Naujienų srautas

Nuomonės2015.01.13 14:11

Rimvydas Valatka. Sausio 13-oji, Pergalės diena

2015.01.13 14:11

Sausio 13-oji. Nesvarbu, kurias metines minėtume, nesvarbu, kas bekalbėtų, Sausio13-ąją Lietuvoje neįmanoma kalbėti apie ką nors kitką. Net ir tie labai aukšti mūsų politikai, kurie prieš 24 metus buvo ne Lietuvos gynėjų, o Kremliaus ir jų pakalikų stovykloje, šiandien apie Sausio 13-ąją kalba ir kalbės su patosu, pačiais gražiausiais žodžiais.

Sausio 13-oji. Nesvarbu, kurias metines minėtume, nesvarbu, kas bekalbėtų, Sausio13-ąją Lietuvoje neįmanoma kalbėti apie ką nors kitką. Net ir tie labai aukšti mūsų politikai, kurie prieš 24 metus buvo ne Lietuvos gynėjų, o Kremliaus ir jų pakalikų stovykloje, šiandien apie Sausio 13-ąją kalba ir kalbės su patosu, pačiais gražiausiais žodžiais.

Labai norėdami galėtume tai pavadinti veidmainyste, pasityčiojimu iš žuvusiųjų už laisvę, bet, būdami europiečiai ir jausdami 24 metų distanciją, šiandien jau galime pažvelgti į tai visiškai kitaip. Pozityviai ir be keršto jausmo.

Todėl, kad Sausio 13-oji nėra tik Žuvusiųjų paminėjimo diena, tik Laisvės gynėjų diena, kaip buvo iš pradžių. Sausio 13-oji neabejotinai yra Lietuvos pergalės prieš komunistinę imperiją diena. Pergalės, kuria šiandien neabejoja nei buvusi metropolija, nei buvę jos kolaborantai. Sausio 13-oji yra tai, kuo be išlygų gali ir privalo didžiuotis kiekvienas lietuvis. Nepaisant to, kur jis buvo ir ką veikė tą lemtingą naktį.

Sausio 13-oji šiandien yra didesnė ir platesnė net už tas didžiules minias, kurios gynė Televizijos bokštą, Lietuvos televiziją ir Lietuvos Parlamentą. Ji teisėtai tapo visos Lietuvos valstybės ir visos tautos data.

Tai puikus pavyzdys, įrodantis, kad mes, lietuviai, jei tik labai norime, galime padaryti viską, net tai, kas atrodė beveik neįmanoma.

Šiandien daugybei žmonių šalyje Sausio 13-oji jau yra tik istorija. Daug kam ji niekada nebus tik istorija. Be galo svarbi, visam laikui aštriai į atmintį įsirėžusi gyvenimo dalis.

Kas turėtų būti svarbu ir tiems, kuriems Sausio13-oji yra istorija, ir tiems, kuriems ji niekada nebus tik istorija?

Labai daug svarbių dalykų. Visi mes Lietuvoje amžiams esame paženklinti Sausio 13-osios ženklu.

Yra labai svarbu, kaip mes renkame valdžią. Jei būtume idealistai, galėtume sakyti, kad Sausio 13-oji galėtų tapti protestantiškos išpažinties diena, kai kiekvienas pilietis pats sau užduoda klausimą, ar nenusidėjo jis Sausio 13-ajai rinkdamas į Seimą partiją su juoda dviguba buhalterija, ar gerai yra atiduoti valdyti Sausio 13-osios kraštą partijai žmogaus, kuris pamynė Konstituciją ir per dešimt metų nesuprato, kad tai padarius, geriau nelįsti į valdžią. Ką jau kalbėti apie balsus, atiduotus žudiko vardu įkurtai partijai.

Jei Sausio 13-osios matu bent kartais matuotume savo gyvenimus, svarbu taptų ir tokie buitiški dalykai, kaip mokame mokesčius, net tai, kaip renkamės televiziją, kurią žiūrime. Tai, kaip žiūrime į savo sąjungininkus.

„Lenkija buvo, yra ir bus su jumis, nepaisant nesutarimų“, – minint Laisvės gynėjų dieną Kryžių kalnelyje, prie Lietuvos radijo ir televizijos, sakė dienraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiasis redaktorius, vienas Lenkijos „Solidarumo“ lyderių Adamas Michnikas. Žmogus, kuris tą lietuvių krauju pažymėtą baisią naktį praleido Lietuvos Aukščiausioje Taryboje, sąmoningai apsisprendęs pasidalyti likimu su broliais lietuviais, kad ir koks tas likimas būtų.

Ar visada įvertiname tai, ką Lietuvai ne XX amžiaus ūkanose, ne praeityje, o šiandien reiškia Lenkija, Europos Sąjunga, NATO?

Ar netolstame nuo Sausio 13-osios keikdami laisvę, Nepriklausomybę, Europą, Briuselį, Lenkiją, kurios kariuomenė pagal NATO planus pirmoji turi ateiti į pagalbą Lietuvai, jei užpultų Rusija?

Laisvė nėra dalykas, kurį galėtume kaip nors vertinti – ji nėra nei gera, nei bloga. Arba ją turi, arba ne. Ir tai – ne teorema, o aksioma, kurios niekas niekam neprivalo įrodinėti. 

Todėl, kad ir kaip šiandien tai gali keistai nuskambėti, kalbant Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto signataro P. Vaitiekūno žodžiais, už laisvę mes niekam, net Sausio 13-ąją nuo priešų kritusiems didvyriams, neturėtume dėkoti. Už laisvę nedėkojama. Laisvė yra prigimtinė kiekvieno žmogaus teisė, o kartu ir sunkus, Sausio 13-ąją sutvirtintas įpareigojimas kiekvienam iš mūsų.  

Komentaras skaitytas per LRT Radiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą