Nuomonės

2019.03.21 15:50

Ramūnas Terleckas. Valdžios vertikalė: vargas Tau, Jeruzale

LRT.lt2019.03.21 15:50

Baigėsi savivaldybių tarybų ir merų rinkimai, bet dar bent savaitę žurnalistai, politologai, politikai ir kaimynai apie juos šnekės. Bandys daryti išvadas, apibendrinti ir surasti tą stebuklingą receptą, kuris vieniems leidžia kabinti ant kaklo mero grandinę su regalijomis, o kitus verčia rūpintis, ar gerai skeletus spintoje išrikiavo. Atslūgus aistroms darbo imsis sociologai, viešųjų ryšių atstovai. Jie duomenis narstys po kaulelį, sugalvos dešimtis įžvalgų, kurias bandys sėkmingai parduoti politikams. Jei ne prezidento rinkimuose, tad bent rinkimuose į Seimą.

Šiandien garsiai skamba svarstymai, ar asmenybės, ar vertybės buvo sėkmės garantas? Galima pasišaipyti, kaip ir partijų vadovai, kad laimėjo būtent jie, o nesėkmė kartais lydėjo, nes konkurencija didelė. Retorinis klausimas: kur konkurencijos nėra?

Manau, socialdemokratai daugiausia taškų surinko todėl, kad nusivylimo valdančiaisiais daugėja. Tik kodėl juo nepasinaudojo konservatoriai? Gal dėl to, kad naujų idėjų krepšelyje neturi, o socialdemokratų vardas dar siejamas su ramybe ir stabilumu. Draudimų, gąsdinimų ir specialiųjų komisijų prakaitas pradeda erzinti visuomenę. Valdžioje esančiųjų neklystamumas net baugina, tad imama ieškoti ramių užutėkių.

Per „Laisvės TV“ žiūrėjau žurnalistės Ritos Miliūtės diskusijų laidą, kurioje dalyvavo premjero patarėjas sveikatos, jaunimo ir nevyriausybinių organizacijų klausimais Paulius Gradeckas. Laidoje buvo bandyta kalbėti apie kompensuojamųjų vaistų tvarką. Iš vieno epizodo nenorėčiau daryti išvadų, bet jei valstybę valdančiųjų komanda jaučia tiek agresijos ir neklystamumo, vargas laukia tavęs, Jeruzale, netyčia vasarop atėjus valdžios vertikalei.

Nepagarbos piliečiui jausmą didina ir „Lietuvos žiniose“ aprašyta istorija, kaip Žemės ūkio ministerija Nacionalinės mokėjimo agentūros ir Nacionalinės žemės tarnybos darbuotojų profesinėms sąjungoms argumentavo, kodėl visiems privalu keltis į Kauną. Atsakyme nepateikta nė vieno kraustynių naudą įrodančio finansinio rodiklio, bet nusišnekėjimo ar demagogijos požymių – vežimais neišveši. Ministerija aiškina, kad “šiame geopolitiniame kontekste atkreiptinas dėmesys ir į valstybės saugumo klausimą. Dalį centrinės valdžios institucijų perkėlus į Kauną, mažėja grėsmė jų veiklos staigiam sutrikdymui esant galimam išorės jėgų poveikiui (pavyzdžiui, Astravo atominės elektrinės avarijai ar karinei invazijai)“.

Panašių ir dar keistesnių pasvarstymų šiame rašte išguldyta keliolika, todėl lieka tik spėlioti, ar jo autorius vartojo ministro Aurelijaus Verygos nemėgstamus gėrimus, ar tiesiog tyčiojosi iš adresato. Neatmestina, kad tarp „profesionalų” pasitaiko vienas kitas iniciatyvus keistos kompetencijos valdininkas.

Kol vyriausybės atstovai demonstruoja aroganciją ar neprofesionalumą, jos valdomos įmonės tyliai smalą verda. Antai valstybinės „Lietuvos energijos” grupės įmonė AB Energijos skirstymo operatorius (ESO) už 200 mln. eurų priverstine tvarka visiems Lietuvos elektros vartotojams ketina įpiršti išmaniuosius elektros skaitiklius. Kodėl to reikėtų ir kokia nauda iš jų bus, aiškiai neatsako, o patį planą slepia. Spėju, ir ši bendrovė geriau žino, ko reikia vartotojui, ypač kai konkurencijos šiame lauke nėra ir nematyti. Nebent kas nors praregėtų ir išvystų dar vieną valstybę valstybėje.

„Lietuvos žinių“ vyr. redaktoriaus Ramūno Terlecko komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt