Nuomonės

2019.03.20 15:00

Rimvydas Valatka. Kuo kvepia Karbauskio afišuojamas vargas dėl opozicijos?

LRT.lt2019.03.20 15:00

Seimo pavasario sesija prasidėjo valdančiosios daugumos abiejų lyderių sutartine isterija dėl opozicijos. „Opozicija darys viską, kad mes dirbti negalėtume“, prieš pat sesiją į kameras sudejavo R. Karbauskis. „Jeigu kažkas pradės tas įtampas – opozicija, Prezidentė – tai tų įtampų bus“, vartydamas akis devyngalve opozicijos hidra gąsdino tautą ir jo lizinginis premjeras.

Silpnam premjerui net ir silpna bei susiskaldžiusi opozicija maišo. Ką realiai gali padaryti opozicija valdančiajai daugumai, kuri, Seimui balsuojant dėl svarbiausio metų įstatymo – biudžeto, gavo daugiau kaip 80 balsų?

Realiai – nieko. Opozicija gali kritikuoti, kelti klausimus, kartais kreiptis į Konstitucinį teismą, bet ir tai tik tuomet, kai Seimo dauguma pjauna akivaizdų teisinį grybą. Kaip, pavyzdžiui, buvo su Pilietybės referendumu, kurį norėta ištęsti per dvi savaites.

Tačiau net ir stipri opozicija negali sustabdyti Seimo daugumos buldozerio. Tam opozicija tiesiog neturi balsų.

Bet šiaip jau toks yra opozicijos darbas – nuolat kritikuoti valdžią ir versti ją labiau pagrįsti savo sprendimus. Ten, kur opozicija ima girti, koks šaunus raitelis premjeras ar Kultūros komiteto pirmininkas, gražiai gyvenantis iš nešvarios rusiškos salietros, ten paprastai baigiasi demokratija.

Tai kodėl dejuoja Karbauskis su Skverneliu? Ar jie nežino, kad be piktos opozicijos nėra demokratijos?

Be abejo, kad abu tai kuo puikiausiai žino. Rypavimais dėl opozicijos Karbauskis su Skverneliu bando nukreipti aptirpusio savo šalininkų būrio dėmesį nuo akivaizdžių valstiečių nesėkmių.

Šalis ketvirtą mėnesį neturi aplinkos ministro ne todėl, kad opozicija neduoda valstiečiams dirbti, o tik todėl, kad Skvernelis mano, jog gilinti konfliktą su Prezidente jo reitingams bus į naudą.

Vyriausybė galutinai susimovė su A. Verygos stumta pigiausio vaisto bet kokia kaina politika. Premjeras, pradėjęs karus su žiniasklaida, juose renka guzus dar ir dėl to, kad tam nėra pasirengęs nei profesionaliai, nei psichologiškai. Apskritai į Prezidentus pretenduojantis Skvernelis ne sprendžia problemas, o jas kuria ir daugina kvadratiniu lizdiniu būdu.

Lyg to dar būtų maža, Seimo pavasario sesijos darbų programoje – net 545 projektai. Vienam posėdžiui – po 7 įstatymus ar jų pataisas!

Tai yra visiška beprotybė, žinant, kokie teisiniai mažaraščiai yra Seimo valstiečiai. Neabejotina, kad daugumos šių teisės aktų skubotas priėmimas valstiečiams virs naujais skandalais. Dėl savo nemokšiškumo jie tiesiog užprogramuoti tapti pajuokos objektais.

Isteriškos Karbauskio ir Skvernelio dejonės dėl dirbti trukdančios opozicijos dar yra ir prastai slepiama rauda dėl antausio, kurį per savivaldos rinkimus gavo valstiečių partija. Seimo valstiečiai yra pasimetę. Kad galutinai nepabirtų kaip Grigo bitės, šūkis „Priešai puola!“ kaip čia buvęs. Priešams puolant dar labiau susitelkime aplink partiją ir jos vadus Karbauskį ir Skvernelį.

Kaip žinoma, priešai puolė dar 2016-aiais. Kuo mažiau lieka laiko valdžioje, tuo nuožmiau puls priešai. Karbauskizmui-skevrnelizmui stiprėjant, klasių kova aštrėja. Štai kodėl net ir nesant Seime stiprios opozicijos valstiečių vadams tenka ją išgalvoti.

Apžvalgininko Rimvydo Valatkos komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt