Nuomonės

2015.04.11 09:14

Mykolas Drunga. Graikija ir Rusija kelia Europai skausmų

2015.04.11 09:14

Senosios Europos kultūros gimdytoja Graikija ir Rytų Europoje vienaip ar kitaip vyraujanti Rusija šiandien Vidurio ir Vakarų Europai – na, ir sau –  kelia skausmų. Apie trečiadienį įvykusį Graikijos premjero ir Rusijos prezidento  susitikimą Kremliuje bei jo pasekmes – keli būdingesni užsienio laikraščių pasisakymai.

Senosios Europos kultūros gimdytoja Graikija ir Rytų Europoje vienaip ar kitaip vyraujanti Rusija šiandien Vidurio ir Vakarų Europai – na, ir sau –  kelia skausmų. Apie trečiadienį įvykusį Graikijos premjero ir Rusijos prezidento  susitikimą Kremliuje bei jo pasekmes – keli būdingesni užsienio laikraščių pasisakymai.

„Graikija – bėdos ištikta Europos Sąjungos narė, bet ji yra ir suvereni šalis. Tai beveik buvo galima pamiršti nedraugiškų komentarų akivaizdoje, kurie lydėjo jos ministro pirmininko Aleksio Tsipro kelionę į Maskvą“, – rašė kairiųjų dienraštis „Frankfurter Rundschau“.

„A. Tsipro užduotis – išgelbėti savo valstybę nuo bankroto. Prie to priklauso geras sugyvenimas su europietiškaisiais partneriais, kurių pagalbos Graikijai žūtbūt reikia.

Tačiau nemažiau svarbu pasidairyti geriausiųjų Graikijai pasitarnaujančių sąlygų ir kitur. Net jei tai būtų Rusijoje, kuri daug kam Vakaruose vėl dingojasi kaip blogio imperija.

Savaime suprantama, A. Tsipro išeities taškas visuomet turi būti vienaprasmiškai europietiškas, bet šiuo atžvilgiu jis ir ligi šiol nesukėlė nė mažiausių abejonių“, – tikino Frankfurto laikraštis.

Nuo savęs pridursime, jog su tuo sutinkame: Graikijos premjero į radikalias pozicijas linkusi politika, kaip ir meilinimasis iš reikalo Rusijai yra, nors gal ir nepagirtini, tačiau perdėm europietiški bruožai.

Galų gale ir Rusija – ar bent jos dalis – yra Europoje, nors jos dabartinis ir senieji režimai niekada nesivadovavo geriausiomis Europos vertybėmis. 

Anot Miunchene leidžiamo dienraščio „Süddeutsche“, „jeigu Atėnai sieks įgyvendinti reikalaujamą privatizaciją, jiems prireiks pirkėjų. O Maskva domisi Graikijos uostais ir naftos bei gamtinių dujų telkinių, galimai esančių šalies pakrantėje, eksploatavimu – tam, kad ateityje į Pietų Europą įkeltų ne tik pėdą, bet ir visą koją.

Šiuo atveju nemažiau nei ekonomika svarbi ir politika. V. Putinas ir A. Tsipras abu konfliktuoja su Briuseliu. Pirmasis – dėl Krymo aneksijos ir dėl karo Donbase. Antrasis – dėl Graikijos skolų. Užtat šiedu populistai ir neatsispiria pagundai nors truputį Briuselį paerzinti, o gal net ir paspausti“, – samprotavo Pietų Vokietijos dienraštis.

Kitas Frankfurto laikraštis, dešiniųjų liberalų „Allgemeine“, rašė, jog „Rusija, be abejonės, tikisi, kad Graikija ir kitos svyruojančios valstybės išsiverš iš sankcijų fronto. Juk akivaizdu, kad eksporto Rusijon praradimas Graikiją sunkiai slegia“.

„Kitos šalys taip pat mielai normalizuotų prekybos santykius geriau šiandien negu rytoj. O vis dėlto europiečių susiklausymas yra didelė gėrybė – jos nereikėtų statyti pavojun trumpalaikės naudos dėlei, nes tada visiškai pagestų europiečių vidaus santykiai“, – rašė „Frankfurter Allgemeine“.

