captcha

Jūsų klausimas priimtas

Buvęs Rumunijos prezidentas pripažino leidęs įkurti slaptą CŽV kalėjimą

Buvęs Rumunijos prezidentas pripažino patvirtinęs JAV centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) prašymą leisti įkurti savo objektą jo šalyje, bet tvirtino, kad būtų atsisakęs tai padaryti, jeigu būtų žinojęs, kam tas kompleksas bus naudojamas.
I. Iliescu, Scanpix Denmark nuotr.
I. Iliescu, Scanpix Denmark nuotr.

Buvęs Rumunijos prezidentas pripažino patvirtinęs JAV centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) prašymą leisti įkurti savo objektą jo šalyje, bet tvirtino, kad būtų atsisakęs tai padaryti, jeigu būtų žinojęs, kam tas kompleksas bus naudojamas.

Ionas Iliescu, vadovavęs Rumunijai 2000–2004 metais, pareiškė manantis, kad jo šalyje veikė CŽV „juodieji objektai“ – slapti kalėjimai, kuriuose būdavo šiurkščiai tardomi įtariami teroristai.

Rumunijos valdžia ilgą laiką neigė pranešimus, jog šalyje veikė slaptas CŽV kalėjimas, bet I. Iliescu praeitą savaitę nurodė, jog 2002–2003 metais patenkino prašymą įkurti tokį objektą. Dėl šio pareiškimo eksprezidentas sulaukė didelės kritikos.

I.Iliescu pirmadienį parašė savo tinklaraštyje, kad „būtų neabejotinai priėmęs kitokį sprendimą“, jeigu būtų žinojęs, ką jo šalyje ketina daryti CŽV.

Tačiau buvęs prezidentas nenurodė, kur buvo tas objektas, kokio jis buvo dydžio, taip pat ar jis buvo vienintelis.

Naujienų agentūra „Associated Press“ anksčiau yra paskelbusi, kad vienas CŽV objektas veikė JAV oro pajėgų bazėje netoli Juodosios jūros uostamiesčio Konstancos, o kitas – Bukarešte. Rumunijos lyderiai tuos pranešimus neigė.

Žmogaus teisių organizacijos, Europos pareigūnai ir žiniasklaida taip pat yra pranešę, kad CŽV objektai taip pat veikė Lenkijoje ir Lietuvoje.

Pasak I. Iliescu, Rumunija „prisiėmė įsipareigojimų... veikdama dėl Rumunijos interesų. Visa tai kainuoja.“

I. Iliescu neigė, kad patenkino CŽV prašymą mainais į JAV palaikymą Rumunijos pastangoms įstoti į NATO. Ši šalis tapo Aljanso nare 2004 metais.

Buvęs prezidentas pareiškė, kad teiginiai, esą jo pastarieji komentarai pasitarnavo Rusijos interesams, yra „absurdiški ir žalingi Rumunijai“.

Lenkijos lyderiai taip pat neigė, kad jų šalyje veikė slaptas CŽV kalėjimas, kol JAV Senato žvalgybos komitetas pernai gruodį paskelbė ataskaitą apie tos agentūros politiką. Buvęs Lenkijos premjeras Leszekas Milleris ir buvęs prezidentas Aleksandras Kwasniewskis galiausiai pripažino bendradarbiavo su JAV pareigūnais, kuriems buvo reikalinga konfidenciali vieta ištardyti įtariamiesiems.

Abu politikai sakė tuo metu nežinoję apie slaptuose kalėjimuose vykdytus kankinimus. Tačiau leisdami įkurti tą objektą lyderiai pažeidė galiojančius Lenkijos įstatymus.

I. Iliescu, buvęs aukšto rango Rumunijos komunistinio režimo pareigūnas, atliko svarbų vaidmenį 1989 metų antikomunistiniame sukilime ir buvo triskart išrinktas prezidentu – 1990, 1992 ir 2000 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close