbuotojų prisipažinimai galėjo būti suklastoti, o tas faktas, kad kai kurie panfiloviečiai išgyveno, dar nereiškia, kad tokio mūšio nebuvo.

Istorija apie 28 didvyrius yra įsismelkusi į Sovietų Sąjungos, Rusijos, Kazachstano ir Kirgizijos ideologijas: apie juos parašytos knygos, sukurti filmai, jų garbei pastatyti paminklai, pavadintos gatvės, jie minimi ir Maskvos himne.

Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...