Nuomonės

2015.04.20 10:15

Raimonda Agnė Medeišienė. Absenteizmas vs kūrybiškumas

2015.04.20 10:15

Norėčiau pristatyti vieną naują man žodį ir truputį plačiau jį aptarti. Patį žodį sužinojau jį gal prieš 3 savaites, tačiau jo nusakomą būseną išgyvenau seniai. Žiūriu atgal bandydama apsibrėžti, kaip seniai esu pažįstama su tuo, ką nusako tas naujas man žodis.

Norėčiau pristatyti vieną naują man žodį ir truputį plačiau jį aptarti. Patį žodį sužinojau jį gal prieš 3 savaites, tačiau jo nusakomą būseną išgyvenau seniai. Žiūriu atgal bandydama apsibrėžti, kaip seniai esu pažįstama su tuo, ką nusako tas naujas man žodis. Universtitero laikai? Taip, būdavo. Mokykla? Tikrai. Dar anksčiau, mokyklos pradžioje? Taip pat. Namų aplinkoje, dar prieš pradinę mokyklą? Manau, taip.

Tik skirtingu stiprumu, skirtingu negatyvumo lygiu.

Nereikia nei sakyti, kad kartkartėmis patiriu tą ir dabar. Esminis skirtumas – žinau, kaip su tuo tvarkytis. Žinau ir tai, kad žvelgiant iš perspektyvos man tas nenaudinga, netgi nesveika ir anksčiau ar vėliau atsisuka prieš mane pačią.

Kalbu apie ABSENTEIZMĄ. Ko gero, pirma galima asociacija – su absento gėrimu ar panašiai skambančio naktinio klubo pavadinimu. Koreliacijos galimos, bet šįkart žvekime tiesiai. Patikslinu sąvoką. Žodis ABSENTEIZMAS kilęs iš lotynų kalbos žodžio „absens“ ir reiškia „nesantis, nedalyvaujantis“.

Tai būsena, kuomet pasirenkama būti nebūnant.

Variacijų gali būti įvairių – tarkim:

  • su motyvu ar be jo nedalyvauti rinkimuose,
  • sėdėti darbo komandos susirinkime ir „išbūti“ laiką, leidžiant kalbėti kitiems ar kokiam vienam solistui savanoriui ir be jokių komentarų (neskaitant vidinių monologų) išeiti,
  • nedalyvauti priimant šeimai ar giminei svarbius sprendimus.

Paaugliai yra išraiškingas absenteistų pavyzdys – jie yra šalia, bet dažnai mūsų negirdi. Turime beveik tobulą absenteistų kartą, gyvenančią paraleliname skaitmeniniame pasaulyje.

Svarbu kalbėti apie tai, nes esu daugiau nei tikra, kad daugybė žmonių išgyvena panašias būsenas, manydami, kad taip turi būti, ir net neįtardami, kad jos turi savo pavadinimą.

Verta apie tai kalbėti, nes iš esmės absenteizmas yra negatyvus reiškinys. Ir, be kitų minusų, žlugdo kūrybiškumą. Svarbu sąmoningai susivokti, kiek laiko paroje būname absenteizmo būsenoje.

Sąmoningai praleidžiu absenteizmo bei asmeninių santykių klausimus, ir kreipiu žvilgsnį į profesinę terpę. Ji – svarbi mūsų gyvenimo dalis, ir jos įtaka mūsų asmeninam gyvenimui netgi didesnė, nei norėtume. Drįstu teigti, kad būtent profesinėje aplinkoje absenteizmas klesti visu gražumu.

Markas Zuckerbergas, garsusis „Facebook“ įkūrėjas, geidžiamas darbdavys, keliuose interviu pakartojo: „Aš stengiuosi įdarbinti tokį žmogų, kuriam pats norėčiau dirbti.“ Įdomu, kiek žmonių, kuriems norėtumėte dirbti, rastumėte savo aplinkoje? Žvalgiau savus horizontus, todėl spėju ir apie jūsiškius – skaičius nėra didelis. Tačiau kai jau tokius žmones sutinkame, išties vertiname, nes tiek darbinis procesas, tiek galutinis rezultatas dirbant su jais teikia dvigubą malonumą.

Pažiūrėkime, kokie valdymo procesai organizacijoje labiausiai stabdo ir demotyvuoja. Tyrimai patvirtino, jog labiausiai stabdo ir demotyvuoja:

  • per didelė kontrolė ir reguliavimas,
  • kai organizacijos deklaruojamos vertybinės nuostatos akivaizdžiai nedera su kasdieniais darbiniais santykiais ar kertasi su asmeninėmis vertybėmis,
  • kai užgniaužiamos galimybės pasireikšti talentams.

Visa tai tiesiogiai skatina absenteizmą.

Kaip tai susiję su kūrybiškumu? Tiesiogiai. Jei mano talento nereikia, aš tik pabūsiu.

Kas galėtų būti kitaip? Gerai būtų tikėtis, kad aplinkiniai žmonės pastebės ir įvertins mūsų talentus. O gal, jei mes rimtai galvojame apie žmogiškųjų resursų vystymą, reikia žengti pirmą žingsnį, tai yra, pripažinti, kokie skirtingi ir individualūs jie yra.

Kad tą pastebėtume ir įvertintume, vertėtų truputį dažniau išlįsti iš absenteizmo būsenos.

Taip, tai tik pirmas žingsnis. Patirtis sako, kad dažnai būtent jis būna lemtingas.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.