Nuomonės

2015.05.12 00:57

Rimvydas Valatka. VSD griuvėsiams – specialių pajėgų pulkininkas: ar to gana?

2015.05.12 00:57

Po Velykų prezidentė pagaliau įvardijo, kas taps Valstybės saugumo departamento generaliniu direktoriumi. 47 m. pulkininkas D. Jauniškis, kurį Seimas turėtų patvirtinti be problemų, kaip ir jo pirmtakas Gediminas Grina, į VSD ateina iš kariuomenės ir tos kariuomenės rūšies, kuri nėra afišuojama.

Po Velykų prezidentė pagaliau įvardijo, kas taps Valstybės saugumo departamento generaliniu direktoriumi. 47 m. pulkininkas D. Jauniškis, kurį Seimas turėtų patvirtinti be problemų, kaip ir jo pirmtakas Gediminas Grina, į VSD ateina iš kariuomenės ir tos kariuomenės rūšies, kuri nėra afišuojama. Todėl vargu ar rastume daug žmonių net tarp politikų, kurie galėtų tiksliai charakterizuoti D. Grybauskaitės pasirinkimą.

Jei spręstume tik iš sausų biografijos faktų: Specialiųjų operacijų pajėgų vadas, tarnybą Lietuvai pradėjęs Aukščiausiosios Tarybos apsaugos skyriuje, nuo 1997-ųjų – tarnyba kariuomenės Ypatingosios paskirties tarnyboje ir Specialiųjų operacijų pajėgose, mokslai Baltijos gynybos ir JAV Sausumos pajėgų karo koledžuose bei Vašingtono universitete, – turėtume tik džiaugtis. Kandidatų su tokia pavyzdine biografija valstybės tarnyboje tikrai nedaug.

Tačiau ir VSD – ne kokia tabako ir alaus aprašymo spaudoje kontrolės tarnyba. Tai valstybės naktinio matymo akys ir ausys. Kurios – mūsų valstybės nelaimei – savanaudžių politikų dėka dabar yra gal net žemiau nei alaus aprašymo spaudoje kontrolės tarnyba.

Nuo pat VSD įkūrimo politikai niovėsi dėl įtakos jame. Departamentą jie daužė ir malė, tuo pat metu begėdiškai naudojosi atskirų jo žvalgybininkų tiekiamomis operatyvinėmis pažymomis politinėje kovoje. Jau per pirmuosius kelerius metus VSD bent dukart patyrė žiaurius valymus. Viską pasako faktas, kad, nors VSD vadovavo du konservatoriai, būtent jų vadovavimo metu patys konservatoriai labiausiai ir puolė VSD.

Paskutinis ir pats ryškiausias VSD triuškinimas surengtas pasinaudojus pulkininko V. Pociūno žūtimi ir isterija dėl CŽV kalėjimų. Kelerius metus trukusiame VSD puolime dalyvavo jungtinės konservatorių, R. Pakso ir V. Uspaskicho partijų bei prezidentės D. Grybauskaitė pajėgos.

Rezultatas – VSD griuvėsiai: iš departamento buvo išvaryti išmaniausi žvalgybininkai, departamentas prarado savo sąjungininkų CŽV pasitikėjimą. Pats departamentas po P. Malakausko pašalinimo ir G. Grinos atėjimo, iš Rusijos šnipų gaudytojo buvo paverstas neįgaliu Rusijos žvalgybų stebėtoju ir aktyviu telefoninių pokalbių pasiklausymo išklotinių nešiotoju prezidentei.

Premjeras Algirdas Butkevičius, Darius Jauniškis ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. Prezidentės spaudos tarnybos nuotr.

Visa tai įvyko tuo metu, kai V. Putino valdoma Rusija neslėpdama didino propagandinių ir žvalgybinių operacijų mastus Lietuvoje. Niekas iš esmės nepasikeitė net ir Rusijai užpuolus Ukrainą.

Jei kariuomenės vaidmuo ir finansavimo problemos pagaliau buvo suprastos, tai VSD tokio pat Seimo ir Vyriausybės dėmesio nesulaukė. O juk profesionali žvalgyba tokioje geopolitinėje erdvėje, kaip Lietuvos, šaliai yra reikalinga lygiai taip pat kaip ir kovinga kariuomenė.

Ar pulkininkui D. Jauniškiui pavyks VSD sugrąžinti valstybės slaptosios tarnybos formą, įgūdžius ir garbę? Ar pavyks VSD atsikratyti žeminančios ir žudančios politikų patarnautojos rolės? Galbūt optimizmo teikia prezidentės patarėjos teiginys, kad D. Grybauskaitė iš D. Jauniškio tikisi „mažiau pasyvaus stebėjimo ir daugiau aktyvumo“?

Nebeklauskime, kas mūsų slaptąją tarnybą įstūmė į tokią apgailėtiną padėtį, kai VSD jau tėra įgalus tik stebėti, bet ne veikti. Klauskime kitaip: ar tam pakeisti užtenka  geros biografijos specialių pajėgų pulkininko? Kad ir kokios būtų D. Jauniškio kvalifikacijos, vien jo pastangų neužteks.

VSD būklė tokia apverktina, kad net baisu apie tai kalbėti. Profesionalai išvaikyti. Karininkai menkai apmokami net Lietuvos masteliais vertinant. Žvalgybininkai iš savo karčios patirties jau žino, kad geriau sėdėti tyliai, nes tie, kurie kovėsi už valstybę, buvo apšaukti niekšais valstybininkais ir išvyti.

Tam, kad slaptoji tarnyba taptų Lietuvos akimis ir ausimis, prireiks ne tik D. Jauniškio energijos, bet ir gerokai didesnio finansavimo, o svarbiausia – visų partijų ir politikų, įskaitant prezidentės, įsipareigojimo nekišti nagų prie VSD. Slaptoji tarnyba turi dirbti valstybei ir gaudyti V. Putino šnipus, o ne tenkinti laikinų valstybės valdytojų smulkaus asmeninio šnipinėjimo užgaidas.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.