Nuomonės

2015.03.12 13:32

Ramūnas Terleckas. Pakeliui į teisingesnę visuomenę

2015.03.12 13:32

Prezidentas Barackas Obama savo kalboje, pasakytoje JAV minint 50-ąsias Kruvinojo sekmadienio metines, pareiškė, kad nuo 1965 metų, kai Alabamos valstijos kariai ir vietos pareigūnai panaudojo ašarines dujas ir lazdas prieš 600 taikių afroamerikiečių, protestavusių dėl teisės balsuoti, Jungtinės Amerikos Valstijos smarkiai pajudėjo į priekį.

Prezidentas Barackas Obama savo kalboje, pasakytoje JAV minint 50-ąsias Kruvinojo sekmadienio metines, pareiškė, kad nuo 1965 metų, kai Alabamos valstijos kariai ir vietos pareigūnai panaudojo ašarines dujas ir lazdas prieš 600 taikių afroamerikiečių, protestavusių dėl teisės balsuoti, Jungtinės Amerikos Valstijos smarkiai pajudėjo į priekį.

Kruvinojo sekmadienio baisybės pažadino pilietinių teisių šalininkus, ir tų metų rugpjūtį buvo priimtas Balsavimo teisių aktas, uždraudęs rasinę diskriminaciją per balsavimą. Prezidentas B. Obama taip pat pabrėžė, kad Amerika po beveik pustrečio šimto metų nepriklausomybės yra dar tik pakeliui geresnės ir teisingesnės visuomenės link.

Šiuos žodžius prisiminiau Lietuvai minint 25-ąsias nepriklausomybės atkūrimo metines. 25-eri, palyginti su beveik pustrečio šimto, atrodo labai nedaug. Vis dėlto atsigręžus atgal reikia tik pasidžiaugti, kaip greitai žingsniuojame. Be abejo, norėčiau, kad tie žingsniai būtų dar platesni: socialinė atskirtis, korupcija, pyktis, merkantilizmas ir pavydas niekur nedingo. Bet judame greitai, todėl tikslui pasiekti – geresnei bei teisingesnei visuomenei sukurti – galbūt ir neprireiks kelių šimtų metų. Tik pasvajoju, kur būtume, jei šiemet minėtume 97-ąsias nepriklausomybės metines ir nereikėtų švęsti nepriklausomybės atkūrimo. Per nacistinės Vokietijos ir pusę amžiaus trukusią sovietų okupaciją netekome pačių aktyviausių ir kūrybiškiausių savo valstybės piliečių. Ketvirtį amžiaus esame laisvi. Už tai šiandien turėtume padėkoti pokario partizanams, sovietmečio rezistentams, Kovo 11-osios Akto signatarams ir Sausio 13-osios aukoms, apgynusioms laisvę. Ir visoms kunigo Juliaus Sasnausko vadinamoms „babuškoms“, kurios pusę amžiaus savo vaikams ir anūkams skiepijo tikėjimą bei vertybes, kai „inteligentija“ arba šlovino okupacinį režimą, arba tik kišenėje jam rodė špygą.

Laisvę kiekvienas matuoja savo matu. Antai Jurga Tvaskienė „Lietuvos žiniose“ su šypsena tikina, kad net galimybė valgyti, ką noriu ir kada noriu, irgi yra laisvės pranašumas. Man sunku jaunesniems kolegoms paaiškinti, jog prieš tris dešimtmečius Grigiškėse gaminamas popierius labiau priminė švitrinį nei tualetinį, bet buvo baisus deficitas. Žinoma, tai tik buities detalės, tačiau ir čia nukeliavome toli. Laisvė sakyti, ką galvoji, klausytis ar skaityti, ką nori, laisvai keliauti, pažinti, ginčytis, tikėti ar netikėti šiandien yra savaime suprantami dalykai, o dar prieš ketvirtį amžiaus apie tai tik svajojome. Net tie, kurie lig šiol neišmoko lietuviškai ir bamba, kad „anais laikais“ buvo geriau, šiandien iki apakimo gali netrukdomi žiūrėti Maskvos propagandinius televizijų kanalus, nes tai jiems leidžia Lietuvos laisvė ir laisva visuomenė.

Kovo 11-osios rytą drauge su Pavilnio bendruomene kėlėme trispalves ir giedojome himną. Niekas nevertė žmonių anksti keltis, siūti trispalvių, kelias dienas tartis, kaip turėtų atrodyti renginys, nes visi rinkosi švęsti. Vis pagalvoju, ką galėtume ir turėtume daryti, kad ir po dešimtmečio ar šimtmečių lietuviai rinktųsi švęsti savo laisvės. Auginame du sūnus, todėl suprantu žmones, randančius šimtus priežasčių, kodėl neverta atkurti šauktinių kariuomenės. Tačiau jei ateis barbarai, jie neklaus nei išsilavinimo, nei to, ar tu turi banko paskolų, nei kiek vaikų augini. Barbarus gali sulaikyti tik baimė, kad jiems bus pasipriešinta, ir todėl ateiti neverta. Paprasta tiesa sako: jei nori taikos, ruoškis karui.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.