captcha

Jūsų klausimas priimtas

Šaltiniai: Tunise per išpuolį buvo lietuvių

Airijos spauda, remdamasi neįvardintais šaltiniais, skelbia, kad per kruviną išpuolį Tuniso Suso kurorte buvo ir dvi Airijoje gyvenančių lietuvių šeimos su vaikais. Per šį tragišką incidentą daugiausia žuvo britų turistų.
Likę gyvi turistai Sussio viešbutyje ramina vieni kitus. AFP/Scanpix nuotr.
Likę gyvi turistai Sussio viešbutyje ramina vieni kitus. AFP/Scanpix nuotr.
Airijos spauda, remdamasi neįvardintais šaltiniais, skelbia, kad per kruviną išpuolį Tuniso Suso kurorte buvo ir dvi Airijoje gyvenančių lietuvių šeimos su vaikais. Per šį tragišką incidentą daugiausia žuvo britų turistų.

Laimei, kaip skelbiama, lietuviams pavyko išvengti kulkų, nors jie buvo vos už mažiau nei dvidešimties metrų nuo ten, kur ginkluoti užpuolikai ėmė šaudyti į turistus, rašo airių dienraštis „The Irish Mirror“. Savo ruožtu britų spauda rašo, kad dauguma iš Suso paplūdimyje žuvusių 38 žmonių buvo britų turistai.
 
Džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ šeštadienį prisiėmė atsakomybę dėl beveik 40 žmonių, daugiausiai britų turistų, gyvybių nusinešusios žudynes Tuniso pajūrio kurorte per didžiausią išpuolį šios šalies naujausių laikų istorijoje.

Dar dešimtys žmonių buvo sužeisti, kai užpuolikas išsitraukė Kalašnikovo automatą iš paplūdimio skėčio ir pradėjo šaudyti į turistus prie penkių žvaigždučių viešbučio „Riu Imperial Marhaba“ populiariame Viduržemio pajūrio kurorte Port el Kantavyje. Tuniso premjeras Habibas Essidas nurodė, kad per šį išpuolį žuvo 38 žmonės, patikslinęs, kad ankstesnėje Sveikatos ministerijos informacijoje apie 39 aukas buvo priskaičiuotas nukautas užpuolikas.

Šaulys taikėsi į „sanguliavimo, amoralaus elgesio ir atskalūnybės lizdą“

Dauguma nužudytųjų – Didžiosios Britanijos piliečiai, todėl tikėtina, kad šis išpuolis yra daugiausiai britų gyvybių nusinešusi kovotojų ataka nuo 2005 metų liepą Londone surengtų sprogdinimų, per kuriuos žuvo 52 žmonės. Tarp žuvusiųjų taip pat esama Vokietijos, Belgijos ir Prancūzijos piliečių, sakė premjeras. Vienas vyriausybės pareigūnas pranešė, kad iš 38 žuvusiųjų tapatybė nustatyta 10 – aštuoni britai ir po viena belgą bei vokietį.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas anksčiau sakė, kad per ataką Tunise žuvo penki britai, bet tikėtina, kad jų skaičius padidės. Tuo tarpu Airijos užsienio reikalų ministras patvirtino, kad tarp aukų buvo viena airė.

Šis išpuolis yra jau antras šiais metais prieš turistus Tunise.

„Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę dėl sprogdinimo Kuveite, taip pat dėl šaudynių Tunise, prasidėjus musulmonų šventajam Ramadano mėnesiui.

Grupuotė pranešė, kad šaulys, Abu Yahya al-Qayrawani, buvo „kalifato karys“, kuris taikėsi į šios džihadistų grupės priešus bei „sanguliavimo, amoralaus elgesio ir atskalūnybės ... lizdą“.

Pasak šios grupuotės pranešimo, paskelbto socialiniame tinkle „Twitter“, dauguma nužudytųjų buvo iš „valstybių, sudarančių kryžininkų aljansą kovai su kalifato valstybe“. Taip užsimenama apie valstybes, kurių karo aviacija bombarduoja islamistų pozicijas Artimuosiuose Rytuose.

