Naujienų srautas

Nuomonės2019.03.30 08:00

Mykolas Drunga. Trumpui bėda ne tik su Rusija

Mykolas Drunga, LRT.lt 2019.03.30 08:00

„Demokratai – pasiduokite“, – rašo amerikiečių kairiųjų liberalų žurnale „New Republic“ jo bendradarbis Alexas Shephardas. Kodėl? Ogi todėl, kad „tyrimas dėl Rusijos baigtas“.

„Beveik dvejus metus, – tęsia jis, – demokratai desperatiškai vylėsi, kad specialusis prokuroras Robertas Muelleris atjos ant balto žirgo ir išvaduos šalį iš prašvinkusio Donaldo Trumpo prezidentavimo.

Tačiau po to, kai R. Muelleris teisingumo ministerijai pateikė savo galutinę ataskaitą, pasidarė aiškus bent vienas dalykas: tyrimas Rusijos klausimu šiam prezidentui  mirtinos grėsmės nebesudaro. D. Trumpo ateitis atsidūrė susiskaldžiusio, labai partiško, beveik jokiu klausimu nesutariančio Kongreso rankose.

Todėl nusivylusiems demokratams gali kilti pagunda ir toliau kovoti su D. Trumpo vyriausybe dėl jo kampanijos metu užmegztų ryšių su Rusija ir dėl klausimo, ar jis trukdė teisėtam tyrimui.

Demokratai tikriausiai padidins spaudimą vyriausiajam prokurorui Williamui Barrui, kad tas viešumai pateiktų ne tik R. Muellerio ataskaitą ištisai, bet ir visus ją grindžiančius dokumentus.  

Anot svetainės „Politico“, Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas, demokratas Adamas Schiffas kovo 24 d. teigė, jog daug duomenų rodo, kad prezidento D. Trumpo rinkimų komanda 2016 „veikė išvien su Kremliumi“, nors specialusis prokuroras Robertas Muelleris ir negali absoliučiai įtikinamai įrodyti, kad tarp D. Trumpo komandos ir Kremliaus užsimezgė  nusikalstamas sąmokslas.

„Atėjo laikas demokratams mesti savo „užsiciklinimą“ ties Rusija“, - rašo  Alexas Shepardas. „Pratęsti šį tyrimą būtų didelė politinė klaida, nes nukreiptų dėmesį nuo aktualesnių ir politiškai reikšmingesnių prezidento ir jo aplinkos veiklos tyrimų.

Prisiminkime, kodėl R. Muellerio tyrimas tapo demokratams toks svarbus. Iš dalies, žinoma, dėl to, kad jis atrodė toks nepartiškas: čia darbavosi į vatą dalykų nevyniojantis, visą amžių respublikonams  priklausęs pareigūnas, kurį turėjo gerbti ir bailiausi šios D. Trumpui padlaižiaujančios partijos nariai. 

O R. Muellerio komandos narių, iš kurių retai kada nutekėdavo informacija, diskretiškumas  tik skatindavo nežabotas spekuliacijas apie tai, ką jie sužinojo, bet spauda ir visuomenė nežinojo.

Tačiau labiausiai R. Muellerio tyrimas žavėjo demokratus dėl to, kad jiems per pirmuosius dvejus D. Trumpo prezidentavimo metus Vašingtone neturint jokios valdžios, specialusis prokuroras Muelleris buvo vienintelis D. Trumpą tiriantis asmuo.

Atsižvelgiant į R. Muellerio tyrimo sukeltus lūkesčius, kuriuos padidino iš dalies neatsakinga žiniasklaida, bet ir žemesniųjų pareigūnų apkaltinimai, prie kurių tyrimas visą laiką vedė, suprantama, kad demokratai nusivylę, jog tyrimas neprivedė prie stipresnių rezultatų.

Vis dėlto tyrimo pabaiga suteikia progą atsisukti veidu į rimtesnius kaltinimus, kuriuos galima ir reikia pateikti D. Trumpui.

Jo prezidentavimą subjaurojo korupcija, kartais pasireiškusi viešai prezidento privačiame klube. Jo neskaidrūs privatūs verslai užsitraukė kaltinimų apgavyste ir pinigų plovimu.  Jo vaikai beatodairiškai turtėja iš jo prezidentavimo, o jo žentui buvo paslaptingai suteiktas aukšto lygio saugumo patvirtinimas, nors paties žento pateikta paraiška tam buvo atmesta.

Prieš D. Trumpą pateikti tikėtini lytinio priekabiavimo ir užpuolimo kaltinimai – ir vis dar nesame matę jo mokesčių deklaracijų!

Per 2018 m. rinkimus demokratai atsiėmė Atstovų Rūmų kontrolę, susitelkdami į sveikatos apsaugos klausimus, o ne į D. Trumpo planus Maskvoje pastatyti savo verslo bokštą.

2020 m. amerikiečiai vėl rinks prezidentą, ir čia kol kas pirmaujantys demokratų pretendentai pirmenybę teikia klimato kaitai ir pajamų nelygybei, o ne tam, kas iš tiesų įvyko 2016 m. prezidento sūnaus susitikime su grupele rusų.

Kai demokratų pretendentų dėmesys tikrai krypsta į prezidentą, tai tik į jo akivaizdžią korupciją bei jo palankumą autoritariniams vadovams skersai išilgai pasaulio.

D. Trumpas gali skelbti, kad R. Muelleris jį išteisino, nors ir tai nėra visiškai teisinga. Tiksliau būtų sakyti, kad specialusis prokuroras nenustatė duomenų D. Trumpą apkaltinti sąmokslu.

Tačiau tikriausiai prezidentas nėra ir nebus paskelbtas nekaltu daugeliu kitų atžvilgių.

„Tad kai demokratai sutelks dėmesį tik į visiškai aiškius D. Trumpo nusižengimus, jie galės įvykdyti tai, ko jie tikėjosi, kad padarys R. Muelleris – prezidentą D. Trumpą parklupdyti“, - daro išvadą žurnale „New Republic“ publicistas  Alexas Shephardas.

Užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą