Nuomonės

2019.03.26 11:40

Andrius Baranauskas. Skiepai: darbo bus mums visiems

LRT.lt 2019.03.26 11:40

Žinote, visada bus žmonių, kurie kovos su skiepais.

Dalis bus nuoširdžiai įtikėję, kad skiepai sukelia autizmą (ne, nesukelia). Kiti išpažįsta teoriją, kad skiepai yra dalis vyriausybės sąmokslo sterilizuoti žmones – neklauskite, kokiu tikslu ir kodėl.

Treti nuoširdžiai stengiasi gyventi kuo sveikiau – vartoti organišką maistą, gyventi kuo arčiau gamtos ir apskritai grįžti arčiau savo šaknų bei senolių gyvenimo būdo. Bėda, kad į tą senolių gyvenimo būdą įėjo ir nuolatinės laidotuvės – štai XIX a. Vokietijoje, tikrai ne paskutinėje to meto Europos valstybėje, mirdavo kas antras vaikas. Ir taip ligos, nuo kurių šiandien galima pasiskiepyti, buvo tarp dažniausių mirties priežasčių.

Dar yra žmonių, kuriems skiepai – farmacijos pramonės sąmokslas siekiant išlupti iš gyventojų kuo daugiau pinigų. Tiesa, kad verslas iš jų uždirba; bet iš jūsų kelnių irgi kažkas uždirbo, o mes juk nekaltiname siuvėjų pasauliniu sąmokslu, ar ne? Juo labiau, kad gaminti vaistus žmonėms, visam gyvenimui patyrusiems ligų komplikacijas, apsimoka daug labiau, nei juos skiepyti.

Visi šie žmonės niekur nedings. Visada bus tikinčių menama skiepų žala, ateiviais iš kosmoso, ekstrasensais, būrėjomis, 5G žala, plokščios Žemės teorija – beje, net viduramžiais tokie laikyti beviltiškais tamsuoliais, o kaimo klebonai faktą, kad Žemė apvali, pamoksluose naudojo kaip akivaizdų, kiekvienam žinomą faktą.

Lygiai kaip bus neabejojančių sionizmo sąmokslu, tuo, kad amerikiečiai nebuvo išsilaipinę Mėnulyje, kaip ir tuo, kad naciai ten buvo išsilaipinę ir galbūt įkūrė slaptą bazę. Taip, žmonės tiki keisčiausiais dalykais – net tuo, kad ne jie patys, o politikai gali pagerinti mūsų gyvenimą. Ką gi, jų teisė.

Mūsų protas taip jau sutvertas, kad negali pakęsti netvarkos. Pažvelkite giedrą naktį į dangų: ten begalė žvaigždžių, visiškai atsitiktiniu būdu išbarstytų erdvėje. Kai kurios ryškios, kitos vos matomos; vienos arčiau, kitos toliau.

Tarp jų – visiškai nieko bendro, bet mes vis tiek sujungiame visus šviesulius į žvaigždynus ir matome Grįžulo Ratus, Oriono juostą ar Liūtą. Nes taip ramiau, saugiau, taip lengviau orientuojamės ir atpažįstame dangaus kūnus. Ir dar kartą – negalime pakęsti chaoso. Jei turite vaikų, užeikite į jų kambarį – suprasite, apie ką kalbu.

Šis instinktyvus proto pasipriešinimas chaosui ir bandymas sudėlioti viską į lentynėles kartais ir apgauna. Išgirdę vieną ar kelis faktus, mes bandome sujungti juos į vientisą istoriją. Taip mūsų galvose gimsta žvaigždynai – arba sąmokslo teorijos, dalį jų jau minėjau.

O tada jos pradeda gyventi savo gyvenimą – ir viskas, nieko nebegali padaryti. Caro slaptosios policijos – Ochrankos – sukurpti „Siono išminčių protokolai“ vis dar cituojami antisemitų, ir istorija mums parodė, kaip stipriai tokios idėjos gali užtemdyti protus.

Su skiepais yra panašiai. Kažkas kažką girdėjo, kažkur skaitė, diskutavo kažkokioje „Facebook“ grupėje; viskas, keli faktai susivijo į tvirtą mazgą, kurį vargu ar pavyks išnarplioti. O socialinių tinklų epochoje tokių žmonių vis daugiau – ir jie juk nežino, kad kitoje ekrano pusėje yra ne medikas, visą gyvenimą praleidęs vaikų ligoninėje, o mokyklos nebaigęs nemokša su pora alaus skardinių. Tekstas ekrane ir vienu, ir kitu atveju vienodas, tik nemokša dar ir kalba paprasčiau, be visų tų mokslinių terminų – o gydytojas pokalbiui tiesiog neturi laiko.

O kai tikinčių skiepų žala atsiranda kritinė masė, ima veikti rinkos ekonomika. Jei yra paklausa – bus ir pasiūla. Atsiranda dar daugiau dėmesio – ir juos ima girdėti politikai.

Ne visi, žinoma, bet tikrai atsiranda tokių, kurie dėl kelių papildomų balsų atsisveikins su sveiku protu. Juk rinkėjų balsai politikams yra tas pats, kas verslui – pinigai, o šie, žinia, nekvepia.

Štai ir girdime apie abortuotų vaikų ir beždžionių liekanas skiepuose. Štai ir vyksta diskusijos ten, kur jų apskritai neturėtų būti: Lietuvoje – tymų protrūkis, kokio nebuvo dešimtmečius, per porą kovo dienų medikai registravo daugiau atvejų nei per visus praėjusius metus. Nes nesiskiepijanti mažuma tapo pakankamai didele, kad virusas galėtų plisti.

Tai čia mūsų visų pareiga yra prisiminti tikruosius visuomenės interesus.

Politikai turi žinoti, kad galima žvejoti balsus skiepų priešininkų kūdroje, tačiau šalia yra didžiulis visuomenės, pasiryžusios skiepytis, vandenynas. Ir būtent politikų pareiga yra užtikrinti, kad ta visuomenė būtų saugi; ar tai darysite švietimu, ar sankcijomis, yra jau mažiau svarbus klausimas.

Lygiai taip pat daugiau atsakomybės turėtų prisiimti šios srities ekspertai. Šventa vieta tuščia nebūna – todėl jei tyli ekspertai, už juos kalba apsišaukėliai. Taip, švietimas yra svarbus dalykas: kuo jo daugiau, tuo absurdiškų sąmokslo teorijų bus mažiau.

Žiniasklaida taip pat turi kritiškai žiūrėti į šaltinius, kuriuos kviečia pokalbio. Taip, reikia atspindėti visas puses; ne, šarlatano nuomonė nėra tokia pat vertinga kaip patyrusio specialisto.

Galiausiai mes visi turime prisiminti, kad galvą ant pečių ne šiaip nešiojame. Kritiškiau klausykimės to, ką mums sako, tikrinkime šaltinius – ir mus apgauti bus daug sunkiau.

Darbo bus mums visiems, užtat gyvensime ir sveikiau, ir saugiau.

Andrius Baranauskas yra komunikacijos specialistas. Autorių galite sekti feisbuke.