Nuomonės

2015.02.04 10:59

Ramūnas Terleckas. Močiutė Uršulė šviesesnė už ministrę

2015.02.04 10:59

Šviesaus atminimo mano močiutė Uršulė, eidama mišių į Šv. Petro ir Povilo bažnyčią sostinėje, visada pasirūpindavo, kad mažoje piniginėje būtų smulkių kapeikų, kurias dalydavo šventoriuje susirinkusiems elgetoms.

Šviesaus atminimo mano močiutė Uršulė, eidama mišių į Šv. Petro ir Povilo bažnyčią sostinėje, visada pasirūpindavo, kad mažoje piniginėje būtų smulkių kapeikų, kurias dalydavo šventoriuje susirinkusiems elgetoms.

Kiek prisimenu, ji negaudavo jokių pajamų iš sovietų okupacinio režimo, bet kelis rublius vis susitaupydavo šen bei ten padirbėdama. Spėju, kad didžiąją dalį pajamų išdalydavo.

Man prie bažnyčios durų suklupusios moterys ir vyrai kėlė baimę: negirdėjau jų lietuviškai dėkojant, o nešvarūs drabužiai ir pajuodavusios rankos, kurios godžiai suspaudavo į delną įkritusį pinigėlį, žadino vaikišką pasišlykštėjimą.

Močiutė man vis aiškindavo, kad duoti yra daug lengviau negu imti, o į mano pastabas, esą nuo elgetų nedvelkia nei dievotumu, nei nuoširdumu, atitardavo, jog į sielą tiems žmonėms nepažvelgsim, nesužinosim jų likimų, todėl nepavydėkim, net jei šie ir po keliasdešimt rublių kasdien surenka.

Anot jos, kiekvienam Dievulis atseikės pagal darbus, tačiau dalytis su varguoliu privalu, kaipgi atskirsi, kuris vargsta, o kuris tik apsimeta. Tuos žodžius prisiminiau skaitydamas straipsnį „Lietuvos žiniose“ apie tai, kad vasario 16 dieną Romos Šv. Petro aikštėje duris atvers kirpykla benamiams. Jau kurį laiką popiežiaus Pranciškaus iniciatyva po vienos garsiausių pasaulio aikščių kolonada šie žmonės gali naudotis dušais ir voniomis, o dabar savo paslaugas jiems pasiūlys kirpėjai bei barzdaskučiai. Žirkles, skustuvus ir kitą reikalingą įrangą būsimai įstaigai aukojo geradariai. „Popiežiaus kirpykla“ yra naujausia Vatikano elemozinarijaus, kitaip – išmaldos dalytojo, tarnybos iniciatyva.

Jai vadovauja lenkų arkivyskupas Konradas Krajewskis. „Svarbiausias dalykas, kurio siekiame, yra suteikti žmogui orumo, – aiškina K. Krajewskis. – Žmogų, kuris neturi galimybės nusiprausti, visuomenė tiesiog atstumia. Visi žinome, kad benamis negali užeiti į barą ar restoraną ir paprašyti ten nusiprausti – jam tokios paslaugos niekas nesuteiks.“

Panaši problema, anot arkivyskupo, benamiams kyla ir bandant užeiti į kirpyklas – iš baimės, kad jie gali užkrėsti kitus klientus įvairiomis ligomis. „Popiežiaus kirpykla“ bus atidaryta pirmadieniais – tą dieną Italijos kirpyklos tradiciškai nedirba, todėl savanoriai kirpėjai galės paaukoti savo laisvadienį ir prisidėti prie šios iniciatyvos. Italijos dienraščio „La Stampa“ teigimu, norinčiųjų pagelbėti netrūksta.

Kai skaičiau šią informaciją, prieš akis iškilo ne tik mylimos močiutės veidas ir jos pamokymai. Vis negaliu atsistebėti, kaip socialinės apsaugos ir darbo ministrė gali lengva ranka palaiminti milijoninių Europos Sąjungos lėšų „įsisavinimą“ ministerijos klerkams, užuot pabandžiusi padėti žmogui išlaikyti orumą. Galbūt ne ta ministerija, galbūt ne ta ministrė...

Neabejoju, jei būtų noro, rastume vietos ir rėmėjų, kad popiežiaus iniciatyva būtų įgyvendinta ir Lietuvoje. Deja, šioje dėlionėje nei socialinės apsaugos ir darbo, nei švietimo ir mokslo, nei kultūros ministrų „abrozdėliai“ nespindi noru padėti, užjausti, suprasti. Tiesą sakant, neįsivaizduoju, kad bent prie vienos iš tų ministerijų atsirastų dušas, kirpykla benamiams. Ką jau kalbėti apie kandidatų į miestų vadovus vizijas, kuriose elgetoms tiesiog nėra vietos. Iš pirmo žvilgsnio negalima lyginti Katalikų bažnyčios su pasaulietiška valdžia. Vis dėlto nederėtų pamiršti, kad popiežius yra ir vienos iš mažiausių pasaulio valstybių – Vatikano – galva. Popiežius Pranciškus išdrįso kovoti dėl žmogaus orumo ir keisti Vatikano veidą. Kodėl Lietuva negalėtų sekti jo pavyzdžiu?

Komentaras skambėjo LRT Radijo eteryje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt