Nuomonės

2019.03.23 18:00

Mykolas Drunga. „Pustos Putinas“

LRT.lt2019.03.23 18:00

Šįkart ir vėl vienos aiškiai dominuojančios temos užsienio spaudos puslapiuose neradau. Tiesa, savo apžvalgose kol kas mažiau rašiau apie Vengriją, kuri pastarąją savaitę sulaukė daug komentarų dėl to, kad Europos Parlamente narių skaičiumi pirmaujanti Europos liaudies partija įšaldė Vengrijos premjero Viktoro Orbano partijos „Fidesz“ narystę.

Nemažai laikraščių tuo džiaugėsi: „Pagaliau Europos krikščionys demokratai nešvariam savo žaidėjui parodė raudoną kortą, – rašė dienraštis „Neue Osnabrücker“, – juk visai teisinga, kad Europos liaudies partijos frakcija Europos Parlamente įšaldė Vengrijos premjero partijos „Fidesz“ narystę.

Vis dėlto krikščionys demokratai pajudėjo, tik vėlai, išties per vėlai. Juk per ilgai krikščionių demokratų partijų šeima, ypač bavariškoji CSU (krikščionių socialinė sąjunga), tik žiūrėjo, kaip V. Orbanas (su pravarde „Pustos Putinas“) savo šaliai primetė autoritarinį valdymą, kaip uždėjo antrankius teisingumui ir spaudai, kaip silpnino opoziciją ir atvirai palaikė antisemitizmą.

Su krikščionių demokratų vertybėmis tai seniai neturi nieko bendra. Gaila, kad Europos krikščionys demokratai nedrįso V. Orbaną ir jo partiją tiesiog  išspirti lauk“, – nusivylęs rašė Osnabriuko laikraštis.

„Šio suspendavimo jau seniai reikėjo imtis, – pritarė Stokholmo dienraštis „Dagens Nyheter“, – nes V. Orbanas, kaip galima manyti, yra Europos pats pavojingiausias politikas. Tai oportunistas, kuris piktnaudžiauja savo valdžia tam, kad Vengrijoje sistemingai sunaikintų liberaliąją demokratiją“.

Iš esmės panašiai, tik trupučiuką kitaip tą žingsnį įvertino Ciuricho dienraštis „Tages-Anzeiger“. Anot jo, „valdančiosios V. Orbano partijos „Fidesz“ narystės Europos liaudies partijoje suspendavimas yra gana gudrus kompromisas, nes V. Orbanas lieka susaistytas ir stebimas.

Tai gudru, nes Europoje, deja, beveik kiekviena šalis turi savo Orbaną. Štai Europos socialdemokratai turi aštrią problemą su kolegomis Rumunijoje, kurie Bukarešte kraunasi turtus ir panašiai kaip Orbanas Vengrijoje imasi ardyti teisinę valstybę.

Čia nedaug padeda atsiribojimas nuo tokių veikėjų ir tiltų su jais griovimas – greičiau atvirkščiai“, – rašė Šveicarijos laikraštis.

Visiškai priešingą nuomonę išsakė Portugalijos sostinės dienraštis „Publico“. Jo požiūriu, „partiją „Fidesz“ tik suspenduoti – tai bailių darbas. Reikėjo ją tiesiog pašalinti, išmesti – tuo būtų V. Orbanui parodytas aiškus ženklas.

O dabar  „Fidesz“ atstovai Europos Parlamente ir toliau sėdės Europos liaudies partijos vietose tarp pilietiškų konservatorių, kurie per Europos Parlamento rinkimus negalės ganėtinai aiškiai nuo „Fidesz“ atsiriboti“, – pastebėjo Lisabonos laikraštis.

Varšuvos dienraštis „Rzeczpospolita“ irgi pažymėjo, kad „Orbano partiją „Fidesz“ Europos liaudies partija tik suspendavo, o ne išmetė. Ir nors liaudies partijos pirmininkas Manfredas Weberis kasdien pabrėžia savo ištikimybę europietiškoms vertybėms, jam nebūtų smagu netekti Orbano partijos balsų balsų rungtynėse į Europos Komisijos vadovus“, – rašė Lenkijos sostinės dienraštis.

Anot Diuseldorfo laikraščio „Rheinische Post“, „gerokai per ilgai Europos liaudies partija nieko nedarydama tik žiūrėjo į V. Orbano siautėjimą. Aktyvaus veiksmo ji ėmėsi tik tada, kai jis inicijavo šlykščią purvais drabstymo kampaniją prieš Europos Komisijos prezidentą J.-C. Junckerį.

Tačiau V. Orbaną išmesti reikėjo jau daug anksčiau. Ir būtent todėl, kad jis jau kelerius metus iš eilės silpnina demokratiją Vengrijoje, kad naudoja Europos Sąjungos paramą tam, jog praturtintų savo klaną, ir kad užsiima žmonių siundymu prieš imigrantus ir žydus“, – skundėsi prie Reino leidžiamas vietos dienraštis.

Nacionalinis Vokietijos dienraštis „Frankfurter Allgemeine“ teigė, jog „atsiribodama nuo Vengrijos valdančiosios partijos „Fidesz“, Europos liaudies partija rinkimų aritmetikos požiūriu sau nepadėjo. Kadangi partijai „Fidesz“ prognozuojami geri rezultatai per gegužės rinkimus į Europos Parlamentą, Europos liaudies partija po jų išeis susilpnėjusi.

Tačiau tam, kad išlaikytų savo patikimumą, europiečiai krikščionys demokratai ir neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik bent laikinai ištremti partiją „Fidesz“ iš savo gretų. Juk vengrai savo „partijos draugus“ jau daugelį metų erzino demokratiją ardančiais įstatymais ir paskutiniu metu neapsakoma kampanija prieš J.-C. Junckerį ir G. Sorošą.

Dabar Europos liaudies partija savo „nepatogaus vaiko“ atsisakė“, – rašė Frankfurto dešiniųjų liberalų laikraštis.

Bet vietinio dienraščio „Rhein-Neckar-Zeitung“ požiūriu, „jeigu Budapešto autokratas tam nepritars, tai nei Europos liaudies partijos vadovas Manfredas Weberis, nei joks kitas politikas nebus patvirtintas Europos Komisijos prezidentu.

Net jei laikinas atsiribojimas gali būti priimtinas kompromisas, tai jokiu būdu neišsprendžia tikrosios problemos: kraštą abipus Dunojaus valdo partija, kuri siekia teisinę valstybę panaikinti. Šią problemą gali išspręsti tik patys vengrai“.

Užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt