Nuomonės

2015.04.06 09:11

Raimonda Agnė Medeišienė. Pavasaris!

2015.04.06 09:11

Šią gražią pavasario dieną norisi kalbėti apie kūrybiškumo sprogimą. Gamta signalizuoja, kad kūrybiškumo proveržis vyktų ir įvyktų dabar.

Šią gražią pavasario dieną norisi kalbėti apie kūrybiškumo sprogimą. Gamta signalizuoja, kad kūrybiškumo proveržis vyktų ir įvyktų dabar.

Pavasaris, nors ir su į neviltį varančiais sniego pasirodymais, visgi ateina. Jei gebame save atjungti nuo miesto garsų, girdime džiugius paukščių balsus. Jei leidžiame sau prabangą pasivaikščioti parkuose ar miškeliuose, jaučiame lengvą oro gaivumą.

Vilnelės upėje spurda spalvingos ir aktyvios antys. Žibutės paskirai mėlynuoja miškeliuose. Prie prekybos centrų jos proporciškai supakuotos, įkainotos ir paruoštos džiuginti mus mūsų namų erdvėse.

Šis laikas – puikus visiems: ir kūrybininkams, gaunantiems vis daugiau įkvėpimo iš vibruojančios aplinkos, ir žmonėms, galintiems techniškai bei finansiškai padėti įgyvendinti puikias idėjas, ir tiems, kuriuos matomos kūrybiškumo apraiškos įkvepia kasdieniam gyvenimui.

Ta proga noriu priminti, kaip generuojamos idėjos. Vienas pirmųjų šiuos žingsnius aprašė James Webb Young. Jis paslaptingą idėjų generavimo procesą suskirstė į penkis žingsnius.

Pirmasis žingsnis – susirinkti „žalius“, neapdorotus duomenis. Jie gali būti specifiniai, t. y. tiesiogiai susiję su konkrečia sritimi, ir bendrieji. Specifinei kategorijai būdingą informaciją nesunku susirinkti, išėjus į gatvę ir stebint žmones. Bendrieji duomenys – tai viso gyvenimo įdirbis, įvairiausia sukaupta informacija. Žinant, kad „idėja yra naujas senų elementų derinys“, akivaizdu – kuo daugiau jau egzistuojančių elementų kuriantis žmogus žino, tuo platesnės jo galimybes, kuriant naujus darinius.

Antrasis žingsnis – apdoroti surinktas žinias galvoje. Tai panašu į virškinimo procesą. Surinktos žinios virsta didžiuliu „švedišku stalu“, o idėją generuojantis žmogus degustuoja, kaip vienas patiekalas dera su kitu, arba atvirkščiai – kaip katastrofiškai jie nedera tarpusavyje. Kartais šis etapas atrodo beviltiškas, nes tik, kai pasiekiama riba „daugiau nebegaliu“, prasideda trečiasis žingsnis – inkubacinis periodas.

Tai – dar vienas apgaulingas etapas, kai atrodo, kad niekas nevyksta, ir sunku apibrėžti, kiek tas trunka, ir to paspartinti nelabai gali, nebent griežtai sau pasakai – turiu tam savaitę. Kartais tai padeda. Aplinkiniams atrodo, kad nieko nedarai. Sąmoningai – tikrai ne, tačiau šiuo etapu darbuojasi pasąmonė. O ji tokia galinga, kad vienu metu gali „apdoroti“ ne vieną idėją.

Gerokai pavargus pasiekiamas ketvirtasis žingsnis – idėjos gimimas, kai staiga suvokiame: „yra!“. Tai – staigus, žaibiškas etapas. Jis ištinka netikėtai: paryčiais, pusiau sapne, duše ar vedžiojant šunį. Dėl to kūrybininkams praverčia su savimi turima užrašinė. Viena mano draugė pusmetį sąmoningai eksperimentavo, fiksuodama idėjas tik prabudusi. Sakė – tas laikotarpis buvęs kaip reta kūrybingas bei produktyvus.

Galiausiai lieka penktasis žingsnis – praktinis idėjos įgyvendinimas. Gali pasirodyti, jog tai – jau tik techninis darbas. Taip nėra. Įgyvendinimo etape dažnai gimsta naujos mintys, padedančios tobulinti idėją.

Ši schema, J. W. Young aprašyta dar 1965 m., universali įvairių sričių kūrėjams. Ji padeda prognozuoti ir lavinti kūrimo procesą. Taip pat padeda žmonėms iš kito – racionalaus ir pamatuojamo – pasaulio suprasti, kaip šis procesas vyksta. Galimos įvairios interpretacijos, su kuria idėjų generavimo faze siejasi dabartinis metų laikas.

Pavasario laukimas, kai jis jau štai tuoj tuoj pasirodys, man asocijuojasi su artėjimu prie „Eureka“ momento. Po priverstinės ilgokos rudens bei žiemos pauzės surinkta „žalia“ medžiaga jau kurį laiką buvo apdorojama. Pavasarinis atsigavimo pažadas gali atnešti puikių produktų kūrybininkams ir padedantiems šias idėjas įgyvendinti.

Galbūt žmonės, iki šiol nelaikę savęs kūrybininkais, supras, kad jų galvos funkcionuoja taip pat kūrybingai, kad jie apdovanoti galingais gebėjimais, ir jie gali sutverti nuostabių dalykų. Pozityvus gamtos pažadas – ir vėl gyvensime, ir net daugiau šypsosimės. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.