captcha

Jūsų klausimas priimtas

Nuo gimimo iki stalo futbolo: kaip „Islamo valstybės“ džihadistai kontroliuoja gyvenimą

Gimimo liudijimas turi viską, ką galima tikėtis ant jo rasti – naujagimio svorį, ūgį, gimimo datą. Skirtumas nuo įprasto gimimo liudijimo – ant šio yra neegzistuojančios valstybės antspaudas – „Islamo valstybės Irake ir Sirijoje“, CNN rašo Atika Shubert. Tai – vienas iš daugelio oficialių dokumentų, kuriais „Islamo valstybė“ (IS) reguliuoja gyvenimą jo kovotojų užimtose teritorijose – nuo skiepų grafiko, žūklės metodų iki ginčų dėl nuomos.

Sipa USA/Scanpix nuotr.
Sipa USA/Scanpix nuotr.

Gimimo liudijimas turi viską, ką galima tikėtis ant jo rasti – naujagimio svorį, ūgį, gimimo datą. Skirtumas nuo įprasto gimimo liudijimo – ant šio yra neegzistuojančios valstybės antspaudas – „Islamo valstybės Irake ir Sirijoje“, CNN rašo Atika Shubert. Tai – vienas iš daugelio oficialių dokumentų, kuriais „Islamo valstybė“ (IS) reguliuoja gyvenimą jo kovotojų užimtose teritorijose – nuo skiepų grafiko, žūklės metodų iki ginčų dėl nuomos.

IS save laiko valstybe, kurioje galioja teisės viršenybė, nors ši teisė – viduramžiška ir barbariška Islamo teisės interpretacija.

IS dokumentai, kuriais su CNN pasidalijo mokslininkas Aymennas Al-Tamimi, leidžia pažvelgti į save kalifatu pasiskelbusios grupuotės biurokratinį aparatą.

Praėjusią vasarą IS kovotojai užėmė Irako miestą Mosulą. Jų vadeivos iškart norėjo parodyti, kad gali sukurti stabilumą – pavyzdžiui, atidarė uždarytą Mosulo universitetą, nors jo mokymo programos ir buvo gerokai pakoreguotos, pavyzdžiui, uždrausti dalykai, susiję su demokratija, politine mintimi, viešbučių vadyba, turizmu ir archeologija. 

„Archeologijos uždraudimas nebuvo siurprizas, – sako A.Al-Tamimi. – Mes to atspindį matome, kai IS naikina istorines vertybes. IS į daiktus, likusius iš laikų prieš Islamą, žvelgia kaip į „neišmanymo periodo“ liekanas. Labiausiai jie baiminasi to, kad dėl archeologijos bus imta garbinti stabus – tą griežtai draudžia islamas.“

„Viešbučių vadybos ir turizmo draudimas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti keistas. Tačiau IS valdant nėra viešbučių. Jie visi buvo užimti ir uždaryti, išnuomoti arba tapo būstais šeimoms“, – aiškina mokslininkas.

Mosulo universitete tebėra keletas profesorių ir mokytojų. „Tačiau jie privalo dalyvauti Šarijos sesijose – išmokti, kas IS yra priimtina, ir kas – ne“, – pasakoja A.Al-Tamimi.

Egzaminų tvarkaraštis Mosulo Medicinos koledže rodo, kad studentai turės parodyti savo žinias akušerijos, gydymo nuo parazitų, rentgeno srityse, taip pat – kaip išmano medicinos etiką.

Kitame dokumente matyti, kad kritikuojamas žvejų godumas ir skelbiamos naujos taisyklės, pavyzdžiui, draudžiama žvejoti neršto metu, negalima žuvų gaudyti pasinaudojant elektros srove, nes tai pražudo ir kitus gyvūnus.

Dar viename dokumente keliamas klausimas dėl stalo futbolo. IS aiškina, kad tai yra leidžiama, jeigu nevyksta lažybos, statymai, nesikeikiama, o figūros būna be galvų.