Pasak Tryro miesto dienraščio „Trierischer Volksfreund“, neįvyko nieko tokio, „nesusitarta dėl nieko, kas Briuselį dabar turėtų tikrai nežmoniškai supykdyti. Jeigu Rusija Graikijos atžvilgiu sušvelnintų embargą iš Europos Sąjungos įvežamiems žemės ūkio produktams, Graikijos ūkiui tai iš karto padėtų, o vokiečių ūkininkus užrūstintų. Tačiau tuomi gigantiškos Atėnų problemos tikrai nebūtų išspręstos, o Rusijos, aišku, taip pat ne,“

Kitas regioninis laikraštis, Ludvigsburgo „Kreiszeitungas“, rašė, jog „A. Tsipro ir V. Putino susitikimas trečiadienį buvo tam tikros rūšies  pralaimėjusiųjų susibėgimas. Iš pagrindų vienas kitam padėti jiedu tikrai neįstengia – tai gali tik likusioji Europa.“

Liuneburgo „Landszeitung“ nuomone, „žinoma, kad A. Tsipro šliaužimas į Kremlių yra nesolidarus veiksmas Europos Sąjungos atžvilgiu. Ir aišku, kad Graikijos premjeras savo maldavimu mažinti Rusijos dujų kainas ir atverti Rusijos rinką graikiškiems vaisiams duoda V. Putinui į rankas svertą Europos Sąjungai skaldyti.“

„Tačiau lygiai taip pat aišku, jog Europai – ir visų pirma Vokietijai – krenta didelė atsakomybė už broliškųjų stačiatikybę išpažįstančių valstybių priartinimą. Juk įmanomą išspręsti skolų problemą pirmiausia reikalavimas taupyti ir veržtis diržus ir pavertė geopolitiniu iššūkiu“, – rašė regioninis šiaurės Vokietijos dienraštis.

Slovakijos sostinės dienraščio „Pravda“ požiūriu, „Rusija yra tarp didžiausiųjų Graikijos prekybos partnerių. Ir kai A. Tsipras sako, jog Europos sankcijų Rusijos atžvilgiu politika veda į aklavietę, jis visų pirma žiūri į Graikijos, o ne į Rusijos interesus.

Todėl A. Tsipro kelionė į Rusiją yra Europai įspėjimas, jog alternatyvos vis dėlto esama. Europa turėtų šį įspėjimą priimti rimtai.“

Pasak Varšuvos dienraščio „Gazeta Wyborcza“, „Rusija nepasiūlė Graikijai jokios pagalbos mokant jos, Graikijos, skolas. Tačiau Kremlius pasiuntė aiškų signalą – jeigu Europa nenusileis, skolų grąžinimo terminų neprailgins, nepritars reformų sušvelninimui, tai Graikija gali tapti Rusijos Trojos arkliu. O tada tai prasidės tikrosios problemos.“

Serbijos sostinės laikraštis „Politika“ tvirtino, jog „A. Tsipro lūkesčiai neišsipildė. Jį ypač turėjo nuvilti tai, kad V. Putinas jam nepasiūlė nei nuolaidų perkant rusiškas dujas, nei konkrečių kreditų. O vis dėlto Graikijos premjeras savo vizitą Maskvoje bandė parduoti kaip sėkmingą.“

Net Maskvos dienraštis „Komersant“ pažymėjo, jog „Graikijos premjeras primena nupirktą žaidėją, kuris žaidžia prieš savo paties komandą, už kurią  ilgą laiką žaidė sėkmingai. Susidaro įspūdis, kad A. Tsipras atvyko į Maskvą tam, kad pradėtų karą prieš savo Europos Sąjungos partnerius.“

Šveicarijos dienraštis „Neue Zürcher“ priminė, jog „kadaise Leninas sugalvojo epitetą tokiems, kaip A. Tsipras: tai naudingi idiotai. Juk Kremliaus interesas Europą Ukrainos klausimu suskaldyti. Vasarą reikės apsispręsti dėl Europos Sąjungos sankcijų pratęsimo ir Maskva čia tikisi pakirsti Europos vieningumą.“

„A. Tsiprui atrodo, jog savo Maskvai draugiška politika jis gali europiečius donorus išgąsdinti ir iš jų savo naudai išmušti palankesnį požiūrį į skolų krizę. Tačiau kuo greičiau Graikijos premjerui bus išaiškinta, kad šis kelias niekur neveda, tuo geriau“, – brėžė išvadą Ciuricho laikraštis.

Pasak Vienos dienraščio „Presse“, „jeigu V. Putino nebūtų, reikėtų tiesiog jį išrasti – ir būtent Europos labui. Nėra antro tokio, kuris bėgant metams taip atvirai mums nurodytų mūsų silpnąsias puses. Ne dėl to, kad jis to sąmoningai siektų. Net ir ne dėl to, kad jis pats būtų šaunuolis – kaip jis, ko gero, pats mano esantis. Jis tik pakankamai įžūlus, jog bandytų lįsti į kiekvieną plyšį savo priešininko mašinoje tam, kad ją susprogdintų iš vidaus.“

Užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT Radiją.