captcha

Jūsų klausimas priimtas

Per Nepalo žemės drebėjimą žuvo daugiau nei 3300 žmonių, šalis nuniokota

Galingo žemės drebėjimo, kuris šeštadienį supurtė Nepalą, aukų skaičius padidėjo iki daugiau kaip 3 300, pranešė pareigūnai šioje smarkiai nuniokotoje Himalajų šalyje ir su ja besiribojančiose Azijos valstybėse.
Masinis žuvusiųjų per žemės frebėjimą kremavimas Bhaktapure (Nepalas), Reuters/Scanpix nuotr.
Masinis žuvusiųjų per žemės frebėjimą kremavimas Bhaktapure (Nepalas), Reuters/Scanpix nuotr.

Galingo žemės drebėjimo, kuris šeštadienį supurtė Nepalą, aukų skaičius padidėjo iki daugiau kaip 3 300, pranešė pareigūnai šioje smarkiai nuniokotoje Himalajų šalyje ir su ja besiribojančiose Azijos valstybėse.

Policijos atstovas Kamalas Singhas Banas nurodė, kad aukų skaičius Nepale padidėjo iki 3 218, iš jų mažiausiai 1 152 žuvo Katmandu, o per sniego laviną Evereste - 18.

Kaimyninės Indijos pareigūnai sakė, kad čia užregistruoti 67 žuvusieji.

Kinijos valstybinė žiniasklaida nurodė, kad jos valdomame Tibete žuvo 20 žmonių. Dar apie keturis žuvusiuosius buvo pranešta Bangladeše.

Sužeistųjų skaičius siekia 6 500 žmonių.


Artimieji atsisveikina su žuvusiaisiais. AFP/Scanpix nuotr.

Septyniolikos aukų kūnai buvo rasti Everesto kalno bazinėje stovykloje, kurioje šimtai alpinistų tebėra įstrigę po aukščiausiame pasaulio kalne nuslinkusios lavinos, kurią sukėlė žemės drebėjimas.

Everesto kalne išgyvenę žmonės pasakojo, kad jų bazinę stovyklą užgriuvo akmenų ir ledo debesis. Jų teigimu, daug alpinistų tebebuvo ant kalno, kai sekmadienį pakartotiniai požeminiai smūgiai sukėlė naują sniego lavinų virtinę. Pranešimų apie naujas aukas kol kas nėra.


Nepaliečiai gedi žuvusių artimųjų per masinę kremavimo ceremoniją, AFP/Scanpix nuotr.

Jungtinės Valstijos kartu su keliomis Europos ir Azijos valstybėmis pasiuntė skubios pagalbos komandas, turinčias padėti žmonėms, kurie nuniokotoje sostinėje Katmandu ir provincijos rajonuose, atkirstuose dėl užverstų kelių ir trūkinėjančio telefono ryšio, mėgina rasti išgyvenusių žmonių.

„Žinome, kad daugelyje vietovių, tiek provincijose, tiek kai kuriuose didesniuose miestuose, įvyko žemių nuošliaužų, atkirtusių kelius“, – sakė pagalbos organizacijos „Plan International“ regioninis ryšių vadovas Mike`as Bruce`as.

Nors sekmadienį iki popietės vidurio mobilusis ryšys buvo atkurtas, ryšio zona tebėra nestabili, teigė jis.

„Žmonės miega gatvėse ir daugumoje vietovių gamina maistą lauke. Kalbame apie labai, labai skurdžius Nepalo rajonus – rajonus, kurie jau smarkiai kenčia“, – sakė M. Bruce`as.

Kitos pagalbos organizacijos būgštavo, kad sparčiai senka būtiniausios maisto atsargos, ir kalbėjo apie bauginančias žemės drebėjimo pasekmes.

„Regėjome siaubingus sugriovimų vaizdus – evakuotos ligoninės, kurių pacientai gydomi ant žemės lauke, sugriuvę namai ir pastatai, didelės properšos kai kuriuose keliuose“, – sakė „Caritas Australia“ programų koordinatorė Nepalui Eleanor Trinchera, kuri valandą praleido už sostinės, kai prasidėjo žemės drebėjimas.

Elektros trūkumą netrukus komplikuos vandens stoka, teigė pagalbos organizacijos, ir pridūrė, kad sparčiai mažėja ir medikamentų. „Oxfam“ naujienų agentūrai AFP sakė, kad netrukus nebeliks vietų lavoninėse.

„Ryšių sistemos užkimštos, ligoninės perpildytos ir joms pradeda trūkti vietos mirusiųjų palaikams saugoti“, – AFP sakė šios labdaros organizacijos vadovė Australijai Helen Szoke.

Katmandu išgyvenę žmonės taip pat nakvojo lauke: būgštaudami, kad juos gali sutraiškyti griūvantys pastatų griuvėsiai, jie verčiau rinkosi šaltį.

Žuvo estas, Nepale buvo 49 lietuviai

Estijos užsienio reikalų ministerija (URM) gavo duomenų, kad žuvo vienas Estijos pilietis. Ministerija jau informavo žuvusiojo giminaičius.

„Užsienio reikalų ministerija gavo informacijos, kad šiuo metu Nepale yra apie 30 Estijos piliečių. Turime patvirtinimą, kad 25 žmonėms pavyko išvengti gamtinės katastrofos. Kalbant apie likusius keturis žmones, esančius Nepale, kiek mums žinoma, šiuo metu mėginama gauti patvirtinimą“, – sakė Estijos URM atstovai.

Žemės drebėjimo nuniokotame Nepale yra 41 Latvijos pilietis, naujienų agentūrai LETA sakė Latvijos užsienio reikalų ministerijoje. Ministerija turi žinių apie 37 savo piliečius, kurie nenukentėjo nuo žemės drebėjimo. Dar su keturiais piliečiais susisiekti nepavyko.

