Nuomonės

2014.12.16 15:34

Rimvydas Valatka. Didysis V. Putino paradoksas – kaip ir Garino hiperboloidas

2014.12.16 15:34

Tuo metu, kai Lietuva oriai išsiskiria su puikiai jai tarnavusiu litu, šovinistinės isterijos apimtoje Rusijoje žmonės visai nepatriotiškai ir labai jau paknopstomis skuba atsikratyti rublių, keisdami juos už bet kiek į gėjiškos Europos eurus ir nekenčiamos Amerikos dolerius.

Tuo metu, kai Lietuva oriai išsiskiria su puikiai jai tarnavusiu litu, šovinistinės isterijos apimtoje Rusijoje žmonės visai nepatriotiškai ir labai jau paknopstomis skuba atsikratyti rublių, keisdami juos už bet kiek į gėjiškos Europos eurus ir nekenčiamos Amerikos dolerius.

Pirmadienį rublio kursas gerino vieną antirekordą po kito. Rublis, palyginti su JAV doleriu, per dieną smuko 13 proc. Už dolerį vienu metu mokėta net po  67,2 rublio, už eurą – po 83.

Antradienio rytą naftos kaina smuko dar doleriu – iki 61 dolerio už statinę, vadinasi, kad rublio kursas smuks toliau.

V. Putino gerbėjams, pasižymintiems tik trumpąja atmintimi, tenka priminti, kad vos prieš kokius 14 mėnesių, prieš pat V. Putino karą su Ukraina, už dolerį duodavo tik 28 rublius.

Vos per metus rublio vertė sumažėjo daugiau nei du kartus. Rusijos centrinis bankas naktiniame pirmadienio posėdyje pripažino, kad, naftos kainai smukus žemiau 60 dolerių už statinę, Rusiją ištiks recesija. Maskvoje prabilta apie 1998-ųjų lygio defoltą.

Pastaruoju metu mes daug, net per daug kalbame apie Kremliaus propagandą, o juk turėtume labiau pasitikėti Adamo Smitho aprašyta geležine rinkos ranka, kuri žiauriai, bet teisingai, visus pasipūtėlius pastato į vietą.

Būtent globali pasaulio ekonomika, o ne Amerika ir ne „gėjų Europa“ Kremliaus pravardžiuojama Europos Sąjunga nuleido ant žemės V. Putiną, kuris dėl dešimtmetį kilusių naftos kainų jau buvo įtikėjęs, kad tai jis asmeniškai pakėlė Rusiją ir dėl to manėsi turįs teisę grobti svetimas žemes, vadovaudamasis fašistiniu „rusų pasaulio“ lozungu.

Bet štai naftos kaina krito, suveikė Vakarų sankcijos ir paaiškėjo, kad, be kelių šimtų naujų tankų ir kelių modernių divizijų, Rusija nieko daugiau neturi. Ji, kaip ir senis iš rusų pasakos apie auksinę žuvelę, liko prie suskilusios geldos.

Pagal analogiją su rašytojo Aleksejaus Tolstojaus romanu „Inžinieriaus Garino hiperboloidas“, Rusijos būklę galėtume apibrėžti didžiuoju kagėbisto Putino paradoksu. Analogija – ne iš piršto laužta.

Kaip ir Putinas, inžinierius Garinas laikė save genijumi, nors hiperboloido idėją jis pavogė iš seno inžinieriaus Mancevo, atradusio ir alavo juostą, kurioje po Žemės pluta išsilydę metalai, tarp jų auksas. Hiperboloido spinduliu išmušęs gilią šachtą, Garinas užvaldo didžiulius aukso kiekius, leidusius sukelti paniką biržose ir sužlugdyti kapitalizmo ekonomiką.

Mancevas planavo hiperboloidą panaudoti taikiems tikslams. Garinui, kaip ir Putinui, rūpi tik ginklas ir auksas. Jo tikslas – iškelti nedidelę žmonių grupę virš kitų žmonių, kurie besąlygiškai paklus ir dirbs dėka nedidelės smegenų operacijos. 

Vietoj „smegenų operacijos“ įrašome „propaganda“ ir ką gauname? A.Tolstojaus romanas rusams dar Stalino laikais sufleravo, kad galingų žaislų negalima duoti maniakams ir diktatoriams. Rusai to taip ir nesuprato. Kaip bus su Putino paradoksu?

Rusijoje, kur karinė isterija pasiekė Karibų krizės laikų lygį, kai Chruščiovas grasino atominiais smūgiais sunaikinti Ameriką ir Europą, kai ne tik Putino klika, bet ir mulkinama rusų tauta džiūgauja dėl užgrobto Krymo ir Donecko, patys rusai kaip velnias kryžiaus kratosi rublių. Rusiškų pinigų kratosi tuo metu, kai Putinas kliedi apie dolerio pakeitimą rubliu atsiskaitymuose už naftą.

Putinas ką tik išaiškino, kad Rusijos BVP augs labiausiai pasaulyje, bet  net Rusijos centrinis bankas jau pripažino, kad jos ekonomika kitąmet smuks labiau nei bet kur – apie 5 proc.

Putinas sako, kad aplink balta, o rublio kursas rodo, kad taip juoda Rusijoje po 1998-ųjų krizės dar nebuvo. Kremlius šūkauja apie embargo ES pieno produktams, o rublio kursas išdavikiškai atkerta, kad Rusija yra tiesiog nemoki, kad nusipirktų lietuviškų jogurtų ar lenkiškų obuolių.

Per  kiek laiko į politinę fantastiką panardinta rusų tauta įsikirs į didįjį kagėbisto Putino paradoksą? Ar bus kaip su inžinieriaus Garino hiperboloidu?

Komentaras skambėjo per LRT radiją

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.