Nuomonės

2012.12.05 12:26

Ką lengviau valdyti – kvailius ar protinguosius?

Vigilijus Sadauskas 2012.12.05 12:26

Dažnai yra manoma, kad „lengviausia valdyti kvailiu“ ir kad „savo interesus įgyvendinti lengviausia turint reikalą su ne itin protingais žmonėmis“. Tačiau ar iš tikrųjų taip yra? Galbūt tai klaidinga nuomonė? 

Dažnai yra manoma, kad „lengviausia valdyti  kvailiu“ ir kad „savo interesus įgyvendinti lengviausia turint reikalą su ne itin protingais žmonėmis“. Tačiau ar iš tikrųjų taip yra? Galbūt tai klaidinga nuomonė?

Juk kvailiai dažniausiai yra individualistai, turintys labai didelį ego ir šiek tiek sveiko proto. Jų mąstysena ir logika paprasta: „O kam man to reikia?“ Arba „kodėl aš turiu tai daryti?“ Todėl juos gana sudėtinga suburti į bandą ir skatinti aktyviems veiksmams. Jie nepuls vykdyti ar sekti paskui net ir didžiausiam autoritetui paliepus. Jie tokių tiesiog nepripažįsta.

Taigi gal iš tikro vadinami kvailiais žmonės yra protingesni, negu atrodo, ir juos valdyti nėra taip lengva?

Tuo tarpu kitoje barikadų pusėje – protingieji su aukštais principais, abstrakčiomis vertybėmis ir turtinga vaizduote. Jie dėl kažkieno sukurtos idėjos gali šokti nuo tilto, pulti į ugnį ar sekti paskui, bet kokį miklesnį avantiūristą, siekiantį naudos ar valdžios. Jie nemąstydami puls į bet kurią partiją ar sąjungą, nesvarbu, kokia ji bebūtų, Tarybų ar Europos.

Tokiais protingaisiais gana nesunku manipuliuoti, jiems pateikus gražiai įvilktą net ir absurdiškiausią idėją. Šie protingieji įtikėję gudriai pateikta idėja, nebesugeba savarankiškai, kritiškai mąstyti, leidžiasi ir nenutuokia, kad yra valdomi.

Tokių protingųjų pagalba vykdomos revoliucijos, perversmai, valdžių kaita valstybėse. Jų pagalba į valdžią patenka manipuliatoriai-gelbėtojai. O kiek tokių gelbėtojų-mesijų turėjome ir jų skambių idėjų jau girdėjome Lietuvoje? Kiek jų dar bus?

O juk vienintelis vaistas prieš manipuliavimą – kritiškas požiūris. Juk net pats didžiausias guru ar autoritetas gali klysti. Klausantis tokių autoritetų pateikiamų idėjų ar pamokymų visada tikslinga užduoti sau paprastą klausimą: „Ir kas iš to?“

Todėl nebijokite būti vieni, juk liaudyje sakoma: „Ereliai skraido vieni, avinai vaikšto bandomis.“

P. S. Nieko blogo neturiu prieš šiuos gyvūnus.

Komentaras skambėjo per LRT radiją.