Šis išpuolis, taip pat atakos Prancūzijoje ir Kuveite, sukėlė pasaulinio masto pasmerkimą; JAV Baltieji rūmai pažadėjo „kautis su terorizme rykšte“,JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas, savo ruožtu, pareiškė, kad „atsakingieji už šiuos pasibaisėtinus smurto veiksmus turi būti kuo greičiau patraukti atsakomybėn“. Tuniso valstybės saugumo sekretorius Rafikas Chelly  sakė radijui „Mosaique FM“, kad šaulys buvo anksčiau pareigūnams nežinomas Tuniso studentas.

„Jis atėjo į paplūdimį, apsirengęs kaip visi einantys maudytis, turėjo paplūdimio skėtį, kuriame laikė ginklą. Atėjęs į paplūdimį jis panaudojo šį ginklą“, – aiškino R. Chelly.

Tunisas griežčiau saugos turizmo ir archeologinius objektus

H.Essidas šeštadienį paskelbė naujas kovos su terorizmu priemones. Be kita ko, vyriausybė pasiųs rezervo karius, kad sustiprintų „pažeidžiamus objektus ... ir vietas, kurios gali tapti teroro atakų taikiniais“.

Įgyvendinant „išskirtinį planą geriau apsaugoti turizmo ir archeologinius objektusnuo liepos 1-osios bus dislokuoti ginkluoti turizmo saugumo pareigūnai pakrantėje ir viešbučiuose“, pridūrė premjeras.

Tuniso prezidentas Beji Caidas Essebsi sakė naujienų agentūrai AFP, kad jo šalis viena pati negali atlaikyti džihadistų grėsmės, ir ragino imtis vieningos pasaulinės strategijos.

Kaire garsioji sunitų musulmonų institucija „Al-Azhar“ pavadino „baisųjį“ šaudymą „visų religinių ir humanitarinių normų pažeidimu“.

Tunisas, Arabų pavasario gimtinė, patyrė radikaliojo islamo antplūdį po 2011 metų revoliucijos, nuvertusios tuometinį prezidentą veteraną Zine'ą El Abidine`ą Ben Ali. Po to per džihadistų išpuolius buvo nužudyta dešimtys saugumo pajėgų karių.

2013 metų spalį vienas mirtininkas susisprogdino Susos paplūdimyje, o saugumo pajėgos sutrukdė kitam netoliese planuotam išpuoliui.

Po šaudymo Bardo muziejuje šių metų kovo 18 dieną Tuniso turizmo patyrė skaudų smūgį, bet labai stengiamasi pritraukti turistus, dar labiau sustiprinus saugumą ir pasitelkus aktyvią reklamą.

Turizmas sudaro 7 proc. šalies BVP ir užtikrina apie 400 tūkst. darbo vietų tiesiogiai arba netiesiogiai.

 

Viešbutyje kilo panika

Vienas turistas iš Jungtinės Karalystės Davidas Schofieldas „Sky News“ sakė, kad galingą sprogimą išgirdo būdamas prie baseino.

„Girdėjau, kad žmonės kalbėjo apie tragediją paplūdimyje, esą paplūdimyje vyksta šaudynės. Viešbutyje kilo panika. Mums niekas negali paaiškinti, ką daryti“, – teigė britas.

Žmonės laukia eilėje, kad galėtų paaukoti kraujo sužeistiesiems masinio šaudymo metu. AFP/Scanpix nuotr.

Atakos taikinys buvo viešbutis „Hotel Imperial Marhaba“ bei kaimynystėje esantis „Muradi Palm Marinay“.

Įvykių liudininkai pasakojo apie panikos scenas po šaudymo prie viešbučio Susos kurorto pakraštyje, maždaug 140 km į pietus nuo Tuniso sostinės.

