Pasaulyje

2015.09.08 13:45

J. Kerry: Rusijai atėjo kritinis momentas įvykdyti susitarimą dėl paliaubų Ukrainoje

BNS2015.09.08 13:45

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry trečiadienį pareiškė, kad dabar yra kritinis momentas, kai Rusija ir prorusiški separatistais gali įgyvendinti taikos susitarimą, turintį užbaigti kautynes Rytų Ukrainoje.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry trečiadienį pareiškė, kad dabar yra kritinis momentas, kai Rusija ir prorusiški separatistais gali įgyvendinti taikos susitarimą, turintį užbaigti kautynes Rytų Ukrainoje.

J. Kerry per NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą Turkijoje apie įvykusias derybas su V. Putinu sakė, kad dabar yra „kritinis momentas Rusijos ir separatistų veiksmams, siekiant įgyvendinti Minsko susitarimą“, pasirašytą Baltarusijos sostinėje anksčiau šiais metais.

Jis pridūrė, kad kritiškai svarbu leisti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojams netrikdomai prižiūrėti paliaubas konflikto zonoje.

Pasirašius Minsko susitarimus, susirėmimai Ukrainos rytinėse teritorijose, kontroliuojamose prorusiškų separatistų, aprimo, bet mirtinų incidentų iki šiol dažnai pasitaiko.

J. Kerry antradienį susitiko su V.Putinu ir tapo aukščiausio rango JAV pareigūnu, apsilankiusiu Rusijoje nuo Ukrainos krizės pradžios 2013 metais. Tikėtina, kad šis vizitas žymi atsargias abiejų pusių pastangas mažinti įtampą.

Valstybės sekretorius sakė, kad Jungtinės Valstijos mieliau netaikytų sankcijų Rusijai, bet paliks galioti tas priemones, kol bus užtikrinta taika.

Pasak jo, NATO šalys vieningai laikosi pozicijos, kad Rusijai labai svarbu įgyvendinti Minsko susitarimą.

„Tai milžiniškų galimybių momentas, kad šis konfliktas <...> rastų tikrumo ir sprendimo kelią“, – pabrėžė J. Kerry, vildamasis, kad V. Putinas vykdys savo įsipareigojimus.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas taip pat perspėjo Rusiją: „Dabar laikas veikti. Reikia skubiai įgyvendinti Minsko susitarimą.“

„Veiksmai kalba garsiau negu žodžiai“, – pažymėjo jis, pridūręs, kad dabartinis Rusijos „agresyvesnis elgesys“ yra iššūkis NATO.

NATO ministrai susirinko į dviejų dienų susitikimą Turkijos pietiniame kurorte Antalijoje, bet J. Kerry išvyks anksčiau, kad galėtų sudalyvauti JAV prezidento Baracko Obamos organizuojamame viršūnių susitikime su Persijos įlankos arabų šalių lyderiais.

Vakarų šalys kaltina Rusiją siunčiant ginkluotę ir savo karius į pagalbą separatistams Rytų Ukrainoje. Maskva tuos kaltinimus neigia.