Nuomonės

2019.03.14 15:33

Indrė Makaraitytė. Aštriadančius nacionalistus ištinka tolerancija neonacių vėliavai

LRT.lt2019.03.14 15:33

Portalai skelbia, kad Lietuvoje išleistas naujas romanas – Ulricho Alexanderio Boschwitzo „Keleivis“, apie žmogaus, žydo, išgyvenimus Vokietijoje prasidėjus pogromams.

„Žmogus keliaudamas susiduria su pabėgėliais ir naciais, su gerais ir blogais žmonėmis. Pokalbiuose, į kuriuos leidžiasi ir kurių klausosi iš šalies, kaip gyva iškyla siaubinga tikrovė. Zilbermanas suvokia, kad ištrūkti nepavyks, tačiau iš padorumo, o gal ir naivumo, žūtbūt tiki žmogaus teisėmis“, – rašoma pristatyme ir dar tai, kad „Keleivis“, ko gero, – pirmasis 1938 m. lapkričio 7–13 d. Vokietijoje ir Austrijoje vykdytų piktadarybių liudijimas. SA ir SS nariai gavo įsakymą, apsimetus civiliais, padegti sinagogas, plėšti žydų parduotuves bei dirbtuves, atimti jų turtą. Prasidėjo sistemingas žydų persekiojimas.

Šiek tiek panaršius lengva atrasti, kad rašoma ir apie Kovo 11-ąją, apie nacionalistų ar tautininkų, eiseną, kurioje, kaip ir kasmet, buvo skanduojama „Lietuva – lietuviams“.

Trijulė nacionalistų eitynėse kovo 11-ąją Gedimino prospekte prasiėjo su juoda–balta–raudona trispalve. Taip trise ir įsiamžino žurnalistų nuotraukose Lukiškių aikštėje.

Niekada nematęs tik gūžteli pečiais – kad jau tautininkai žygiuoja, skanduoja „Lietuva – lietuviams“, tai gal bus toji Lietuvoje akiai neįprasta trispalvė kažkuo su tautininkais susijusi. Su tauta. Su jos išskirtinumu. 

Tokia pati vėliava, juoda–balta–raudona, matoma ir nuotraukose, kurios padarytos Vokietijoje vykusiose neonacių demonstracijose. Plevėsavo jos ir Vokietijoje neonaciams minint Hitlerio dešiniosios rankos, vadinamojo nacio numeris 3, karo nusikaltėlio Rudolfo Hesso 30-ąsias mirties metines. Juodų–baltų–raudonų vėliavų jūra Vokietijoje nusidriekia tada, kai iš neonacių lūpų sklinda neapykantos šūksniai prieš imigrantus, prieš homoseksualus ir visus kitokius.

Neonaciai naudoja Vokietijos imperijos simbolius sąmoningai – nacių simbolika yra draudžiama.

Nuo tik prieš imigrantus nusiteikusio judėjimo Vokietijoje gimė teroristinė grupuotė, kuri pripažinta atsakinga už dešimties imigrantų, vieno policininko nužudymą ir ne vieną bankų apiplėšimą. Kaip tik šią savaitę iki gyvos galvos nuteista viena iš „Nacionalsocialistų pogrindžio“ arba NSU lyderių. NSU žudė vienodai – auka – devyni turkai ir vienas graikas – mirdama buvo priversta žiūrėti žudikui į akis. Ir NSU kartu su kitais neonaciais garbino Rudolfą Hessą. Juodų–baltų–raudonų vėliavų fone. 

Šią vėliavą Kovo 11-ąją nešusieji įsiliejo į chorą „Lietuva – lietuviams“. Skandavo eisena ir pradėjusi eitynes, ir pakeliui iki Lukiškių aikštės. Kai kurie iš dalyvių baubė.

„Ne, ne, ne“, – sako eitynių vienas iš organizatorių, Sakalas Gorodeckis, šis šūkis „Lietuva – lietuviams“ nereiškia, kad tik lietuviams – tiesiog lietuviai turi prisiimti atsakomybę. Tačiau iš rūsčių eitynių dalyvių žvilgsnių  ir intensyviai kartojamos skanduotės neatrodo, kad kam nors jie dar yra palikę vilčių jaustis šioje šalyje visaverčiais jos gyventojais ir šios valstybės kūrėjais.

O toji trijulė, mojuojanti su neonaciais siejama vėliava, ką ji galvojo šiai skanduotei skambant? Kad Lietuva – ne tik lietuviams ar kad nelietuviai net nedrįstų čia žengti, nes vėliava jau plevėsuoja?

S. Gorodeckis nieko neatsakė į klausimą, iš kur eisenoje – su neonaciais susijusi vėliava. Kiti puolė aiškinti, kad čia – svečiai iš kitos šalies. O dar kitiems ši vėliava nieko nereiškia, nes vėliavos iškėlimas savaime neatspindi žmogaus pažiūrų.

„Liguisti įtarimai“, – verdiktas bet kuriam, kuris suabejoja, kad tos nacionalistų eitynės su neonacių vėliavomis čia tik šiaip sau, dėl prieskonio. Ir nieko nereiškia, nes žmonės sau taikiai stovėjo ir nieko neužkabino.  

Kadangi nieko neužkabino, tik už su neonaciais siejamos vėliavos iškėlimą, jos nešimą nuo Katedros aikštės iki Lukiškių nuo šių žmonių galvos nenukrito anei plaukelis.

Nenukrito dėl to, kad policija šios vėliavos neatpažįsta. Ji nėra įtraukta į draudžiamų naudoti Lietuvoje simbolių sąrašą.

O kad ji naudojama neonacių Vokietijoje? Kodėl Lietuvos policijos pareigūnai turėtų išmanyti kontekstą? Kodėl Lietuvos policijos pareigūnams turėtų kilti klausimas, ką reiškia, kai tautininkų eisenoje staiga atsiranda keletas, kurie nusprendžia paplevėsuoti Vokietijos imperijos vėliava?

Bet jei policija, pasirodo, neskirta užkardyti ir suprasti daugiau nei parašyta instrukcijose, tai vis dėlto galbūt tai turėtų būti politikų ir visuomenės reikalas. Ir tautininkų, kurie kasmet rengia šias, atseit, patriotines eitynes. 

Kovo 11-ąją minime nepriklausomos valstybės atkūrimą. Valstybės, kurios Konstitucija gina savo piliečius nuo neapykantos. Su neonaciais siejamos vėliavos yra neapykantos simboliai ir tie simboliai Kovo 11-ąją  plevėsavo ten pat, Vilniaus širdyje, kur prieš kelias valandas ėjo džiaugsminga minia su mažais vaikais ir nešė trispalvę.

Daugybės politikų burnas yra užrakinę rinkimai. Keli kandidatai į prezidentus, iš kurių vienas pretenduoja į rimtesniuosius, patys dalyvavo eitynėse. O principinguosius tautininkus organizatorius apėmė politkorektiškumo virusas ir jie linkę manyti, kad eisenoje „Lietuva – lietuviams“ trijulė su neonacių vėliava tiesiog nusprendė pagerbti Vokietijos imperijos didybei.  

Iki kitų eisenų. Iki kitų metų.

Žurnalistės, LRT Tyrimų skyriaus vadovės Indrės Makaraitytės komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.