Pasaulyje

2015.06.20 09:44

Ukraina: norima imtis visiškos okupuotų teritorijų blokados

DELFI.lt2015.06.20 09:44

Naujasis Donecko srities gubernatorius pasisako už visišką Kremliaus okupuotų teritorijų blokadą, o vietos gyventojai vis labiau erzinasi dėl jiems taikomų ribojimų. Nemažai analitikų įsitikinę, kad visiška blokada būtų bene veiksmingiausias krizės sprendimo būdas, skelbia kyivpost.com.

Naujasis Donecko srities gubernatorius pasisako už visišką Kremliaus okupuotų teritorijų blokadą, o vietos gyventojai vis labiau erzinasi dėl jiems taikomų ribojimų. Nemažai analitikų įsitikinę, kad visiška blokada būtų bene veiksmingiausias krizės sprendimo būdas, skelbia kyivpost.com.

Ekspertų teigimu, blokados kortą derėjo mesti daug anksčiau.

„Jeigu ranką apima gangrena, norint išsigelbėti, galūnę reikia amputuoti. Ši situacija tiesiog identiška“, – teigia ekspertų grupės „Situations Modeling Agency“ vadovas Vitalijus Bala.

„Taip, okupuotose teritorijose gali būti vietos gyventojų, bet faktas lieka faktu – teritorijos yra okupuotos, ir tai yra karas, nors ir neoficialus. Blokada yra būtinas sprendimas, siekiant užkirsti kelią neapykantos, kurią Rusija sėja okupuotose teritorijose, plitimui. Jeigu nebus imtasi blokados, Donecko ir Luhansko situacija netruks pasikartoti ir Charkove, Dniepropetrovske ir kituose šalies regionuose“, – sako V. Bala.

Naujasis Donecko srities gubernatorius Pavelas Žebrivskis, postą užėmęs birželio 13 dieną, ragina įstatymų kūrėjus imtis pilnos ekonominės okupuotų teritorijų blokados įgyvendinimo.

„Labai svarbu šiuo klausimu sutarti ir garsiai išsakyti savo poziciją“, – per interviu zn.ua pareiškė P. Žebrivskis.

„Esu pasirengęs tam ryžtis – visam regionui ir šaliai įvardyti galimas rizikas. Esu pasiryžęs pateikti savo poziciją – tik duokite man šiek tiek laiko deryboms su valdžia ir įstatymų kūrėjais. Net jeigu jie mano argumentų ir neišgirs, nesupras mano pozicijos, vis tiek būsiu priverstas imtis šios iniciatyvos“, – teigia P. Žebrivskis.

Įstatymų leidėjas Jurijus Lucenka pritaria gubernatoriaus iniciatyvai ir remiasi Luhansko srities gubernatoriaus Genadijaus Moskalio patirtimi kaip įrodymu, kad blokados iniciatyva duotų naudos. Anot jo, G. Moskalio įvesti ribojimai transportui pasiteisino.

Vladimiras Fesenka iš „Penta Centre for Political Studies“ teigia, kad terminas „blokada“ daug dramatiškesnis nei pats siūlomas įstatymo projektas. Be to, pilna blokada – paprasčiausiai praktiškai neįgyvendinamas planas.

„Abi puses vienija pernelyg daug bendros infrastruktūros, įgyvendinti pilną blokadą būtų paprasčiausiai neįmanoma, kad ir kaip to norėtų politikai. Iš tikrųjų siūlymas nėra toks dramatiškas kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Žmonės tiesiog gyventų vieni šalia kitų, tačiau atskirose teritorijose“, – teigia V. Fesenka.

„Reiktų rasti pilnos blokados ir visų įmanomų ryšių nutraukimo pusiausvyrą, savotišką taikaus sugyvenimo formą. Kalbant apie Donbasą, nemanau, kad tokie variantai įmanomi. Natūralu, kad blokada būtų visa apimanti, įsigaliotų ribojimai žmonių ir prekių judėjimui. Idėja, kad Ukraina ketina apleisti savus žmones, tėra propaganda. Ukraina neišsižada nė vieno, tačiau tokia jau ta karo realybė. Donbasas suskaldytas, Ukraina nebegali kontroliuoti šios teritorijos, tad kodėl turėtų jaustis įsipareigojusi rūpintis jo teritorija?“ – svarsto V. Fesenka.

Rusijos okupuotų teritorijų gyventojai jau davė aiškiai suprasti, kad jų nepasitenkinimas dabartine situacija tik auga.

Birželio 15 dieną Donecko centre apie 500 vietos gyventojų surengė protesto akciją, kurios metu reikalavo, kad separatistai liautųsi šaudę į gyvenamuosius rajonas – tai taktika, į kurią ugnimi priverstos reaguoti ir Ukrainos ginkluotosios pajėgos. Dauguma taip pat ragino Aleksandrą Zacharčenką atsisakyti sunkiosios ginkluotės.

Tai buvo pirmasis aiškus signalas, kad vietos žmonės nepritaria separatistų veiksmams. Gali būti, kad „Donecko liaudies respublikoje“ bręsta rimti neramumai.

V. Balos teigimu, birželio 15 dieną surengta protesto akcija suteikia „vilties spindulėlį“, kad žmonės jau labai greitai susipras, kad separatistų lyderiai jiems paprasčiausiai neturi, ką pasiūlyti.

„Jie Kremliui naudingi tik kariniams veiksmams, tačiau, situacijai aprimus, taps aišku, kad jie nėra tikri lyderiai“, – teigia ekspertas.

Po J. Lucenkos išsakyto palaikymo blokadai, keletas kelių, vedančių į okupuotas teritorijas Donecko srityje, buvo uždaryti. Nauja tvarka oficialiai pristatyta per birželio 16 dieną vykusių suinteresuotų valdžios atstovų susitikimą.

Remiantis nauja tvarka, bus draudžiama į okupuotas teritorijas vežti prekių, išimtys taikomos tik humanitarinei pagalbai ir prekėms, gabenamoms geležinkeliais.

Taip pat bus draudžiamas ir paprastų civilių judėjimas, išimtys taikomos tik pabėgėliams ir vaikams (ir tik turintiems reikiamą leidimą).

Toks netikėtas valdžios sprendimas birželio 15 dieną šimtus vietos gyventojų paliko nepavydėtinoje situacijoje. Ir kaip reikiant įsiutino Maskvą.

Rusijos žmogaus teisių ombudsmenas Konstantinas Dolgovas blokadą pavadino „žmogaus teisių pažeidimu“ ir paragino tarptautinę bendruomenę pasmerkti tokį sprendimą, skelbia Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Dalis Ukrainos analitikų perspėja, kad blokada gali grįžti bumerangu ir pasitarnauti Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

„Tai gali kaip reikiant pasitarnauti V. Putino propagandai: „Matote, jie likimo valiai palieka savo teritoriją, nenori taikos su savo žmonėmis minėtose teritorijose“. Toks sprendimas reiškia pripažinimą, kad Minsko susitarimai iš esmės yra beverčiai“, – perspėja Igoris Ševliakovas iš „International Center for Policy Studies“.