„Mačiau tik ginklą ir numetamą skėtį, – britė turistė Ellie Makin pasakojo televizijai ITV. – Tuomet jis pradėjo šaudyti – į dešinę nuo savęs. Jeigu jis būtų šaudęs į kairę, nežinau, kas būtų nutikę, bet mums labai pasisekė“.

Britas turistas Gary Pine`as pasakojo Britanijos televizijai „Sky News“, kad šaudyti penktadienį pradėta, kai paplūdimyje buvo daug žmonių. Vyras teigė suskaičiavęs 20–30 šūvių.

„Mano sūnus tuo metu maudėsi jūroje. Aišku, mano žmona ir aš sušukome jam greitai lipti iš vandens. Kai bėgom paplūdimiu, jis pasakė: „Mačiau, kaip ką tik kažką pašovė“, – sakė G.Pine`as.

24 metų britė Olivia Leathley  pasakojo išgirdusi „garsius trenksmus“, o kai išėjo į vestibiulį pasižiūrėti, kas vyksta, pamatė moterį, kurios vyras „priešais ją buvo sužeistas į pilvą“.

„Ji tik sakė, kad į jį buvo šauta paplūdimyje ir kraujuoja. Jis tik kartojo „aš myliu tave“, o po to jo akys atsistojo stulpu“, – pridūrė O. Leathley.

Kita moteris pasakojo, kaip jos sužadėtinis, mėgindamas ją apsaugoti, buvo triskart pašautas ir išvežtas į ligoninę kritinės būklės.

„Dėl jo likau gyva, nes jis metėsi priešais mane, kai prasidėjo šaudymas“, – 26 metų turistė Saera Wilson sakė Britanijos nacionaliniam transliuotojui BBC.

Anksti šeštadienį šimtai turistų užplūdo Enfidos oro uostą, skubėdami palikti šalį, nurodė ten esantis naujienų agentūros AFP žurnalistas.

 

Per susišaudymą su saugumo pajėgomis buvo nukautas vienas užpuolikas, kitas suimtas. Rasta daug ginklų.

Susas – vienas populiariausių kurortų Tunise. Jis yra už 130 km į pietus nuo sostinės Tuniso. Jo paplūdimys driekiasi 3 km, pakrantėje stovi 80 viešbučių.

„Novaturas“: Lietuvos turistų toje vietoje nėra

Lietuvos kelionių agentūra „Novaturas“ organizuoja keliones į Tuniso Enfidos kurortą – jis yra visai netoli Hamameto (apie 60 kilometrų), kur ir įvyko teroristinis išpuolis.

Agentūra patvirtino, jog Tuniso kurorte esančiame viešbutyje „Imperial Marhaba“ poilsiautojų iš Lietuvos nėra.

„Glaudžiai bendradarbiaujame su partneriais ir toliau tikriname informaciją apie susiklosčiusią situaciją. Atidžiai stebime įvykius Tunise, vadovaujamės Lietuvos užsienio reikalų ministerijos rekomendacijomis, oficialių institucijų Tunise, savo partnerių bei atstovų teikiama informacija, ir, esant reikalui, reaguosime pagal aplinkybes“,– pranešime rašo „Novaturo“ atstovai.

LNK Žinios pranešė, kad Tunise šiuo metu yra per 200 turistų iš Lietuvos, Susos apylinkėse ilsisi apie 80 poilsiautojų. Kelionių organizatoriai bando susisiekti su savo klientais, nors kol kas jų parvežimą namo anksčiau laiko nepranešama.

Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje BNS informavo, kad diplomatai neturi duomenų, jog Tunise būtų nukentėję Lietuvos piliečiai. Tarp kitų šalių turistų po išpuolio kilo panika, kai kurie iš jų užsibarikadavo viešbučio kambariuose.

Per ataką viename Tuniso turistų viešbutyje populiariame pajūrio kurorte Susoje žuvo mažiausiai 27 žmonės, tarp jų ir užsieniečiai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Šaltinis www.delfi.lt Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...