Nuomonės

2015.01.29 10:42

Rimvydas Valatka. Seimo narių ir ministrų nusišnekėjimai

2015.01.29 10:42

Seniau kaime, kai kaimynas politikuojant sušnekėdavo nei šį, nei tą, žemaičiai tik nepiktai pasakydavo: „Mosiet anam vėns šriūbs atsėsoka.“ 

Seniau kaime, kai kaimynas politikuojant sušnekėdavo nei šį, nei tą, žemaičiai tik nepiktai pasakydavo: „Mosiet anam vėns šriūbs atsėsoka.“ 

Sunku pasakyti, ar žemaičiai su tokia atlaidžia ironija dar politikuoja. Bet išgirdus, kad kolekcinius automobilius už pusantro milijono eurų pardavęs Seimo narys S. Brundza siūlo įstatymo projektą, pagal kurį Seimo nariai galėtų laikinai atsisakyti ar susimažinti algą, jei turi per daug pinigų, pirmoji mintis tokia ir kyla: kiek varžtelių bus atsisukę?

Negi tam, kad vienas Seimo narys nori atsikratyti algos, reikia visai valstybei skirto įstatymo? Užtektų paprašyti, kad Seimo buhalterija S. Brundzos algą pervestų, pavyzdžiui, „Caritas“, kuri tą mėnesį pamaitintų daugiau vargstančių.

Bet vis tiek gali būti toks atvejis, kai Seimo narys parduoda daug brangių mašinyčių ir jam norisi išlėkti mėnesį kitą prie šiltų jūrų, „asmeninei išvykai“, kaip siūlo S. Brundza, į Seimą patekęs su Garliavos rėksnių partija, bet, vos tik gavo mandatą, perbėgęs pas R. Paksą.

Tai čia dar lengviau: jei jau raškažius užpakalį taip drasko, kad Seime nebeįmanoma nusėdėti, kokio velnio apskritai ten trinti kelnes imituojant politinį darbą projektais apie algos laikiną susimažinimą? Dedi ant stalo mandatą – ir pirmyn į Ispaniją.

Kokia mums, rinkėjams, nauda iš Seimo nario, kuris nei algos ima, nei dirba? Ir arkliui aišku, kad iš tokio Seimo nario, kuriam labiau nei valstybė rūpi asmeninės išvykos, kaip iš žilo ožio pieno. Tai gal geriau jau tokį pakeičia kitas? Taip, kaip pats S. Brundza pakeitė asmeninėje išvykoje ištirpusią N. Venckienę.

Vaizdžiai kalbant, S. Brundza ne šiaip nusišnekėjo – Seimo narys savo nusišnekėjimą nori įtvirtinti Lietuvos Respublikos įstatymu.

Šiuo projektu „tvarkietis“ S. Brundza pranoko net tokias nusišnekėjimų karalienes, kaip liberalė D. Teišerskytė, kuri yra pasiskelbusi nacionaline vertybe, ar socialdemokratė I. Vėsaitė, kuri, iš „Norfos“ kasininkės išgirdusi apie krautuvėlės uždarymą, nubėgo į televiziją ir paskelbė, kad bankrutuoja visas milžiniškas „Norfos“ prekybos tinklas.

Jei tikėtume sąmokslo teorijomis, galėtume teigti, kad Seimo narių ar ministrų nusišnekėjimus jiems kažkaip pakiša Rytų šalių žvalgybos – kad pribaigtų ir taip menką Seimo autoritetą tautoje.

Antai socialinės apsaugos ir darbo ministrė A. Pabedinskienė prieš kelias dienas sublizgėjo pasiūlymu visus Sausio 13-ąją prie Televizijos bokšto ir Lietuvos televizijos sunkiai sužeistus laisvės gynėjus palaidoti valstybės lėšomis. Ot, taip: gyvam laisvės gynėjui – špygą taukuotą, užtat grabas ir pagrabas – prašom.  

„Feisbukas“ springsta valdžios vyrų ir moterų nusišnekėjimais. Konservatorė R. Juknevičienė nuvažiuoja į lankas kalbėdama apie oro uoste besimeldžiantį musulmoną. Konservatorius K. Masiulis Seime griežtai pareikalauja, kad teisėsauga ištirtų, kodėl Lietuvoje visas maistas kainuoja brangiau nei Vokietijoje, nors yra priešingai. Drąsuoliai skelia nesąmones apie sąmokslą prieš N. Venckienę, darbiečiai – apie politinę V. Uspaskicho bylą.

Ką ten Seimo nariai, jei pats premjeras linksmina tokiais  pareiškimais, kaip „mes pasakėme, kad mes, kaip šalis, esame branduolinė energetikos šalis, nes mes turime uždaryti seną Ignalinos atominę elektrinę“ arba „sieksime, kad Lietuva liktų Lietuvoje“.

Tai kodėl taip dažnai nusišneka mūsų išrinktieji?

Tie patys žemaičiai sako, kad taip yra dėl to, jog protas vaikšto iš paskos. Ką daryti, kad Seimo narių protas, jei jau neina priekyje, bent žengtų su jais į koją?

Nieko ypatingo. Šiek tiek pasimokyti, o pirmiausia liežuvį valdyti. Protingų žmonių kartais pasiklausyti. Na, o jeigu su protingais žmonėmis dėl klasinių ar religinių įsitikinimų Seimo nariui ne honoras bendrauti, išeitis vis tiek yra. Prieš skelbiant tokius įstatymo projektus, kaip S.Brundzos, užtektų prieš tai juos savo žmonai parodyti. Žinoma, politiko pati smagiai iš Seimo nario pasijuoktų, užtat apie tai nė šuo nebūtų sulojęs.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt