captcha

Jūsų klausimas priimtas

Čekų generolas: NATO „nepajėgtų adekvačiai sureaguoti“ jei Rusija pultų

Čekų generolas Piotras Pavelas, nuo 2015 metų birželio 1 dienos pradedantis eiti NATO karo komiteto pirmininko pareigas, pareiškė, kad Rusija gali okupuoti Ukrainos sostinę Kijevą ir Baltijos šalis per dvi dienas.  
Rusijos karinė technika važiuoja pro ožį Rusijos–Ukrainos pasienyje. Reuters/Scanpix nuotr.
Rusijos karinė technika važiuoja pro ožį Rusijos–Ukrainos pasienyje. Reuters/Scanpix nuotr.

Čekų generolas Piotras Pavelas, nuo 2015 metų birželio 1 dienos pradedantis eiti NATO karo komiteto pirmininko pareigas, pareiškė, kad Rusija gali okupuoti Ukrainos sostinę Kijevą ir Baltijos šalis per dvi dienas.

Pasak P. Pavelo, Aljansas „nepajėgtų adekvačiai sureaguoti“ į tokią situaciją, skelbia čekų žiniasklaida, kurią cituoja BBC. Be to, Rusija gali priimti sprendimą okupuoti Baltijos šalis per kelias valandas, tuo metu NATO, kuriai priklauso 28 valstybės, prarastų daug laiko vieningos pozicijos suderinimui.

NATO tektų priimti sunkų sprendimą, ar pradėti karą su Rusija, kuri gali panaudoti ir branduolinį ginklą. P. Pavelas taip pat įsitikinęs, kad Rusija gali per dvi paras okupuoti ir Ukrainos sostinę Kijevą.

JAV viceprezidentas: kitas V. Putino tikslas gali būti Baltijos valstybės

Rusijos Federacija gali savo agresiją nukreipti į Baltijos valstybes, kaip pretekstu kariniams veiksmams pasinaudojama siekiu apginti regione gyvenančius rusakalbius.

JAV viceprezidentas Joe Bidenas. AFP/Scanpix nuotr.
Tokią nuomonę gegužės 27 dieną, trečiadienį, išsakė JAV viceprezidentas Joe Bidenas, pasisakydamas Vašingtone, skelbia rus.newsru.ua. Anot J. Bideno, „kitas Rusijos agresijos tikslas gali būti Baltijos valstybės, kur Maskva imtųsi veiksmų, pasinaudodama siekiu „apginti rusakalbius“, skelbia „Voice of America“.

 

V. Putinas mėgsta pasigirti

DELFI primena, kad praėjusių metų rugsėjį Italijos laikraštis „La Repubblica“ skelbė V. Putino ištartus žodžius: „Jei norėčiau, Kijevą galėčiau užimti per dvi savaites“.

Šis sakinys, kaip teigta, nuskambėjo per pokalbį telefonu su kadenciją baigiančiu Europos Komisijos vadovu Jose Manueliu Barroso. Šis apie tai papasakojo vėliau vykusiame ES šalių lyderių susitikime.

Kaip jau buvo skelbta, J. M. Barroso pasiteiravo V. Putino dėl Rusijos karių Ukrainos teritorijoje. Tada šis pareiškęs, jog daug svarbiau yra, kad jis Kijevą galėtų užimti per dvi savaites. Vokiečių žinių portalas „Spiegel“ citavo Vakarų Europos diplomatą, kuris patvirtino, jog J. M. Barroso viršūnių konferencijoje pasakojo apie tokį pokalbį.

NATO trūksta lankstumo?

Kovo mėnesį buvęs NATO generalinio sekretoriaus patarėjas Chrisas Donnelly pranešime, skaitytame Vilniuje, teigė, kad NATO kuo skubiau turi transformuotis ir prisitaikyti prie karo, kurį Rusija paskelbė Vakarams. Jis tvirtino, kad tai gali pareikalauti šalių pereiti nuo profesionalių ginkluotųjų pajėgų prie teritorinei gynybai labiau tinkamų šauktinių kariuomenių.

C. Donnelly taip pat pateikė revoliucingą siūlymą: jo nuomone, gali būti, kad atėjo laikas keisti Vašingtojo sutarties 5-ąjį straipsnį taip, kad ten nebeliktų žodžio „ginkluota“ ataka: tai reiškia, kad NATO šalys kolektyviai reaguotų į bet kokio pobūdžio ataką, ne tik ginkluotą.

Chris Donnelly Vilniuje. V. Skaraičio (BFL) nuotr.
„Tai gali pareikalauti Vašingtono sutarties pataisymo, sutartis gali būti iš pagrindų pakeista išėmus iš 5-ojo straipsnio vieną žodį – tai žodis „ginkluota“. Mes dabar baiminamės ne tik ginkluotos atakos, mes baiminamės bet kokios atakos“, – sakė Ch. Donnelly.

„Aljansai, ypač NATO, dar nėra adaptavęsi prie naujos situacijos. Jis neprisitaikęs prie to, kad nėra vieno paprasto grėsmės taško“, – perspėjo C. Donnelly.

Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...