captcha

Jūsų klausimas priimtas

Ekspertai: reikia ginkluotis

Vakarų šalims vertėtų nedelsiant padidinti savo nebranduolinės ginkluotės veiksmingumą, kad galėtų pasipriešinti agresyviai Rusijos prezidento Vladimiro Putino politikai, teigia Karališkojo tarptautinių santykių instituto Londone specialistai.
A. Ufarto (BFL) nuotr.
A. Ufarto (BFL) nuotr.

Vakarų šalims vertėtų nedelsiant padidinti savo nebranduolinės ginkluotės veiksmingumą, kad galėtų pasipriešinti agresyviai Rusijos prezidento Vladimiro Putino politikai, teigia Karališkojo tarptautinių santykių instituto Londone specialistai.

Jų parengtame pranešime pažymima, kad bet koks tvarkos, susiklosčiusios po Sovietų Sąjungos žlugimo, pažeidimas gali kelti grėsmę Europos Sąjungos ir NATO egzistavimui.

Dokumente pabrėžiama, kad šiuo metu Europa nesusidoroja su užduotimi išsaugoti šią tvarką, skelbia BBC.

Konkrečiai, kaip mano pranešimo autoriai, Europos valstybės neįvertino grėsmės, kurią pastaruosius kelerius metus kėlė Rusija, taip pat nesugebėjo tinkamai sureaguoti į Rusijos agresiją prieš Ukrainą ir suteikti Kijevui veiksmingą pagalbą susiklosčiusioje situacijoje.

Tarp pranešimo autorių – du buvę Didžiosios Britanijos ambasadoriai Maskvoje: seras Roderickas Lyne`as ir seras Andrew Woodas.

Pranešime teigiama, kad Vladimiro Putino ambicijas nuolat skatino „silpna ir neįtikinanti“ Vakarų reakcija, pavyzdžiui, po to, kai Rusija užėmė Abchaziją ir Pietų Osetiją.

„Kremlius mano, kad Europa neturi pakankamai valios tam, kad sumokėtų kainą, būtiną apginti savo principams“, – rašoma pranešime.

„Daugiau nei dešimt metų Rusija aiškiai reiškė savo ambicijas ir interesus, bet Vakarams buvo lengviau tai ignoruoti ir pasikliauti fantazijomis, neva Rusija juda link liberalios demokratijos.“

Tiesioginis susidūrimas

Specialistai neatmeta galimybės, kad Ukrainos konfliktas ilgainiui sukels tiesioginį Rusijos ir Europos valstybių susidūrimą.

Be to, mano pranešimo autoriai, neįmanoma garantuoti, kad konfliktui plėtojantis, Rusija nepanaudos taktinės branduolinės ginkluotės, kuria ji grasina dar nuo Šaltojo karo laikų. Instituto ekspertai mano, kad V. Putinas pasirengęs tokiam žingsniui, bet Vakarų lyderiai tiesiog negali tuo patikėti.

Ekspertų manymu, didelio masto persiginklavimo programa leistų pademonstruoti Rusijai, kad, esant būtinybei, Europa yra pasirengusi ribotiems kariniams veiksmams.

Toks žingsnis būtinas, nes V. Putinas jau parodė, kad yra pasiruošęs pasinaudoti Vakarų lyderių silpnumu.

Anot pranešimo autorių, atsižvelgiant į tai, kad Rusija jau vykdo savo ginkluotųjų pajėgų modernizavimą, gyvybiškai svarbu, kad Vakarai pademonstruotų, jog priešinsis bet kokiam tolesniam agresijos pasireiškimui, įskaitant ir vadinamojo „hibridinio karo“ taktikos taikymui.

„NATO privalo išsaugoti savo autoritetą ir savo vaidmenį sulaikant Rusijos agresiją. Ypač ji turi pademonstruoti, kad ribotas ginkluotas konfliktas neįmanomas, ir kad reakcija į „hibridinį“ karą bus griežta“, – rašo pranešimo autoriai.

„Konfliktas Ukrainoje tapo lemiamu tašku, apibrėžiančiu Europos saugumo ateitį. Ukrainos žlugimas padidins nestabilumą Rytų Europoje ir dar vienos Kremliaus avantiūros riziką bei sumažins galimų teigiamų pokyčių Rusijoje tikimybę“, – rašoma pranešime.

Konfliktas Ukrainoje tęsiasi nuo praeito pavasario. Formaliai nei Rusija, nei Vakarai nėra konfliktuojančios šalys. Tačiau faktiškai Rusija teikia politinę paramą separatistų kontroliuojamoms teritorijoms rytinėje Donbaso dalyje, o Vakarų šalys palaiko oficialią Ukrainos vadovybę.

Vakarų šalys, tarptautiniai ekspertai ir žurnalistai, taip pat ir rusų, ne kartą kaltino Maskvą tuo, kad ši tiesiogiai kišasi į ginkluotą konfliktą, bet oficialūs Rusijos atstovai tokius kaltinimus neigia.

Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...