Nuomonės

2012.12.04 12:32

Marš į bankus! Ir į šešėlį!

Rūta Vainienė2012.12.04 12:32

Besiformuojanti valdžia surado genialų būdą įveikti kone 30 milijardų litų dydžio šešėlį. Ji siūlo uždrausti atsiskaitymus, viršijančius 5 tūkst. litų, vykdyti grynaisiais pinigais. Kažkodėl valdžia mano, kad valstybinio Lietuvos banko spausdinami litai yra šešėlio įrankis ar net priežastis.  

Besiformuojanti valdžia surado genialų būdą įveikti kone 30 milijardų litų dydžio šešėlį. Ji siūlo uždrausti atsiskaitymus, viršijančius 5 tūkst. litų, vykdyti grynaisiais pinigais. Kažkodėl valdžia mano, kad valstybinio Lietuvos banko spausdinami litai yra šešėlio įrankis ar net priežastis. Taip pat ir gryni eurai, ir doleriai – gerbiamų valstybinių centrinių bankų banknotai yra nusikaltimo bendrininkas.

Keistai valdžia įsivaizduoja šešėlinius sandorius. Jai atrodo, kad priėmus įstatymą kontrabandistas, turintis milijoną grynais ir norėdamas įsigyti „furą“ neapmokestinamų cigarečių, įneš milijoną į banką ir padarys pavedimą Baltarusijos partneriui. Ir pavedime nurodys pavedimo paskirtį: „už kontrabandines cigaretes“. Tada informacija taps vieša, o mokesčių inspekcija galės imtis apmokestinimo. Arba – kad įmonė, mokanti algas vokelyje, grynus padės į banką, kad per jį sumokėtų neapmokestintą algos dalį?

Turbūt ir pirmokas puikiai supranta, kad tai – absurdas. Šešėlyje neveikia įstatymai ir ribojimai, būtent todėl tai ir yra šešėlis. Gali visai uždrausti grynuosius, šešėlis to nepaisys. Todėl apribojimas atsiskaityti grynais galios tik tiems atsiskaitymams, kurie dabar yra legalūs. Žmogus, pirkdamas automobilį salone, turės atsiskaityti pavedimu, tačiau tai visai nepaveiks prekybos automobiliais turguje ar pagal skelbimus. Mat ten, jei abi pusės sutars, jos atsiskaitys grynaisiais. Prie kiekvieno sandorio, net jei jis ir registruojamas, nepastatysi po cerberį, kad sužiūrėtų, ar deklaruojama kaina atitinka mokamą realiai. Šešėliui nė motais valdžios įstatymai apie privalomus mokesčius, taip pat nė motais bus ir įpareigojimas atsiskaityti pavedimu.

Apribojimas galų gale tik sumažins žmonėms pasirinkimo galimybę, kokiu būdu atsiskaityti. Paskirtasis premjeras teigia, kad žmonėms bankuose bus saugiau. Kaip greitai jis pamiršo „Snoro“ bankrotą! Dalį santaupų žmonės laiko grynais būtent todėl, kad nepasitiki bankais, jie taip sumažina savo riziką bei padidina saugumą. Komerciniai bankai palaiko siūlymą daugiau atsiskaitymų vykdyti per juos – jų pozicija suprantama, tačiau neįžvalgi. Juk jei žmonės bus varu suvaryti į bankus, kitas valdžios žingsnis bus reguliuoti atsiskaitymų įkainius. Valdžia sakys – žmonėms per brangu mokėti rinkos kainą, o kadangi atsiskaitymo alternatyvos nebelieka, lieka riboti įkainius.

Viena intervencija gimdys kitą. Juolab, kad jau dabar degalų pardavėjai ir elektroninių parduotuvių valdytojai skundžiasi per dideliais įkainiais. Bankai, kurie negalės padengti operacijos sąnaudų iš įkainių už atsiskaitymus, imsis atsakomųjų veiksmų – paprasčiausia sumažinti palūkanas už indėlius arba pakelti už paskolas.

Nereikia daug aiškinti, kiek nepatogumų patirs žmonės, kuriems bankas yra už kilometrų. Taip pat mažos parduotuvės, kavinės, kurios pajamas gauna grynais ir po to atsiskaito grynais už urmu joms atvežamas prekes. Inkasuoti pinigus kainuoja. Suvažinėti į banką padaryti pavedimą – taip pat. Taigi, šešėlis ir toliau gyvuos savo gyvenimą be valdžios taisyklių, o legalus žmonių gyvenimas bus dar labiau suvaržytas.

Kai valdžia suvaržo žmonėms gyvenimą – apribojimas mokesčiais, draudimais, ką jie daro? Jie nuo tokių dalykų slepiasi ne kur kitur, o būtent šešėlyje. Taigi, draudimas atsiskaityti grynaisiais, šešėlio nesumažins, tačiau gali jį padidinti! Juk jei apribojimas dviem sandorio pusėms bus nepatogus, jos vietoj balto sandorio sudarys juodą. Jei vartotojas užsispirs mokėti tik grynaisiais, pardavėjas tikrai ras būdą, kaip šiuos pinigus paimti. Tai viena. Antra, lig šiol nelegaliai įgytos pajamos bent išleidžiamos buvo legaliai. Įvedus apribojimą, šešėlis gali persikelti ir į pirkimų sritį.

Norint mažinti šešėlį, reikia naikinti jį sukuriančius reguliavimus. Vokelius gali išnaikinti tik sumažinta „Sodros“ įmoka. Kontrabandą – sumažinti akcizai ir sustiprinta sienų apsauga. Neįformintas pajamas – sumažintas PVM. Taip būtų panaikintos šešėlio priežastys. O keistų priemonių, kaip grynųjų ribojimas, taikymas tik parodo, kad valdžia yra bejėgė išspręsti problemą, kurią pati ir sukūrė. 

Komentaras skambėjo per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.