captcha

Jūsų klausimas priimtas

Ukrainos separatistai planuoja surengti prieštaringai vertinamus rinkimus

Rytų Ukrainos prorusiškų separatistų lyderis ketvirtadienį paskelbė, kas spalį planuojama surengti vietos valdžios rinkimus, kurie įtvirtintų jų regiono pusiau autonominį statusą šalies sudėtyje.
Gyventojas mūšių metu sugriautame pastate Ukrainos Horvilkos mieste. AFP/Scanpix nuotr.
Gyventojas mūšių metu sugriautame pastate Ukrainos Horvilkos mieste. AFP/Scanpix nuotr.

Rytų Ukrainos prorusiškų separatistų lyderis ketvirtadienį paskelbė, kas spalį planuojama surengti vietos valdžios rinkimus, kurie įtvirtintų jų regiono pusiau autonominį statusą šalies sudėtyje.

Aleksandras Zacharčenka sakė, kad spalio 18 dieną vyksiantys rinkimai bus surengti „Ukrainos įstatymų pagrindu ... kiek tai neprieštarauja konstitucijai ir įstatymams“ savavališkai paskelbtoje „Donecko liaudies respublikoje“.

Rytų Ukrainos separatistai ir Kijevas nesutaria, kaip turi būti įgyvendinama taikos sutartis, kuri padedant Vokietijai ir Prancūzijai buvo pasirašyta vasarį Minske ir turi užbaigti jau 15 mėnesių besitęsiantį kruviną konfliktą.

Vadinamoji Minsko 2-oji sutartis reikalauja, kad konflikto šalys nedelsianti pradėtų konsultacijas dėl rinkimų, kurie gali būti surengti separatistų kontroliuojamos Donecko ir Luhansko sričių teritorijose iki šių metų pabaigos.

Ukrainos įstatymai sako, kad tokius rinkimus gali organizuoti tik Centrinė rinkimų komisija Kijeve, o ne patys separatistai. Separatistai anksčiau taip pat grasino pašalinti iš postų bet kuriuos vietos pareigūnus, palaikančius Kijevo valdymą.

Rinkimus prilygino Rusijos atakai

A. Zacharčenkos migloti komentarai, kaip planuojama surengti rinkimus, sulaukė atsargaus, bet daugiausiai neigiamo įvertinimo iš Vakarų šalių palaikomo Ukrainos prezidento.

„Manau, kad mėginimai surengti neteisėtus rinkimus, kurie neatitinka Ukrainos įstatymų ... prilygs įnirtingai Rusijos atakai prieš Minsko 2-ąją sutartį, – prezidentas Petro Porošenka sakė lankydamasis Ukrainos vakariniame Lvovo mieste. – Esu tikras, jog tai būtų neatsakinga ir sukeltų pragaištingų padarinių pastangoms deeskaluoti padėtį atskiruose (separatistų vadovaujamuose) rajonuose“.

Prezidentas ankstesnę dieną pasiūlė konstitucijos pataisas, kuriose nėra įtvirtinta sukilėliams laikinai suteikta teisė į autonomiją pagal Baltarusijos sostinėje sudarytą susitarimą.

Konfliktas Rytų Ukrainoje nusinešė jau per 6,5 tūkst. žmonių gyvybių. Padriki susirėmimai reguliariai tebevyksta palei 500 km ilgio ribą, skiriančią separatistų kontroliuojamas rytines teritorijas nuo likusios Ukrainos dalies.

tarptautinės finansų institucijos atrodo patenkintos

Tačiau tarptautinės finansų institucijos, atrodo, patenkintos net ir tokiomis derybomis, svarbu, kad neatsinaujintų karas. Tarptautinis valiutos fondas (TVF) sutiko pervesti dar vieną maždaug pusantro milijardo eurų paskolos išmoką šalies finansams gelbėti.

TVF patenkintas Ukrainos demokratijos ir rinkos reformomis, net sutinka nelaukti, kaip Ukraina susitars su privačiais skolintojais, reikalaujančiais per ketverius metus grąžinti penkiolika milijardų dolerių. Apie milijardinę paramą, tik ne tiesiogiai finansams gelbėti, o investicijoms į ūkio plėtrą, prabilo Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas, jei tik Ukraina nestabdys reformų.

„Labai gerai, kad per praėjusius metus Ukraina sumažino bankų skaičių nuo šimto septyniasdešimties iki šimto keturiolikos. Bet jų vis dar per daug. Per daug bankų, kuriuos vertiname kaip asmenines oligarchų kišenes, jie neveikia taip, kaip turi veikti finansų sistema“,– sakė Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko pirmininkas Suma Chakrabarti.

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankui svarbiausios finansų, teisės ir energetikos reformos. Bankas sako, kad didžioji milijardinės paramos dalis gali būti skirta nuo Rusijos boikoto nuolat kenčiančiam dujų sektoriui, bet Ukraina pirmiausia turi išskaidyti valstybinę bendrovę Naftogaz į bendroves, atskirai dirbančias su dujų gavyba, pardavimais ir tiekimu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close