captcha

Jūsų klausimas priimtas

Libija „labai nepatenkinta“ siūloma taikos sutartimi

Tarptautinės bendruomenės pripažįstamas Libijos parlamentas yra „labai nepatenkintas“ dėl pasiūlytos taikos sutarties, turinčios užbaigti konfliktą chaoso apimtoje šalyje, antradienį pareiškė jo atstovas, gesindamas entuziazmą, kurį anksčiau išreiškė Jungtinių Tautų pasiuntinys.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

Tarptautinės bendruomenės pripažįstamas Libijos parlamentas yra „labai nepatenkintas“ dėl pasiūlytos taikos sutarties, turinčios užbaigti konfliktą chaoso apimtoje šalyje, antradienį pareiškė jo atstovas, gesindamas entuziazmą, kurį anksčiau išreiškė Jungtinių Tautų pasiuntinys.

Libiją apėmė suirutė po 2001 metais įvykusio NATO palaikyto sukilimo, nuvertusio ir nužudžiusio veteraną diktatorių Muamarą Kadhafi, kai šalyje faktinę valdžią perėmė gerai ginkluotos buvusių sukilėlių grupuotės.

Besivaržančioms vyriausybėms ir parlamentams buvo pasiūlyta susitarti dėl taikos ir užtikrinti, kad ši naftos turtinga ir strategiškai svarbi Šiaurės Afrikos šalis netaptų žlugusia valstybe.

Įtemptą saugumo padėtį pabrėžė antradienį paskelbtas pranešimas, kad džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) užėmė M. Kadhafi gimtąjį pajūrio miestą Sirtą.

Jungtinių Tautų palaikymo misijos Livijoje vadovas Bernardino Leonas antradienį sakė, kad besivaržančios stovyklos teigiamai įvertino pateiktą taikos sutarties projektą ir esą ruošiasi dalyvauti taikos derybose Berlyne, pasaulio galybėms nekantriai laukiant šio konflikto pabaigos.

Tačiau parlamento, šiuo metu posėdžiaujančio rytiniame Tobruko mieste, atstovas Fradjas Abou Hachemas sakė, kad bet kuris jo delegacijos narys į Berlyną vyks tik savo asmenine iniciatyva.

Jis pridūrė, kad parlamentas „labai nepatenkintas sutarties juodraščiu“, ypač dėl pasiūlymo suteikti dideles galias alternatyviam parlamentui – Tripolyje įsikūrusiam Visuotiniam nacionaliniam kongresui (VNK).

„Atšaukėme derybininkų komandą namo konsultacijoms“, – sakė atstovas.

B. Leonas pateikė to dokumento projektą priešiškų stovyklų atstovams per derybas Maroke pirmadienio vakarą.

„Kaip matėte, išplatinome naujai pasiūlytą sutartį. Kol kas tegaliu pasakyti, kad reakcija buvo teigiama“, – sakė žurnalistams JT pasiuntinys.

Jis pridūrė, kad derybų procesas kelia „optimizmo pojūtį“, bet perspėjo, kad joks susitarimas neveiks, jeigu jo nepalaikys ginkluotos brigados.

B. Leonas antradienį lankė abiejų stovyklų derybininkus, siekdamas išsiaiškinti jų poziciją, o misijos atstovas Samiras Ghattasas sakė, kad abi delegacijos dabar vyks į Berlyną derybų su Europos ir JT Saugumo Tarybos pareigūnais.

F. Abou Hachemas sakė, kad daugiausiai nesutarimų kyla dėl „aukštosios valstybės tarybos“ įkūrimo.

Sutartyje, sudarytoje iš 69 straipsnių, numatoma suformuoti laikinąją nacionalinės vienybės vyriausybę, kuri dirbtų vienerius metus.

Dokumente taip pat sakoma, kad pernai birželį išrinktas parlamentas, kurio dauguma palaiko vyriausybę Tobruke, turėtų būti įstatymų leidžiamoji institucija pereinamuoju laikotarpiu.

Bet aukštoji valstybės taryba, kurios dauguma narių būtų parinkti iš VNK, galėtų „pareikšti įpareigojančią nuomonę kvalifikuotai daugumai, svarstant įstatymų projektus.“

F. Abou Hachemas sakė, kad jo parlamentas nepatenkintas dėl „tarybai suteikiamų prerogatyvų“.

Pagal taikos sutarties juodraštį, abi pusės taip pat įsipareigotų apjungti savo sukarintas pajėgas į reformuotą kariuomenę, kuri būtų tiesiogiai kontroliuojama vyriausybės. Buvusiems sukilėlių kovotojams būtų pasiūlyta tapti tų ginkluotųjų pajėgų nariais arba vėl integruotis į civilį gyvenimą.

Sutartyje taip pat išdėstyti pereinamojo laikotarpio saugumo planai, reikalaujantys išvesti ginkluotas grupuotes iš miestų ir gyvenviečių, taip pat nusiginklavimo kalendorius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...