Nuomonės

2015.04.23 10:41

Vykintas Pugačiauskas. Rytų partnerystė: laukia „išlikimo“ susitikimas

2015.04.23 10:41

Neliko nė mėnesio iki dar vieno Rytų partnerystės viršūnių susitikimo Rygoje, ir su kaupu pildosi niūrūs vieno iš jo šeimininkų žodžiai, kad tai bus partnerystės „išlikimo“ susitikimas.

Neliko nė mėnesio iki dar vieno Rytų partnerystės viršūnių susitikimo Rygoje, ir su kaupu pildosi niūrūs vieno iš jo šeimininkų žodžiai, kad tai bus partnerystės „išlikimo“ susitikimas.

Kai sausį Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius perspėjo, kad neišspręstų klausimų yra daugiau negu bet kada, likus dar penkiems mėnesiams, jau buvo labai aišku, kad susitikimas ir visa partnerystė merdi. Dabar padėtis tapo dar prastesnė.

Praėjusiame viršūnių susitikime Vilniuje apstulbinti, kad Rusijos spaudimas paskatino Ukrainos prezidentą paskutinę minutę atsisakyti per daug metų suderėtos ir visiškai parengtos Asociacijos sutarties, Europos lyderiai garsiai kalbėjo, kad „riboto suvereniteto laikai Europoje praėjo“. Rygoje jie gali netiesiogiai pripažinti Rusijos pergalę bei savo bejėgiškumą — taigi patvirtinti, kad įtakos sferos gyvuoja.

Tai bus jau ketvirtas viršūnių susitikimas nuo programos įsteigimo 2009-aisiais, bet pirmasis nuo tada, kai Europos lyderiams atsivėrė akys apie tikrąją Rusiją ir jos kėslus kaimynystėje. Tačiau užuot stoję stiprinti programos, daugelis pasirinko daryti viską, kad tik dar labiau neerzintų Vladimiro Putino ir nesiveltų į „virvės traukimą“ pilkojoje zonoje.

Vilniaus susitikimas plačiai laikomas tuo lūžio tašku, kuris įplieskė Maidaną ir pradėjo virtinę įvykių, atvedusių prie karo Europoje. Nors vienintelis karo iniciatorius įsikūręs Kremliuje, daugelis Europos politikų — net Vokietijos vicekancleris — įtikėjo, kad dėl to kažkaip kalta ir Europos Sąjunga. Esą ji neįvertino, kokia Maskvai svarbi jos įtakos sfera, ir aklai ėjo iš paskos tokioms Rytų partnerystės stūmėjoms kaip Lietuva.

Rytų partnerystė įkurta po karo Gruzijoje padėti šešioms posovietinėms šalims ištrūkti iš Rusijos orbitos, net jei formaliai niekada nepripažįstama, kad ji kaip nors susijusi su Maskva. Programa turėjo remtis Europos „minkštąja galia“, bet visada kritikuota kaip neturinti aiškių tikslų ir gairių, deramai nefinansuojama ir į vieną gretą suplakanti integracijos entuziastes, tokias kaip Moldova ar Gruzija, su diktatūromis, tokiomis kaip Baltarusija ir Azerbaidžanas.

Prieš kiekvieną viršūnių susitikimą daug mėnesių vyksta nuožmūs diplomatiniai mūšiai dėl kiekvieno baigiamosios deklaracijos kablelio, kur Lietuva ir jos bendramintės mėgina parinkti kuo ambicingesnius žodžius, o priešinga stovykla — padaryti tekstą kuo labiau bereikšmį. Sprendžiant iš to, kas jau žinoma viešai, Rygos deklaracija bus tuščia kaip nė viena ankstesnė, o realių rezultatų susitikimas nenumato. Pati Latvija nerodo didelio entuziazmo siekti drąsių sprendimų, net jei jos vaidmuo — ne tiek turinio formuotojos, kiek šeimininkės, nes šalis pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai.

