captcha

Jūsų klausimas priimtas

Tarptautinės krizių grupės ataskaita: Čečėnija bet kurią akimirką gali tapti konflikto židiniu

Čečėnijoje bręsta potencialus konfliktas, kuris gali kilti visose srityse – nuo religijos iki ekonomikos, nuo politikos iki teisėsaugos. Kol kas trapią taiką palaiko Ramzano Kadyrovo draugystė su Rusijos vadu Vladimiru Putinu, tačiau tokia situacija greitai gali pasikeisti, teigiama nepriklausomos Tarptautinių krizių grupės ataskaitoje.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

Čečėnijoje bręsta potencialus konfliktas, kuris gali kilti visose srityse – nuo religijos iki ekonomikos, nuo politikos iki teisėsaugos. Kol kas trapią taiką palaiko Ramzano Kadyrovo draugystė su Rusijos vadu Vladimiru Putinu, tačiau tokia situacija greitai gali pasikeisti, teigiama nepriklausomos Tarptautinių krizių grupės ataskaitoje.

Kremlius su nerimu stebi, kaip R. Kadyrovas vis labiau smenga į įvairaus lygio konfliktų liūną, o tam, kad išgelbėtų stabilumą pavojingame regione, V. Putinui gali tekti ryžtis net ir apriboti R. Kadyrovo galias.

Ataskaitos autorių teigimu, didelis potencialas konfliktui slypi dėl skuboto po Čečėnijos karo vykusių reformų įgyvendinimo. Daugelis vidaus reikalų tarnybos pareigūnų pateko į jėgos struktūras be patikrinimo. Daugeliui jų vietas užtikrino tiesioginis pavaldumas R. Kadyrovui.

Tai, kad R. Kadyrovas piktnaudžiauja savo galiomis, o dažnai ir nesuvaldo esamos situacijos, įrodo ir Rusijos opozicijos lyderio Boriso Nemcovo nužudymo tyrimas.

Nepaisant to, kad tyrėjai ilgą laiką kalbėjo apie būtinybę apklausti buvusį „Sever“ bataliono narį Ruslaną Geremejevą, R. Kadyrovas iškart pareiškė, kad netiki šio asmens kaltumu.

Dar keisčiau skamba naujausi pareiškimai, kad R. Geremejevas neseniai sugrįžo iš Jungtinių Arabų Emyratų, kur, kaip manoma, išvyko su R. Kadyrovo leidimu. Sugrįžo ir gyvena nesulaikytas, nors paskelbta o paieška.

Kita priežastis galimam konfliktui – R. Kadyrovo ir jo artimųjų piktnaudžiavimas bei akiplėšiškos valstybės biudžeto lėšų vagystės. Rusijoje jau anksčiau skambėjo pikti komentatorių pasisakymai: „Gana šerti Kaukazą“. Juos sukėlė būtent neribotas ir menkai kontroliuojamas įvairių projektų finansavimas.

Vieša paslaptimi tapo tai, kad šie projektai ir statybos Grozne atnešė nemenką pelną R. Kadyrovo draugams. Pats R. Kadyrovas aiškino, kad jam turtus susikrauti padėjo „geri žmonės“ ir „Alacho malonė“.

Michailo Chodorkovskio fondo „Atvira Rusija“ sukurtame dokumentiniame filme „Šeima“ akivaizdžiai įrodoma, kad R. Kadyrovas lobsta ne tik iš Rusijos biudžeto pinigų švaistymo, bet ir reketuodamas įvairaus rango pareigūnus, siekiančius išsaugoti vietą korupcinėje sistemoje.

Ataskaitos autoriai pabrėžia, kad bet kokias kalbas apie žmogaus teises ar ideologiją pamina atsiradęs R. Kadyrovo asmenybės kultas. Dėl dabartinio lyderio sprendimų nemažai žmonių Čečėnijoje jaučia stiprų norą kerštui, kuriuo pasinaudotų vos tik kilus neramumams.

Konfliktus R. Kadyrovas galės suvaldyti ar užgniaužti, kol už jo nugaros stovės „geradarys“ V. Putinas. Ne veltui R. Kadyrovas labai dažnai naudojasi proga išreikšti lojalumą Rusijos lyderiui, aiškina, kad mielai paaukotų gyvybę dėl savo vado.

Praėjusiais metais R. Kadyrovas netgi surengė parodomąją akciją, kurios metu 15 tūkstančių karių susirinko Grozno stadione. Šie vyrai, pasak R. Kadyrovo, pasirengę ginti Rusijos interesus.

Pasak ataskaitos autorių, jei Rusijos valdžioje įvyktų staigūs pasikeitimai, Čečėnijoje konfliktas būtų tiesiog neišvengiamas. Vienintelis būdas užtikrinti, kad situacija ten nesprogs – konstitucijos viršenybės užtikrinimas.

Taip pat siūloma gerinti valdymo kokybę, naikinti šešėlinę ekonomiką, Čečėnijos pajėgas pamažu integruoti į Rusijos pajėgų sudėtį. Tiesa, kol kas R. Kadyrovas net neketina žengti panašių žingsnių, o tai reiškia, kad Čečėnija išliks prikimšta parako statine sudėtingame geopolitiniame lauke.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...