captcha

Jūsų klausimas priimtas

Lietuva ir Lenkija neįsileido Rusijos nacionalistų baikerių, Vokietija anuliavo vizas

Nors pavienių protestų pasitaikė, didesnių problemų Rusijos baikerių grupuotės „Nakties vilkai“ nariams Baltarusijoje nekilo. Vladimiro Putino politiką palaikantys motociklininkai tęsia savo žygį Raudonosios armijos pergalei prieš nacių Vokietiją paminėti.
Baltarusijos pasienietis atiduoda pagarbą „Nakties vilkų“  baikeriams pasienyje su Lenkija, Reuters/Scanpix nuotr.
Baltarusijos pasienietis atiduoda pagarbą „Nakties vilkų“ baikeriams pasienyje su Lenkija, Reuters/Scanpix nuotr.

Nors pavienių protestų pasitaikė, didesnių problemų Rusijos baikerių grupuotės „Nakties vilkai“ nariams Baltarusijoje nekilo. Ši grupuotė palaiko Vladimiro Putino politiką ir važiuoja per Europą Raudonosios armijos pergalei prieš nacių Vokietiją paminėti. Tačiau jų neįsileido Lenkija, keli baikeriai mėgino patekti ir į Lietuvą. Vokietija paskelbė panaikinusi kelių iš grupuotės narių vizas.

Iš Baltarusijos į Lietuvą pirmadienį po pietų bandė patekti trys motociklininkai.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai šių jų neįleido į Lietuvą, nes jie nepateikė transporto priemonių techninės apžiūros dokumentų ir negalėjo įrodyti, kad jų motociklai techniškai tvarkingi. Šią informaciją DELFI patvirtino VSAT vadas Renatas Požėla.

Kaip DELFI pasakojo R. Požėla, pasienio pareigūnams baikeriai sakė nepriklausantys „Naktiniams vilkams“. Jie teigė esantys kaliningradiečiai ir vykę namo iš šį savaitgalį Baltarusijoje vykusios baikerių šventės.

VSAT vadas patikino, kad Lietuvos pasieniečiai nuolat kontaktuoja su kolegomis Lenkijoje ir seka informaciją, susijusią su „Naktinių vilkų“ judėjimu.

Lenkija anksčiau skelbė neįsileisianti baikerių į šalį, bet dar šeštadienį grupė rusų atvyko iš Kaliningrado, o pirmadienį nuo ryto jų buvo laukiama prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos, ties Brestu ir Terespoliu. Po pietų pranešta, kad Lenkijos pasieniečiai atsisakė įleisti į šalį rusus baikerius. Vokietijos Užsienio reikalų ministerija taip pat anuliavo vizas keliems šios grupės baikeriams. Tai pirmadienį žurnalistams pranešė oficialus ministerijos atstovas Martinas Schaeferis, kuriuo remiasi „RIA Novosti“.

Jis nenurodė konkretaus anuliuotų vizų skaičiaus, bet pažymėjo, kad jas „galima suskaičiuoti vienos rankos pirštais“.

Anksčiau Lenkijos užsienio reikalų ministras Grzegorz Schetyna pareiškė, kad Rusijos baikerių klubo „Nakties vilkai“ idėja surengti žygį motociklais Maskva – Berlynas, skirtą Antrojo pasaulinio karo pabaigos 70-osioms metinėms, yra politinė provokacija.

Kremlių remiančių „Nakties vilkų“ žygis prasidėjo balandžio 25 d., jį ketinama baigti gegužės 9 d. Berlyne. Jo dalyviai per Minską pasiekė Brestą ir ketino tęsti žygį per Vroclavą, Brno, Bratislavą, Vieną, Miuncheną ir Prahą. Bet, kaip pranešama, pirmadienį Lenkijos pasieniečiai neįleido į šalį grupės baikerių iš Rusijos.

Laukė kelias valandas

Pirmadienį „Nakties vilkų“ būriai žurnalistų nuo pat ryto laukė prie Baltarusijos sienos su Lenkija, Bresto/Terespolio perėjoje. Tiesioginę vaizdo transliaciją įjungė ir Kremliaus propagandinis kanalas RT.

Tačiau motociklininkai čia niekaip nesirodė, nors ir jie buvo susirinkę Baltarusijos pusėje. Lenkijos pusėje atvykėlių iš Rusijos kelias valandas laukė juos lydėti žadėję lenkai baikeriai iš grupuotės „Rajd Katinsky“, tačiau pastarieji po kurio laiko apsisuko ir išvyko gilyn į Lenkiją.