Pradinis Rytų partnerystės etapas baigtas seniau — Vilniuje pasirašytos Asociacijos sutartys su Gruzija ir Moldova, o po pusmečio su Ukraina. Kitos trys šalys tokių ambicijų nė nerodo. Kur judėti toliau, nelabai aišku. Rygoje bus patvirtintas „individualus pobūdis“ — kiekviena partnerė bendradarbiaus su Europos Sąjunga tiek, kiek pati norės.

Bet tai tik iškels dar daugiau klausimų, ar apskritai verta išlaikyti programą, kurios dvi narės — Armėnija ir Baltarusija — per pastaruosius metus prisijungė prie konkuruojančio V. Putino projekto Eurazijos sąjungos, trečia — Azerbaidžanas— nerodo jokio noro suartėti su Europa, o likusioms trims nieko esminio daugiau pasiūlyti nebenori pati Europos Sąjunga. Nuo Vilniaus susitikimo iš postų pasitraukė ir du visos Rytų partnerystės sumanytojai — aštrieji Lenkijos ir Švedijos užsienio reikalų ministrai.

Vargu ar ko nors Rygoje galima tikėtis dėl dar likusio svarbaus ir eiliniams žmonėms rūpinčio prizo už reformų pastangas — bevizio režimo. Moldova jį užsidirbo dar pernai, Ukraina, net ir pasikeitus valdžiai, niekaip nesugeba pati baigti būtinų reformų, o Gruzija, nors jas įvykdė, gali tapti tiesiog didžiųjų Europos sostinių nenoro erzinti Rusiją auka.

Bene didžiausią žingsnį atgal gali žengti Europos Sąjunga. Aštriausi, net absurdą siekiantys, vidaus nesutarimai visad būdavo dėl narystės perspektyvų. Ietys laužomos dėl žodžių, kuriuos kada nors ateityje būtų galima interpretuoti kaip pripažinimą, kad Rytų partnerės galės siekti narystės Europos Sąjungoje.

Daugiau kaip prieš metus ministrų susitikimo išvadose atsirado sakinys, kad Asociacijos sutartis nėra galutinis bendradarbiavimo tikslas. Jei ši nuostata nebus bent jau pakartota Rygoje — tikėtis ko nors aiškesnio nė nevertėtų — jau vien tai bus ženklas, kad Europos Sąjunga žengia atgal net ir nuo tų menkučių žodžių. Ką jau kalbėti apie kokius nors rimtesnius pažadus, kurie vieninteliai gali paskatinti partneres imtis ryžtingų reformų.

Skaudžios tragedijos Viduržemio jūroje tik dar sumenkins Rygos susitikimo mastą. Rytų partnerystė visada buvo mėginimas Europos Sąjungos senbuvėms, daugiausiai iš Pietų, parodyti, kad rytinė kaimynystė ne mažiau strategiškai svarbi negu Šiaurės Afrikos režimai, o bendradarbiavimą Rytų kaimynės vertina labiau negu pietinės.

Tačiau didžioji dalis lėšų visad atitekdavo pietinėms kaimynėms, kurios esą labiau nestabilios. Karas Ukrainoje logiką trumpam buvo pakeitęs, bet dabar, kai imigrantai jūroje skęsta kur kas didesniais būriais negu žūva žmonės Rytų Ukrainoje, ir kai islamistai plečia įtaką pačioje Europos pašonėje, bendrijos dėmesys šiam regionui kur kas labiau pateisinamas ir strateginė pusiausvyra vėl krypsta į Pietus.

Todėl, regis, daugiausia, ko galima tikėtis Rygoje,— kad Europos Sąjunga pasirodys kuo mažiau bejėgė bei neryžtinga, ir kuo mažiau parodys, kad neturi kuo atsverti Rusijos grasinimų ir vilionių bendroms kaimynėms.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.