Lietuvos URM praneše oficialiai žinojusi apie 49 Nepale buvusius Lietuvos piliečius. Dalis jų jau išvyko, o likusieji nenukentėjo.

Sekmadienį – dar vienas galingas smūgis

Naujas galingas požeminis smūgis supurtė Indiją ir Nepalą sekmadienį, sudrebindamas pastatus Delyje ir sukeldamas sniego lavinas Himalajuose.

Jungtinių Valstijų geologijos tarnyba nurodė, kad smūgio galingumas buvo 6,7 balo. Geologijos tarnyba pažymėjo, kad smūgio epicentras buvo į šiaurės rytus nuo Katmandu prie sienos su Kinija ir kad jo gylis siekė 10 km.

Everesto bazinėje stovykloje rumunų alpinistas Alexas Gavanas tekstine žinute pranešė, kad naujas smūgis sukėlė tris lavinas.

„Ką tik C1 Evereste įvyko kol kas didžiausias mūsų papildomas smūgis. Mažesnis negu pirmasis drebėjimas, bet ledynai sudrebėjo ir lavinos“, – parašė alpinistas Jimas Davidsonas savo „Twitter“ paskyroje.

Bemiegė naktis

Sekmadienį gelbėtojai, nepaisydami nuošliaužų ir ryšio sutrikimų, toliau tęsia desperatiškas išsigelbėjusiųjų paieškas.

Nuniokotos Nepalo sostinės Katmandu gyventojus, kurių daugelis naktį praleido gatvėse ar atvirose vietose pasistatytose palapinėse, sekmadienį žadino nauji požeminiai smūgiai.

Oficialiomis Lietuvos diplomatų žiniomis, Lietuvos piliečiai per drebėjimą nenukentėjo, BNS pranešė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Kęstutis Vaškelevičius.

Savo pagalbą Nepalui pasiūlė vyriausybės iš viso pasaulio, o Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga pranešė siunčiančios kovos su nelaimių padariniais komandas. Indija savo įstrigusius piliečius ėmėsi išgabenti kariniais lėktuvais.

Pekinas pasiuntė 62 gelbėtojų komandą su specialiai treniruotais šunimis padėti Nepalo nepaprastųjų padėčių darbuotojams.

Nepale mobilusis ryšis veikia su pertrūkiais, o didelėje sostinės dalybe nėra elektros.

AFP korespondentai Katmandu pranešė, kad papildomi smūgiai sostinėje buvo juntami visą naktį, o paryčiais žemė supurtė vienas stiprus požeminis smūgis.

„Tai buvo bemiegė naktis, kaip galime miegoti? Visą naktį tęsėsi drebėjimas. Mes tik meldžiamės, kad tai baigtųsi ir galėtume grįžti namo“, – sakė 34 metų bankininkas Nina Shrestha, kuris praleido naktį su šimtais žmonių vienoje atviroje vietoje sostinės Tudikhelio rajone.

Gelbėtojams naršant didžiules griuvėsių krūvas, ligoninės perpildytos sužeistųjų, kurių daugelis patyrė daugybinius lūžius.

„Vakar į ligoninę atgabenau per 35 žmones, – AFP sakė rikša Dibeshas Gautamas. – Šįryt pradėjau dirbti nuo pusės šešių. Pats bijau, bet turime kažką daryti, kad padėtumėme kitiems.“

7,8 balo požeminis smūgis šeštadienį vidurdienį sugriovė šimtus namų, įskaitant biurų pastatus ir istorinį devynių aukštų bokštą, kuris 1832 metais buvo pastatytas Nepalo karalienei ir kuris buvo pripažintas UNESCO saugomo paveldo monumentu.

Meteorologai pranešė, kad laukiamas lietingas oras, o jų prognozes patvirtina ir virš Katmandu besitelkiantys tamsūs debesys, kuri nežada nieko gera gyvenamosios vietos netekusiems išsigelbėjusiesiems.

Raudonasis Kryžius (IFRC) pranešė, kad jam ypač didelį susirūpinimą kelia kaimo gyvenviečių, kurios buvo arti epicentro į šiaurės vakarus nuo Katmandu, likimas.

„Žemės nuošliaužos sugadino ar užvertė kelius, o ryšių linijos buvo sutraukytos, todėl neturime kaip susisiekti su vietos Raudonojo Kryžiaus biurais, kad gautumėme tikslią informaciją“, sakė Raudonojo Kryžiaus Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono direktorius Jaganas Chapagainas.

Mažiausiai tuzinas lavonų buvo ištraukta iš 60 metrų Dharaharos aukščio bokšto, sakė AFP fotografas, kuris pridūrė, kad panašių vietų, kur žuvo daug žmonių, Katmandu yra ne viena.

JAV tarptautinės plėtros agentūra sakė, kad kovos su nelaimėmis komandos išskrido į nepalą ir kad vyriausybė asignavo vieną milijoną dolerių „neatidėliotimos reikmėms“.

Didžioji Britanija, Vokietija, Norvegija, Ispanija ir Izraelis taip pat pažadėjo paramą, o tarptautinės pagalbos grupės, tarp jų Veikimas prieš badą (Action Against Hunger, ACF) ir Krikščionių pagalba (Christian Aid), sutelkė lėšų, taip pat gelbėtojų komandų, kurie galėtų būti nedelsiant pasiųsti į Nepalą.

Popiežius Pranciškus pareiškė esąs „giliai nuliūdintas“ šios tragedijos. Apie tai jis pranešė telegramoje, kurią pasiuntė jo valstybės sekretorius Pietro Parolinas Nepalo katalikų vyresnybei.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...