Vėliau lenkai baikeriai grįžo prie Bresto perėjos, kur, kaip skelbiama, atvyko apie tuziną „Nakties vilkų“ motociklininkų. Baltarusijos pasieniečiai juos praleido, o lenkai – ne. Apie 13 val. 30 min. vis dar buvo tikrinami atvykėlių pasai.

Pasienio punkte esantys Vakarų žurnalistai pastebėjo, kad rusų ir lenkų reporterių čia daugiau nei pačių baikerių. Tiesa, Lenkijos pusėje šios šalies motociklininkai išsirikiavę į koloną laukė, kol prie jų prisijungs svečiai iš Rusijos.

Ar „Nakties vilkams“ bus leista įvažiuoti į Lenkiją, buvo neaišku iki pat paskutinės akimirkos – Varšuva dar praėjusį penktadienį paskelbė, kad baikeriams nebus leista patekti į šalį.

Galiausiai lenkų žiniasklaida pranešė, kad pasieniečiai atsisakė įleisti į šalį visus drauge, po „Nakties vilkų“ vėliava atvykusius Rusijos motociklininkus. Kiekvienam jų dokumentas, pranešantis apie neįleidimą į Lenkiją, buvo įteiktas atskirai.

Lenkijos pusėje svečių laukę vietos baikeriai iškart išsiskirstė.

Motociklininkų nelaukia ir Čekija, o Vokietija panaikino daliai grupės narių anksčiau išduotas Šengeno vizas.

Tiesa, Lenkijos žiniasklaida skelbia, kad „Nakties vilkai“ greičiausiai į šalį bando patekti ar jau pateko pavieniui, kadangi pasieniečiai negali sužiūrėti visų baikerių ir visų jų nepraleisti per sieną. Pavieniui į Lenkiją kai kuriems rusams pavyko patekti ir Terespolyje – tarp jų buvo neva šerifo motociklu važiavęs baikeris.

Savo ruožtu Baltarusijoje, nors sekmadienio naktį grupelė buvo pasiruošusi sutikti baikerius su plakatais „Okupantai lauk“ ir Ukrainos vėliavomis, „Nakties vilkai“ buvo sutikti kaip svarbūs svečiai.

Nacionalistinės baikerių grupuotės atstovas Baltarusijoje Aleksejus Vakulčikas gyrėsi, kad visas technines problemas dėl važiavimo per šalies teritoriją pavyko išspręsti per 10 minučių, o į specialią ceremoniją Minsko Pergalės aikštėje, kur dega amžinoji ugnis, atvyko ir vienas prezidento administracijos vadovų Igoris Buzovskis.

Baikerius pasitiko ir jaunieji Minsko aktyvistai, palaikantys Aliaksandrą Lukašenką ir draugiškus santykius su Rusija. Svečius sveikino nacionalinėmis raudona ir žalia spalvomis pasipuošusios merginos.

Netrukus Minske pasirodęs motociklininkų žygio į Berlyną organizatorius Andrejus Bobrovskis žurnalistams aiškino, kad koloną sudaro tik 15 baikerių. Esą vykti į Europą planavo kur kas daugiau vyrų, bet dalis negavo Lenkijos ar Vokietijos vizų, o kiti susidūrė su kitomis problemomis.

„Mus į Lenkiją turėtų lydėti diplomatas, kuris galbūt padėtų išspręsti problemas ir kirsti sieną. Žinoma, gali ir nepavykti, bet viliamės, kad mūsų kaimynai susipras“, – aiškino A.Bobrovskis, pridūręs, kad jau žino, jog lenkai baikerius tikrina itin kruopščiai.

„Galutinis tikslas – Berlynas, o jokia politika mes neužsiimame. Vis dėlto manau, kad mūsų nepraleidžia dėl vienos paprastos priežasties. Ten, kur mes, daug ir mūsų draugų. Ten – pergalės dvasia“, – dėstė A.Bobrovskis.

Tiek jis, tiek kiti bendražygiai ir toliau aiškino susirinkusiesiems, kaip garbina Sovietų Sąjungos pergalę prieš nacius, pasakojo apie suplanuotus renginius Varšuvoje, Berlyne, apie istoriją pamirštančius europiečius.

Bet kai nepriklausomi Baltarusijos žurnalistai paklausė į Pergalės aikštę atvežtų paauglių aktyvistų, ką jie čia veikia ir kodėl jaunimas mano apie svečius iš Rusijos, daugelis jų tiesiog pagūžčiojo pečiais: „Mums patinka motociklai“.

Parengė Gintaras Radauskas

Šaltinis www.delfi.lt Šaltinis www.lrytas.lt Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close