Kitame – aiškinama, kokia svarbi yra labdara ir pagalba kenčiantiems. Dar teigiama, kad nuoma, didesnė nei 100 tūkst. dinarų (apie 85 doleriai), privalo būti sumažinta. 

Motinoms skirtame dokumente rašoma, kokie svarbūs vaikai yra Dievui. Joms taip pat pateikiami nurodymai dėl skiepijimo – vaikai privalo būti paskiepyti nuo poliomielito, tymų ir kitų ligų. 

Dokumente, kuriame skelbiama apie Mosulo universiteto atidarymą, pažymima, kad filosofijos ir archeologijos fakultetai liks uždaryti. Taip pat darbuotojams nurodyta visur, kur paminėta Irako Respublika, šiuos žodžius pakeisti į „Islamo valstybę“.

IS taip pat įsteigė Sveikatos departamentą, kuris rūpinasi ne tik sužeistais kovotojais, bet ir visais, kuriems reikia medicinos pagalbos. 

Viską grindžia islamu ne be priežasties

Nors „kalifatui“ neabejotinai islamo interpretacija yra svarbiausias visų taisyklių pagrindas, atsirado daugiau niuansų nei, pavyzdžiui, Talibano tebekontroliuojamose teritorijose Afganistane.

„IS nuo tokių grupuočių kaip Talibanas, skiria ir tai, kad jie nedraudžia skiepų. Poliomielitas yra problema Pakistane, nes Talibanas tiki, kad skiepai – užsienio pramanas. IS šiuo klausimu nėra tokie primityvūs, – aiškina A.Al-Tamimi. – Tai taip pat matoma ir švietimo sistemoje. Talibanas draudžia mergaičių švietimą. IS leidžia joms eiti į mokyklą, nors jos ir turi būti atskirtos nuo berniukų. Be to, jos mokytis gali tik iki 15 metų.“

Viena iš priežasčių, kodėl draudžiama žuvis gaudyti sprogmenimis ar elektra – islamo principas, teigiantis, kad privalu rūpintis aplinka. Taip pat – ir citata iš Korano, kad nekilnojamojo turto savininkai turėtų sumažinti naštą nuomininkams tam, kad būtų apdovanoti dvasiškai. 

„Bendrasis IS principas – kai užima teritoriją, jie stengiasi pasirodyti esantys teisingesni gyventojams nei ankstesnė valdžia, – aiškina mokslininkas. – Pavyzdžiui, Sirijoje pirmas dalykas, ką padarė IS, buvo duonos kainų sumažinimas. Tai daroma ne tik dėl religijos – tai padeda pelnyti gyventojų simpatijas.“

„Jeigu kas nors pasiskundžia nuoma, IS iš tikrųjų mėgina kažką dėl to padaryti, – teigia jis. – Todėl Sirijoje jie yra laikomi tais, kurie sukuria kažkokią tvarką, – ypač regionuose, kuriuose dėl valdžios kovodavo skirtingos partijos, grupuotės.“

IS savo kontroliuojamoje teritorijoje kontroliuoja net pasilinksminimą. Stalo futbolą galima žaisti, jeigu laikomasi taisyklių. Šachmatai, biliardas ir kiti „šiuolaikiniai žaidimai“ laikomi nieko gero neduodančiais musulmonams, tačiau juos leidžiama žaisti, jeigu jie neatitraukia nuo religinių įsipareigojimų. Tai esą jie išskaitė Korane.

„Vienas iš IS tikslų yra save parodyti kaip ypač religingus, pademonstruoti savo Islamo teisės žinojimą ir taip įteigti, kad jie yra moralinis autoritetas. Akivaizdu, kad IS ir jų religiniai mokslininkai yra labai gerai susipažinę su religiniais tekstais ir jais naudojasi siekdami pritraukti rėmėjų“, – mano A.Al-Tamimi.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...